Trumpove porezne prijave otkrivaju inozemne bankovne račune bivšeg predsjednika

Autor:

Unsplash

Nedavno objavljene porezne prijave za bivšeg predsjednika Donalda Trumpa rasvijetlile su njegove poslovne gubitke, komplicirane porezne postavke i plaćanja poreza tijekom godina u Bijeloj kući. Međutim, malo je vjerojatno da će imati veliki politički utjecaj budući da se on nada još jednoj predsjedničkoj utrci, kažu stručnjaci. Dokumenti su potvrdili da Trump nije platio savezne poreze 2020. i samo 750 dolara (622 funte) 2016. i 2017. Međutim, platio je blizu milijun dolara 2018.

Duga pravna bitka dovela je do objavljivanja zapisa, a Trump je kritizirao otkrivanje, upozoravajući da će produbiti političke podjele u SAD-u.

Dodao je da povrati “pokazuju koliko sam ponosno bio uspješan i kako sam mogao koristiti amortizaciju i razne druge porezne olakšice kao poticaj za otvaranje tisuća radnih mjesta i veličanstvenih struktura i poduzeća.” Iako ne postoji zakon koji to zahtijeva, tradicija je da predsjednici objavljuju svoje porezne prijave. Američki predsjednici primaju plaću kao i svaki drugi radnik, ali mnogi također zarađuju prihod od svojih osobnih poslova i ulaganja.

Novoobjavljeni dokumenti uključuju porezne prijave i povezane dokumente za Donalda Trumpa, Donald J Trump Revocable Trust i sedam korporativnih subjekata. Oni predstavljaju samo djelić od preko 400 zasebnih poslovnih interesa bivšeg predsjednika.

Kako su Trumpovi poslovni gubici naglo smanjili njegov porezni račun

Trumpove porezne prijave objavljene nakon višegodišnjeg truda. Prethodno objavljeni podaci pokazuju da je gospodin Trump platio ukupno 1,1 milijun dolara (906.587 funti) saveznog poreza na dohodak od 2016. do 2019., od čega je sve osim 1500 dolara plaćeno u jednoj godini. Nije platio porez 2020., posljednje godine svog predsjedničkog mandata.

Dokumenti također pokazuju da je Trump, koji je imao međunarodne poslove, imao bankovne račune u Irskoj, Ujedinjenom Kraljevstvu i Kini u razdoblju od 2015. do 2017. godine. Računi u inozemstvu bili su značajni jer je g. Trump držao Bijelu kuću 2017., što mu je dalo značajnu moć nad američkom vanjskom politikom. Od 2018. nadalje,  Trump prijavio je samo da ima račun u Ujedinjenom Kraljevstvu. Evidencija također pokazuje da Porezna uprava – savezni entitet SAD-a odgovoran za prikupljanje poreza – nije revidirala g. Trumpa tijekom prvih godina njegova predsjedništva, tek počevši 2019. nakon što su demokrati pokušali dobiti pristup njegovoj poreznoj evidenciji.

Otkriće je izazvalo kritike demokrata. Don Beyer, član odbora koji je nadgledao objavu rekorda, rekao je da je sustav revizije Porezne uprave pokvaren i da “Kongres ima toliko posla da provedbu poreza u ovoj zemlji učini pravednijom”.

U dopisu citiranom u ranijem izvješću, Porezna uprava je napomenula da “nije moguće dobiti raspoložive resurse za ispitivanje svih potencijalnih problema” povezanih sa stotinama poslovnih interesa gospodina Trumpa.

Maryanne Monforte, profesorica računovodstvenih praksi na Sveučilištu Syracuse, rekla je da porezne prijave predstavljaju poteškoću čak i za profesionalce.

“On je suštinski poslovni čovjek i ima svoje ruke u svemu”, rekla je. “Počeo je s nekretninama, a to stvara razinu složenosti između procjena, prihoda, gubitaka i amortizacije. Sve to znači da njegov povratak ima dodatnu razinu složenosti koju možda ne biste vidjeli kod drugih milijardera.”
Does releasing the tax records matter?
Međutim, stručnjaci s obje strane američkog političkog spektra vjeruju da će povrati imati mali utjecaj na popularnost gospodina Trumpa među njegovim glavnim pristašama.

“Uopće neće biti važno što je tamo bilo, osim bilo čega što bi predstavljalo jasno kršenje zakona”, rekao je Doug Heye, bivši glasnogovornik Republikanskog nacionalnog odbora.

“Nema Trumpovog pristaše koji će reći ‘oh, ne mogu sada glasati za njega'”, rekao je. “Iako nismo vidjeli Trumpove poreze, već smo prošli kroz ovo. Ovo ne mijenja ničije mišljenje.”

“Trumpove birače ništa neće dirnuti”, rekla je demokratska strateginja Ameshia Cross.

Za njih, “Iskreno govoreći, ne mislim da je to važno”, rekla je, iako neodlučni glasači – ili republikanci koji traže alternativu g. Trumpu – mogu dokumente doživjeti kao dokumente koji pokazuju da njegova poslovna sposobnost “zapravo nije bila ono što je bio čineći da bude”.

“To bi značilo da je cijela kampanja koju je vodio zapravo bila laž”, rekla je. “Ovo pokazuje nešto što je godinama pokušavao sakriti.”
Koliko su poreza platili drugi predsjednici – i kakav je Trump u usporedbi?

U nekim je godinama g. Trump plaćao daleko manji udio svojih prihoda od ostalih nedavnih predsjednika. U 2018. on i njegova supruga zaradili su 24,3 milijuna dolara prilagođenog bruto prihoda. Ali platio je nešto manje od milijun dolara, što mu daje poreznu stopu od samo 4,1%. U Americi supružnici zajedno podnose prijave.

Drugih godina, budući da je prijavio ogromne poslovne gubitke, porezni teret Trumpa zapravo je bio veći od onoga što je zaradio na papiru. Primjerice, 2017. je izgubio novac, ali je ipak platio porez.

Za usporedbu, oporezivi prihod Baracka Obame i njegove supruge Michelle Obame dosegao je vrhunac 2009., kada su kući odnijeli 5,5 milijuna dolara i platili oko 30% poreza. Većina njihovog prihoda došla je od prodaje dviju knjiga gospodina Obame, Dreams from My Father i Audacity of Hope.

Kako se njegova prodaja knjiga smanjivala, Obamin oporezivi prihod znatno je pao – 2015. godine par je zaradio samo 447.880 dolara, gotovo sve od njegove predsjedničke plaće, a oko 18% svog prihoda platili su poreznoj upravi.

George W Bush svoju je predsjedničku biografiju napisao tek nakon što je otišao s dužnosti – dok je bio predsjednik, on i njegova supruga Laura Bush imali su prosječni prihod od oko 800.000 dolara godišnje. Otprilike polovica dolazi od plaća, a druga polovica od kamata i ulaganja. Imali su prosječnu poreznu stopu od 27,8%.

Bill Clinton i njegova supruga Hillary Clinton započeli su 1992. zarađujući nešto manje od 300.000 dolara godišnje, uglavnom od plaća, i plaćajući 23,6% svog prihoda porezu. Godine 1996. knjiga gospođe Clinton pomogla je paru da zaradi više od milijun dolara, ali njihova je porezna stopa zapravo pala na 18,5%.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.