Trump traži prioritetni status za umjetnu inteligenciju

Autor:

epa07363174 US President Donald J. Trump (L), with US Vice President Mike Pence (R), speaks to the press after meeting with sheriffs from across the country before departing for a rally in Texas, in the Diplomatic Reception Room at the White House in Washington, DC, USA, on 11 February 2019.  EPA/T.J. Kirkpatrick / Bloomberg POOL

Američki predsjednik Donald Trump u ponedjeljak je zatražio od kabineta da umjetnoj inteligenciji (AI) dade prioritetni status kako bi se učvrstila pozicija SAD-a u natjecanju s Kinom.

U izvršnoj uredbi u sklopu Američke inicijative za umjetnu inteligenciju poziva se kabinet da “usmjeri sve resurse savezne vlade” u potporu inovacijama na području umjetne inteligencije.

“Amerikanci su strahovito profitirali od pionirske i vodeće pozicije na međunarodnoj razini na području razvoja AI-ja”, stoji u priopćenju Bijele kuće.

“Međutim, tempo inovacija na tom području ubrzao je širom svijeta pa ne možemo samo mirno sjediti i uzimati našu vodeću poziciju zdravo za gotovo”, dodaje se.

Uredba ipak ne sadrži konkretne preporuke o visini ulaganja ni detaljnu strategiju primjene umjetne inteligencije.

Plan poziva na “oslobađanje punog potencijala umjetne inteligencije” stavljanjem na raspolaganje istraživačima više resursa, utvrđivanjem smjernica za propise i promocijom AI-ja u obrazovanju i poboljšanjem konkurentnosti SAD-a, pojašnjavaju u Bijeloj kući.

Kina se u priopćenju izrijekom ne spominje ali se traži “akcijski plan kako bi se zaštitila prednost SAD-a na području umjetne inteligencije i tehnologija ključnih za obranu nacionalnih i ekonomskih interesa SAD-a od strateških konkurenata i stranih protivnika”.

Trumpova uredba vremenski se podudarila s pojačanim bojaznima da bi Kina mogla preteći Sjedinjene Države na ključnim područjima umjetne inteligencije zahvaljujući širokoj nacionalnoj strategiji i ubrzanim ulaganjima.

Voditelj Centra za tehnološke inovacije pri Institutu Brookings Darrell West smatra da je Washington pokrenuo inicijativu u pravom trenutku, iako nije jasno kako će biti provedena u djelo budući da nije popraćena konkretnim planom financiranja.

“Predsjednik ponekad pokreće inicijative koje zvuče dobro ali nemaju stvarnog utjecaja”, primjećuje West.

“Kina planira do 2030. uložiti 150 milijardi dolara kako bi zauzela prvo mjesto u svijetu na području umjetne inteligencije. Važno je da SAD drži korak s time jer će AI transformirati mnoge sektore”, dodaje.

Oprezan je i Daniel Castro iz Centra za podatkovne inovacije, savjetodavne kuće specijalizirane za tehnologiju: “Ako kabinet želi da njezina inicijativa za AI iz temelja promijeni stvari, mora učiniti nešto više od pukog preusmjeravanja postojećih sredstava u istraživanje AI-ja, razvoj vještina i infrastrukture”, naglasio je.

Inicijativa je dobra ali potrebna je i sveobuhvatna strategija za umjetnu inteligenciju koja će pokrivati područja poput slobodne digitalne trgovine, mjera prikupljanja podataka i drugih pitanja.

Senator Marco Rubio smatra inicijativu “dobrim početkom”: “Kina je najopsežniji izazov u skupini gotovo ravnopravnih protivnika s kojim smo se suočili u više od pola stoljeća”, napisao je Rubio na Twitteru.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.