Saborski zastupnik Mosta Zvonimir Troskot komentirao slučaj Petrokemije koja je, prema navodima Nikole Grmoje, svojim bivšim vlasnicima PPD-u i Ini morala platiti 140 milijuna kuna penala.
Troskot kaže kako ga ovo podsjeća na aferu “plin za jedan cent”. “Tada smo otkrili koja je uloga PPD-a u toj aferi. Tada su tvrdili da su kupili tek 11 posto tog plina, ali na kraju se ispostavilo prema izvještaju HROTE-a da je to 63 posto, plus 2 posto tvrtka Enna. PPD je ušao u sve pore hrvatskog gospodarstva, a Andrej Plenković je na lajni njihovoj”, rekao je.
Spomenuo je i problem s brojilima gdje se radi o “još većim ciframa novaca”.
Grmoja o navijačima: “Kada su u pitanju neredi i kršenje zakona – za Most nema ‘ali’”
“Zadnjih 6 ponuda to je oko milijardu kuna. To su brojila koja se stavljaju u naša kućanstva i mjere potrošnju plina i električne energije, u koje je također upleten Vujnovac, Gobac, Jurčević i ta ekipa kroz kompaniju AMR sustavi u čijoj je vlasničkoj strukturi i ljubljanska tvrtka Iskraemeco na čijem je čelu Ante Bračić koji je i osmislio cijeli sustav. U zadnjih šest godina je to predmet USKOK-a koji je sada zajedno s europskim istražiteljima u HEP-u i istražuju ta brojila jer je dio novaca iz EU fondova”, tvrdi Troskot.
“To je sve potpisao Frane Barbarić, ali i Šambić koji je član Uprave. Iskraemeco, uz Landis Gyr, su jedine tvrtke koje su u zadnjih 6 godina dobivale te natječaje za brojila. Nekoliko je tu problema, prvo su cijene koje su možda i duplo veće, a drugo su loša kvaliteta tih brojila. I treće, zbog čega se stvorio takav kartel, ista je to ekipa koja je sagradila onu grdosiju od hotela na Hvaru”, dodao je.
“Svi oni su bili primorani ući s Vujnovcem u Fortenovu i zato je Hrvatska završila na naslovnici Financial Times da država pogoduje tim poslovnim subjektima, što direktno, a što indirektno”, kazao je.
Oglasio se PPD: ‘Petrokemija nije platila penale za nepreuzeti plin’
Privatizacija HEP-a?
Što se tiče samih brojila kaže da oni moraju ići na baždarenja. “Ova brojila su izrazito loše kvalitete gdje je efikasnost očitovanje na nekih 60-70 posto. To znači da u ovih 30-ak posto morate slati nekoga da provjerava i zapisuje. Tu je prostor za manipulaciju ogroman i to je sada predmet istrage. Natječaji su bili namješteni tako da su industrijska i brojila za kućanstva bili u istoj grupi i to su mogle ispuniti samo svije kompanije”, objasnio je Troskot.
Naveo je da su im se javili građani, ali i tvrtke koji se žale na izrazito više račune, piše N1.
Komentari