Saborski zastupnik Mosta Zvonimir Troskot prozvao je u četvrtak HEP zbog onečišćenje Kvarnera, neobnavljanja proizvodnje i uvoza skupe električne energije, a predsjednika Uprave HEP-a Franu Barbarića da bespravno gradi vilu na Hvaru.
„Kao što Frane Barbarić onečišćuje Kvarner lož uljem, tako uništava hvarske uvale svojom bespravnom gradnjom. Prije nekoliko dana HEP je priznao odgovornost za ispušteno lož ulje u more pored Kostrene, što je katastrofa koju su, nažalost, očekivali i najavljivali energetski stručnjaci, ali i ekološki aktivisti”, izjavio je Troskot u Hrvatskom saboru.
Time se referirao na slučaj curenja loživog ulja u području industrijske zone Urinj, u neposrednoj blizini termoelektrane Rijeka, u studenom prošle godine
“Mjesecima se šutjelo da bi sada nonšalantno HEP i Frane Barbarić rekli da će HEP platiti troškove tog nečuvenog ekocida”, rekao je Troskot
Onečišćenje kvarnerskog zaljeva nije bila jedina kritika koju je Troskot uputio HEP-u.
Nacional je već pisao o bespravno sagrađenoj kući Frane Barbarića
To da “Barbarić uništava hvarske uvale svojom bespravnom gradnjom” Nacional je nedavno objavio.
Nacional je pisao kako je afera s nelegalnom kućom Frane Barbarića na Hvaru zapravo krenula od Dinka Marijana, voditelja HEP-a na otoku Hvaru, ujedno i predsjednika organizacije HDZ-a Općine Jelsa koji je bio uhićen u automobilu HEP-a te su kod njega nađeni nedozvoljeni opijati.
Troskot: “HEP ne obnavlja proizvodnju, a uvozi skupu struju”
HEP kao državno poduzeće, smatra Troskot, ne obnavlja postojeću proizvodnju, ne izgrađuje nove vjetroelektrane i sunčane elektrane, a, s druge strane, po skupim cijenama uvozi električnu energiju iz inozemstva.
“HEP je imao ponudu velike europske elektroprivrede, francuskog EDF-a koja je bila zainteresirana za ‘brownfield’ investiciju na temelju koje bi se izgradila hibridna termoelektrana na ekološki čisti plin zajedno s foto-naponom i baterijom. Mogli smo proizvoditi vlastitu električnu energiju i višak električne energije izvoziti na međunarodno tržište električne energije”, ustvrdio je.
Troskot: “Neka sruše bespravno sagrađenu vilu Frane Barbarića, Plenkovićevog štićenika”
Predsjednika Uprave HEP-a prozvao je i za bespravnu gradnju u hvarskoj uvali te dodao da bi njegova vila s bazenom trebala biti srušena, kao što su srušeni bespravno izgrađeni objekti u Istri.
“Na području Rovinja, Umaga i Ližnjana do temelja je srušeno 14 kuća u samo 10 dana, što znači da se bespravna građevina može srušiti u istom danu. Tražimo isti tretman i za Plenkovićevog štićenika, Franu Barbarića i njegovu bespravno izgrađenu vilu“, rekao je Mostov zastupnik.
Spomenuti slučaj prije neka dva tjedna otkrio je dnevnik 24 sata. Barbarić je ustvrdio da se radi o rekonstrukciji stare derutne građevine, dok je Marijo Radevenjić, pročelnik županijskog Upravnog odjela za graditeljstvo i prostorno uređenje, izjavio kako je Barbarić morao tražiti građevinsku dozvolu. Brzo se uključilo i Državno odvjetništvo, naredivši izvide zbog postojanja sumnje u počinjenje kaznenog djela protupravne gradnje iz članka 212. Kaznenog zakona na Hvaru.
Općinsko državno odvjetništvo u Splitu nalogom odredilo je Policijskoj upravi splitsko-dalmatinskoj, Policijskoj postaji Hvar, provođenje izvida radi pravilnog i potpunog utvrđenja činjeničnog stanja. Od splitskog ureda za inspekcijske poslove Ministarstva graditeljstva zatražili su žurno postupanje, usporedo s time počeo je i postupak pred Povjerenstvom za odlučivanje o sukobu interesa. Njima je u fokusu tvrtka Fjord zbog mogućeg kršenja Zakona o sprječavanju sukoba interesa, jer je ta tvrtka radila više poslova za HEP.
Dozvola za legalizaciju Barbarićeve kuće izdana je prije osam godina. Ali je Barbarić izgleda izišao iz okvira aktivnosti koje se mogu smatrati rekonstrukcijom.
Peronja: “Troskot intenzivno surađuje s frakcijom HDZ-a, čime dugoročno Mostu čini štetu”
Nove detalje o tom slučaju za Nacional je iznio Nikša Peronja, načelnik Općine Jelsa s otoka Hvara na čijem se području nalazi sporni objekt. On tvrdi da je na vrlo vjerojatno bespravnu obnovu Barbarićeve kuće institucije upozorio Dinko Marijan, Barbarićev stranački kolega iz HDZ-a i donedavni njemu podređeni zaposlenik HEP-a – i to kako bi mu se osvetio.
Dodatno je zanimljivo da iz navedene općine podrijetlo vuku premijer Andrej Plenković, glavni tajnik HDZ-a Krunoslav Katičić, državni tajnik za energetiku Ivo Milatić, ministar zdravstva Vili Beroš i Barbarić. Barbarićev utjecaj unutar HDZ-a ojačao je upravo posljednjih godina, otkad ga je vodstvo stranke predvođeno Plenkovićem instaliralo na čelo HEP-a. Ondje je nedavno imenovan na drugi četverogodišnji mandat.
Peronja navodi kako se u ovom slučaju držao po strani i puštao nadležne institucije da odrade svoj posao, ali je reagirao kad se u tu aferu pokušala uvući Općina Jelsa.
Peronja je tom slučaju za Nacional izjavio sljedeće: ‘’Sve je krenulo upravo iz unutarstranačkog rata u HDZ-u. Kuća Frane Barbarića koja se gradi i koja je sada predmet građevinske inspekcije nalazi se u maloj uvali Sinjava, uvali sa svega 3-4 kuće, na sjevernoj strani podno mjesta Zastražišće, koja je od Jelse udaljena oko 20 kilometara i u nju rijetko tko zalazi osim vlasnika kuća i zemljišta. Činjenica je da postoji legalizacija, rješenje o izvedenom stanju još iz 2015., a je li kuća proširena u nedavnoj rekonstrukciji ili sanaciji u odnosu na tadašnju legalizaciju i na sva ostala pitanja odgovore će morati dati nadležni državni inspektorat, odnosno nadležna građevinska inspekcija iz Splita koja je već utvrđivala stanje na terenu. Točan je navod da se kuća u vlasništvu Barbarića nalazi izvan građevinskog obuhvata po prostornome planu Općine Jelsa i to je otegotna okolnost’’, rekao je Peronja i nastavio:
‘’Prije Božića 2022., Dinko Marijan, voditelj HEP-a na otoku Hvaru, ujedno član HDZ-a i predsjednik organizacije HDZ-a Općine Jelsa, koji je na tu funkciju u HEP-u imenovan 2017. po stranačkoj liniji, uhićen je u službenom automobilu HEP-a te su kod njega pronađeni nedozvoljeni opijati .Odmah su ga suspendirali nadređeni iz HEP-a iz Splita te je otvorio bolovanje na kojemu je dan danas. Nakon toga počinje s raznoraznim prijavama”, rekao je za Nacional Peronja.
Peronja smatra da je upravo Dinko Marijan Zvonimiru Troskotu, saborskom zastupniku Mosta, dojavio lažne informacije o ulozi Općine Jelsa i njega osobno u tom slučaju. O tomu je izjavio:
‘’Zastupnik Troskot i njegova stranka Most cijelo vrijeme se navodno bore protiv HDZ-a i njihova načina vođenja države, što je ok, ali Troskot intenzivno surađuje i s Marijanom i ovom frakcijom HDZ-a, čime dugoročno Mostu nesvjesno čini veliku štetu. Više sam puta naveo da Općina Jelsa ne izdaje građevinske dozvole niti daje rješenja o legalizaciji, već to radi Splitsko-dalmatinska županija, odnosno njihov ured za urbanizam i prostorno uređenje, a to su napravili i u slučaju kuće Frane Barbarića. Isto tako ni Državni inspektorat, odnosno građevinska inspekcija nisu pod Općinom Jelsa, već pod Vladom Republike Hrvatske. Stoga je Općina Jelsa u ovome slučaju promatrač”, rekao je tada Peronja.
“Posebno je smiješna Troskotova konstrukcija da je taj izvođač gradio kat moje kuće. Nemam nikakve nekretnine, a dovršeni krov na kući mojih roditelja s kojima živim postoji već 30 godina. Tvrtka tog izvođača nikada nije radila radove na kući mojih roditelja, čak ni u adaptacijama koje su rađene prije pet, šest godina. Tu dvojicu HDZ-ovaca koje sam spominjao, možda već sada i novopečenih mostovaca nije briga za ovaj dio otoka i nisu uopće razmišljali o konzekvencama koje će napraviti ako se razvoj tog dijela otoka sada zaustavi ili prolongira na račun svih laži i manipulacija koje su plasirali na račun Općine Jelsa. Njima je u fokusu samo njihov uski politički interes, a Troskot je oruđe koje trenutno koriste, a kad se uspostavi da je sve neistina, povući će se i ostaviti Troskota na vjetrometini s ogromnom štetom za Most”, komentirao je Peronja za Nacional.
Komentari