Antun Trojnar, predsjednik Udruženja obrtnika grada Zagreba, ističe da nitko od kandidata za gradonačelnika ne pokazuje interes za spas 18.ooo obrtnika
Udruženje obrtnika grada Zagreba poslalo je otvoreno pismo kandidatima za gradonačelnika u kojem im ukazuje na probleme te od budućeg gradonačelnika traži konkretne mjere za oporavak obrtništva u gradu Zagrebu.
Udruženje od novog gradonačelnika očekuje da se angažira na povratu više od stotinu lokala koji su nekada bili u vlasništvu Grada Zagreba, a tijekom zadnjih godina zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa prešli su u državno vlasništvo. Tim lokalima sada upravlja država, a iz Udruženja ističu kako je takvo stanje neodrživo jer je država povećala cijenu najma te je on od dva pa do jedanaest puta veći od najma ostalih gradskih poslovnih prostora. Rezultat toga su prazni lokali koji narušavaju vizuru grada, stoga Grad Zagreb treba ponovo preuzeti bivše poslovne prostore te ih prodati ili iznajmiti obrtnicima po kriterijima donesenim na gradskoj skupštini. Prednost kod zakupa ili otkupa lokala treba dati obrtničkim i tradicijskim proizvodnim obrtima.
U tim su lokalnima naši obrtnici bili godinama u zakupu, neki čak i desetljećima, a kada ih je preuzela država došlo je do drakonskog povećanja najamnine. Država je to argumentirala tako da je samo meritorna lokacija objekta, dok joj nije bilo važno je li u tom objektu obrtnička radionica koja postoji deset, dvadeset ili čak stotinu godina koja se bavi tradicijskom proizvodnjom ili uslugom. Državi je bila važna samo prihodovna strana, što znači da su u isti koš svrstani strani trgovački lanci, banke i mali zagrebački obrtnici. Naravno da se obrtnici ne mogu financijski nositi s velikim korporacijama i mi sada u centru Zagreba s jedne strane imamo zatvorene obrtničke radionice, a s druge strane su veliki svjetski lanci sa stranom robom. Na taj se način ne njeguje tradicija i autohtonost Grada Zagreba. Prije godinu i pol pokojni gradonačelnik Milan Bandić bio je na sastanku s premijerom Andrejem Plenkovićem, a jedna od tema razgovora je bila zamjena prostora. Grad Zagreb je državi htio dati nekoliko prostora u zamjenu za lokale u centru grada koji bi tako ponovo postali vlasništvo Grada. No do sada se ništa još po tom pitanju nije realiziralo i mi od novog gradonačelnika očekujemo da riješi ovaj problem, kaže za
Zagreb News predsjednik Udruženja obrtnika Grada Zagreba Antun Trojnar.
Udruženje obrtnika grada Zagreba također smatra da bi zbog velikog broja obrtnika koje predstavljaju i zastupaju predsjednik Udruženja kao i predsjednik Obrtničke komore Zagreb trebali dobiti mogućnost sudjelovanja u radu gradske skupštine.
Udruženje danas okuplja i zastupa interese 13.380 obrtnika, od ukupno 18.000 obrtnika u Zagrebu, a što čini veliku poslovnu snagu mikro i malih poduzetnika i obrtnika, koji su najvažniji za opstanak i održivost gospodarstva. Mi bismo trebali dobiti poziv da prisustvujemo sjednicama gradske skupštine, ali i da se možemo obratiti zastupnicima u točkama koje su vezane za obrtništvo. To bi značilo da se direktno može čuti glas obrtnika pred Skupštinom, da možemo upozoriti na probleme koji nas muče — o raznim naknadama, komunalnom doprinosu, poslovnim prostorima, zauzimanju javnih prometnih površina za naše aktivnosti, pojašnjava Trojnar.
Udruženje traži i smanjenje cijena parkinga za one koji kupuju u obrtničkim lokalima.
Kada je riječ smanjenju cijena parkinga, riječ je o oživljavanju centra grada. Činjenica je da je otvaranje velikih shopping centara odvuklo ljude iz centra grada i on je posao periferan za trgovinu. Naša je ideja da se kupcima koji kupuju u obrtničkim radionicama cijena parkinga smanji. To je može vrlo jednostavno izvesti preko fiskalnih računa. Što se izrade deponija gradskog otpada tiče, reciklažna dvorišta za građevinski otpad ozelenila bi Zagreb i smanjila divlje deponije. Organizirana reciklaža građevinske šute taj otpad može ponovo pretvoriti u koristan materijal. Dakle, s jedne strane čuvamo prirodne resurse i okoliš, a s druge strane mljevenjem gradske šute dobivamo materijal za gradnju prometnica ili sličnih radova, naglasio je Trojnar.
Jedan od važnih zahtjeva Udruženja obrtnika Grada Zagreba je organizirano uključivanje zagrebačkih obrtnika građevinskih djelatnosti u obnovu Zagreba nakon potresa.
Pred nama je obnova Zagreba i mi smo u dogovoru s Gradskim uredom za gospodarstvu izradili listu obrtnika koji su spremni sudjelovati u obnovi Zagreba. Objavili smo to na našim stranicama, na stranicama Obrtničke komore Zagreb, ali i na stranicama Grada Zagreba. Većina kandidata za gradonačelnika Zagreba s time nije upoznata niti o tome govore, a mi bismo time direktno zaposlili zagrebačke obrtnike koji plaćaju sve poreze i doprinose na nivou Grada. Zagreb ima najveći prirez u državi, a u Samoboru prireza nema. To znači da je obrtnik iz Samobora automatski konkurentniji, on će biti u startu jeftiniji jer za razliku od obrtnika iz Zagreba nema dodatnih izdataka. Uključivanjem obrtnika u obnovu mi bismo ih zaštitili, ne u smislu da im dajemo prednost, već da im omogućimo da s istim pravima sudjeluju u obnovi Grada, poručio je Trojnar.
Komentari