Tri desetljeća nakon povijesnog rukovanja pred Bijelom kućom kojim su okrunjeni tajni izraelsko-palestinski pregovori, mladi i razočarani stanovnici Gaze trpe posljedice neispunjenih obećanja iz nekada slavljenog Mirovnog sporazuma iz Osla.
Sporazum postignut pregovorima u norveškoj prijestolnici uspostavio je okvir za rješenje izraelsko-palestinskog sukoba te je trebao utrti put za uspostavu neovisne palestinske države.
Ali su godine blokiranih pregovora i krvavog nasilja učinile su mirno rješenje sukoba neostvarenim snom.
“Sporazumi iz Osla… razorili su naše snove, budućnost i ambicije” u blokiranom Pojasu Gaze, kaže 20-godišnja studentica Iman Hasuna.
Nije se ni rodila kada se čelnik Palestinske oslobodilačke organizacije (PLO) Jaser Arafat vratio u Gazu iz egzila, mjesecima prije svečanog potpisivanja I. Sporazuma iz Osla 13. rujna 1993. u Washingtonu.
II. Sporazum iz Osla koji se naziva i “prijelazni”, jer je trebao biti osnova za nastavak pregovora i postizanje konačnog sveobuhvatnog mirovnog sporazuma, potpisan je 28. rujna 1995. u egipatskom gradu Tabi.
Mrtvo slovo na papiru
Prijelazni sporazumi jamčili su novorođenoj Palestinskoj vlasti neku vrstu samouprave, ali nikada nisu prerasli u trajno rješenje i to ima “negativan učinak na budućnost moje generacije” kaže, 22-godišnji Adham Abdulah.
Sporazumi su ostali “samo mrtvo slovo na papiru”, kaže student Ahmed al-Abadila (20).
Mustafa al-Sununu vrtio se u Gazu u srpnju 1994. te je bio imenovan zapovjednikom palestinske predsjedničke garde.
“Mislili smo da će zemlja postati nešto poput Singapura: otvorit će se ceste, radna mjesta za našu djecu, dobit ćemo vladu, zračnu luku, morsku luku i putovnicu”, kaže danas 47-godišnji Sununu za agenciju AFP.
“Mislili smo da nam je država na dohvat ruke”.
Zatvor
Gaza, uska obalna enklava danas je dom nekih 2,3 milijuna stanovnika, prema izvješću Palestinskog središnjeg zavoda za statistiku.
Svakodnevne borbe u osiromašenom području dodatno otežava izraelska blokada nametnuta otkako je pokret Hamas pobijedio na izborima i preuzeo kontrolu nad Gazom 2007., što se dogodilo dvije godine nakon povlačenja izraelske vojske i izraelskih doseljenika.
Nezaposleno je 70 posto mladih ljudi u Gazi, a da nevolja bude gora prekidi u isporuci struje redoviti su, a pristup čistoj vodi nedovoljan.
“Sve zemlje imaju zračne luke, granične prijelaze, luke… naš aerodrom uništen je, a granice zatvorene”, kaže Isra Murad. “U zatvoru smo”, ocjenjuje 21-godišnja studentica novinarstva na sveučilištu Al-Aksa u gradu Gazi.
Palestinci su krajem 1998. proslavili otvorenje prve zračne luke u Gazi, no izraelske snage uništile su je 2011. godine tijekom Druge palestinske pobune (intifade).
Od tada Sporazumi iz Osla irelevantni su, slažu se mnogi sugovornici.
“Ne zanima me”, kaže Hasuna. “Mi smo mladi i tražimo posao i bolju budućnost”.
Nema izgleda za mir
Sununu, nekadašnji zapovjednik predsjedničke garde, umirovljen je 2008. u ranoj životnoj dobi, kao uostalom i tisuće drugih zaposlenika sigurnosnih služba palestinske vlasti (PA) kojoj sjedište nije u Gazi već na okupiranoj Zapadnoj obali.
Rezultat je to trajnog rivalstva između palestinskih političkih frakcija – Hamasa, koji vlada Gazom, i Fataha, stranke koju je osnovao Arafat i danas je vodi njegov nasljednik, predsjednik PA Mahmud Abas.
Prije dva mjeseca Sununu je otvorio restoran brze hrane blizu predsjedničke palače u četvrti Al-Rimal u gradu Gazi.
“Gajili smo velika očekivanja” kada su potpisani Sporazumi iz Osla, ali snovi su “se rasplinuli”.
“Proživjeli smo četiri rata i druge tragedije i tuge”, kaže studentica Murad pa pita: “Možemo li tek tako zaboraviti prošlost… Kako sjesti za stol s našim okupatorima i dogovoriti mir”?
“Nema izgleda za mir između Palestinaca i Izraela”, smatra Murad i objašnjava: “Što je silom oduzeto, jedino silom može se i vratiti”.
Bivši palestinski pregovarač Hasan Asfur, koji danas živi u Egiptu, osudio je ekstremiste “za urotu radi podrivanja Sporazuma iz Osla”, ali mnogi bi se Palestinci danas složili s njegovom ocjenom.
U izjavi za AFP, Asfur je kratko poručio: Palestinci trebaju “odbaciti Oslo” i odabrati novi put za vlastitu budućnost.
Komentari