Sadašnje izborne jedinice za izbor zastupnika u Hrvatski sabor dokazuju krizu pravnog zdravog razuma, a jedno od boljih rješenja za pravednije izbore je Gongov prijedlog šest izbornih jedinica, rečeno je u petak na konferenciji Centra za demokraciju i pravo Miko Tripalo.
Profesorica Katedre za ustavno pravo na riječkom Pravnom fakultetu Sanja Barić istaknula je kako je osnovni problem hrvatskog izbornog sustava razlika između popisa stanovništva i registra birača, ocijenivši kako je očito da ‘nešto ne štima’ jer imamo državu s oko 3,8 milijuna stanovnika, a ne znamo koliko imamo birača. To je, ocijenila je Barić, samo jedan od pokazatelja kako je izborni sustav sa sada važećim izbornim jedinicama “dokaz krize (pravnog) zdravog razuma”.
“Treba se pitati kako se uopće mogu napraviti izborne jedinice ako ne znaš zapravo koliko ima birača”, rekla je Barić. Dodala je i kako smo naslijedili izborne jedinice 10×14 (deset izbornih jedinica sa 14 zastupnika) što, kako je ocijenila, nemamo pravog razloga zadržati.
Treba razmotriti Gongov prijedlog šest izbornih jedinica
“Ako uključite zdravi razum, onda je svima jasno da prvo što Hrvatska mora učiniti jest da ‘očisti’ registar birača, a onda mora odustati, barem kada su u pitanju parlamentarni izbori, od sustava 10×14”, kazala je Barić. Ocijenila je to temeljem pravednog izbornog sustava dodavši i kako u sklopu toga treba razmotriti i Gongov prijedlog šest izbornih jedinica s nejednakim brojem zastupnika.
Izvršna direktorica Gonga Oriana Ivković Novokmet naglasila je kako je posljedica primjene postojećih modela nejednakih izbornih jedinica da su izbori neustavni i nezakoniti ocijenivši i da je jednakost biračkog prava temelj demokratskog društva.
”Kada je Ustavni sud u veljači ove godine ukinuo zakon o izbornim jedinicama, otvorila se prilika da se razmotri prijedlog koji Gong razmatra od 2013. i 2014., a to je model izbornih jedinica kojima dobivamo jednakost biračkog prava”, kazala je Ivković Novokmet.
Pritom je još jednom predstavila Gongov prijedlog kojim se ”prekrajaju” dosadašnje granice izbornih jedinica i prema kojem bi u najmanjoj bilo 488.730, a najvećoj 798.238 birača, a biralo bi se od 17 do 29 zastupnika, ovisno o broju birača. Kazala je i kako trenutačno imamo gotovo pola milijuna birača više nego stanovnika što dokazuje i važnost i potrebu transparentne i pravedne izrade novog izbornog sustava i definiranja izbornih jedinica u suradnji svih političkih partnera, pravne struke i civilnog društva.
”Suprotno tome postupila je vlada premijera Andreja Plenovića i u jednom zatvorenom, isključivo i netransparentnom procesu donosila je odluku o izbornim jedinicama”, kazala je.
Dodala je i kako je bila otklonjena mogućnost bilo kakve javne rasprave, te da neće biti izmjene za, kako je ocijenila, štetni model 10×14 izbornih jedinica.
”Ministarstvo pravosuđa nije formiralo ni radnu skupinu za najvažniji zakon koji priprema ova Vlada”, zaključila je izvršna direktorica Gonga.
Profesor zagrebačkog Fakulteta političkih znanosti Goran Čular govorio je o učincima preferencijskog glasanja u Hrvatskoj, ustavni stručnjak i profesor ustavnog prava Mato Palić govorio je o utjecaju D’Hondtove metode na jednakost birača, a bivši predsjednik Ivo Josipović govorio je o različitim aspektima predsjedničkih, parlamentarnih i manjinskih izbora.
Na tribini naslovljenoj ”Izborni sustav: dileme i perspektive” sudjelovali su, između ostalih, i Višeslav Raos, Biljana Kostadinov, Đorđe Gardašević, Robert Podoljnak koji su govorili o različitim aspektima biračkog prava, hrvatskog konstitucionalizma i lokalnih izbora.
Komentari