Francuska je povukla poziv Ursuli von der Leyen za svečano otvaranje obnovljene katedrale Notre-Dame u Parizu, piše francuski list Le Figaro.
Pariz je nezadovoljan, jer su mimo njegove volje završeni pregovori, koji su trajali 25 godina, o sklapanju trgovinskog sporazuma EU sa četiri države Južne Amerike iz skupine Mercosur, što je von der Leyen isposlovala na sastanku u Urugvaju.
Francuska je u ocijenila da to što je postignuto u Montevideu, “obvezuje samo Europsku komisiju”.
“Danas očigledno nije kraj priče. Ono što se ddogađa u Montevideu nije potpisivanje sporazuma već jednostavno politički završetak pregovora. To uključuje samo Komisiju, a ne zemlje članice”, objavio je Pariz.
Figaro piše da je “predsjednica Europske komisije izazvala gnjev francuske politike zato što je iza leđa zaključila sporni trgovinski sporazum o slobodnoj trgovini EU i četiri južnoameričke zemlje, koji je izazvao ljutnju poljopivrednika”.
Briselski portal Politico navodi da je “u vreme kad je Francuska u razdoru zbog pada vlade, Ursula von der Leyen ojačala i otputovala u Urugvaj i potpisala sporazum EU-Mercosur kojeg je Pariz odbacio”, dok se za sporazum “zalagao Berlin kako bi za svoju posrnulu industriju otvorio tržišta Brazila, Argentine, Urugvaja i Paragvaja”.
Figaro piše da je predstavnik Europske komisije za medije priopćio da je bilo “loše unutrašnje komunikacije” i da von der Leyen, iako je to prethodno bilo najavljeno, neće ići u Pariz gdje bi se sastala i s novoizabranim predsjednikom SAD-a Donaldom Trumpom.
‘SPORA AGONIJA PROPADANJA’ Imamo novu europsku vladu, evo što planiraju raditi
Pariz, Varšava, a izgleda i Rim, kao i sindikati poljoprivrednika Francuske i EU, snažno se protive sporazumu EU-a s članicama Mercosura smatrajući da bi iz Južne Amerike na europsko tržište stizale velike količine mesa i drugih proizvoda po nelojalnoj konkurenciji i bez dovoljno sanitarnih garancija.
Španjolski list El Pais smatra da je Europa koja je “u mnogim krizama i razdorima, pred teškim i dugim putem punim prepreka za ratifikaciju sporazuma s Mercosurom” kojeg moraju prihvatiti sve članice EU i Europski parlament.
Politico napominje da je “za Europsku komisiju još samo prije godinu dana bilo nezamislivo da se tako vidljivo ogluši o interese Francuske“.
Ali, “teška politička kriza u Francuskoj, uz pozive na ostavku i samog predsjednika Emmanuela Macrona, naveli su von der Leyen da se svrsta sa svojom rodnom Njemačkom, što može razbiti temeljni odnos na kojem je izrasla Europska unija“.
“Njemačko-francuska osovina” je do sad bila temelj postojanja i stabilnosti EU, ali je politička elita u Berlinu počela stavljati do znanja da trgovinsku politiku može vratiti s razine EU-a u svoje ruke, i upozorava da bi to “pokrenulo velika pitanja o samom razlogu postojanja Europske unije”.
Elizejska palača istovremeno je priopćila da će “Francuska i dalje braniti svoj poljoprivredni suverenitet“.
Europska komisija i članice EU-a koje su za sporazum o slobodnoj trgovini s četiri južnoameričke države ističu i “geopolitičku dimenziju tog sporazuma”.
Komisija u Bruxellesu je priopćila da je svijet u velikim napetostima i da se moraju tražiti novi trgovinski izlazi i tržišta, poput Južne Amerike, gdje “Kina sve agresivnije prodire”, piše Politico.
Sporazum između EU-a i južnoameriče organizacije Mercosur: Lula će pokušati nagovoriti Macrona
Uz posredovanje francuskog predsjednika Macrona, u Parizu su se susreli novoizabrani predsjednik Sjedinjenih Država Donald Trump i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.
I Zelenski i Trump u Parizu su zajedno s desecima svjetskih čelnika i dostojanstvenika, zbog ponovnog otvaranja katedrale Notre Dame, pet godina nakon što ju je poharao požar. Prvotno su se trebali sastati s Macronom na dva odvojena bilateralna sastanka.
Iz ureda francuskog predsjednika su samo nekoliko minuta prije sastanka potvrdili da će se sva tri čelnika okupiti na trilateralnom razgovoru.
Trumpova izborna pobjeda prošlog mjeseca izazvala je veliku zabrinutost u Europi o budućnosti američke potpore Ukrajini u njezinoj obrani od Rusije.
Posjet novoizabranog predsjednika Parizu, njegovo prvo putovanje u inozemstvo od osvajanja drugog predsjedničkog mandata, počeo je teško jer je Trump kasnio više od 40 minuta na sastanak s Macronom i pozdravio francuskog predsjednika karakteristično intenzivnim i neugodnim rukovanjem.
Ovaj sastanak mogao bi Macronu ponuditi priliku da odigra ulogu posrednika između Europe i nepredvidivog američkog političara, ulogu u kojoj je francuski čelnik igrao i u prošlosti.
Trump je rekao Macronu da su uživali u “stvarno velikom uspjehu” radeći zajedno tijekom njegova prvog mandata.
“I svakako se čini da svijet trenutno pomalo luduje. I o tome ćemo razgovarati“, dodao je Trump.
Komentari