TRADICIONALNA ANKETA NACIONALA Evo kako je glasalo 32 glazbenih kritičara

Autor:

16.03.2024., Zagreb - Vedran Zivković, glazbenik. Nemecek.

Saša Zinaja/NFOTO

Tradicionalnoj anketi tjednika Nacional odazvalo se ove godine 32. glazbenih kritičarki i kritičara koji sustavno prate hrvatsku glazbenu produkciju i koji su najboljim albumom u 2024. godini proglasili album „Prokletije II“ – fantastičan nastavak zamišljene trilogije mračne ali nevjerojatno kreativne balkanske glazbene psihodelije.

Gotovo je nemoguće pobrojati sve hvalospjeve koje je pobrao album „Prokletije II“ kada je objavljen početkom 2024. godine. Već nakon prvih recenzija bilo je više nego jasno da su svi koji su ga preslušali ostali oduševljeni. Tako je urednik glazbenog portala Ravnododna.com između ostalog napisao: „Album “Prokletije II” koliko je inovativan, toliko nosi i snažan pečat prepoznatljive autentičnosti. Već sad jedan od najvažnijih hrvatskih rock bendova dvadesetih.“ Željko Ljubobratović s radija Yammat također nije krio svoje oduševljenje: „Album na kojem se na uzbudljiv i najbolji način miješaju folk, krautrock, psihodelija i noise, onako kako to nitko ovdje nije ni pokušao raditi, a kamo li uspio biti dobar kao Nemeček na albumu „Prokletije II“.“  Novinar Novosti i portala Muci-box.hr Karlo Rafaneli također nije štedio riječi hvale: „Nemeček ovim albumom potvrđuju da je osebujna etno-modernističke vizija Vedrana Živkovića predstavljena na prethodnom albumu uspješno zaživjela i u formatu power triju unutar kojeg ima mjesta za sve od tamburice preko haustorovskih balada do kozmičkih sintesajzera.“ I Sven Popović iz Modernih vremena zaključio je da je ovaj album: „Konceptualno čist i svirački čvrst, te da Beslać, Živković i Maksan nude svoju raskošnu reinterpretaciju noisea, krautrocka i space rocka i pozivaju nas u podzemlje (stvarno ili metaforičko, sasvim nebitno).“ I novinar portala Ravnododna.com Vedran Harča shvatio je da je u pitanju jedinstven album na ovim prostorima, te napisao: „Na temeljima krautrocka i slavonske glazbene tradicije, Nemeček su stvorili vlastiti žanr, u jednakoj mjeri moderan i arhaičan te upravo savršen da postane soundtrack prvog hrvatskog povijesnog horora.“

Riječ je o drugom albumu iz zamišljene trilogije i sjajan nastavak prethodnog albuma „Prokletije“. Nastavak je narastao taman toliko koliko je bilo potrebno da podigne letvicu i snime još bolji album od prethodnog, ali iste veličine, snage i očaravajuće ukroćene buke. Vedran Živković kao spiritus movens ovog projekta napravio je odličan potez kada je uključio Lea Beslaća da zasvira sintesajzer, svojim idejama oplemeni glazbu i doda joj onaj moment koji je potreban da bi pojačao buku koja izranja nakon ambijentalnih dionica. Borna Maksan album je sjajno producirao, a bubnjeve je odsvirao snažno i moćno kako i priliči distorziranoj Živkovićevoj tamburi, koju svira kao da su mu dani odbrojeni. Da nije u pitanju samo puko prepuštanje glazbenim idejama, pokazuje i naslovnica albuma naglašene balkanske psihodelične baštine jer prikazuje dvije žene u crnini koje kleče ispred slike hrvatskog slikara Ljube Babića koja se zove „Crne zastave“. Tmurna i energična glazba umrljana krvlju i blatom balkanske povijesti i nevjerojatno snažnim soundtrackom kakav dosad nitko nije uspio napraviti i koji se s opravdanim razlogom našao na prvom mjestu najboljih albuma objavljenih u Hrvatskoj 2024. godine. Valja dodati da je upravo grupa Nemeček ove godine osvojila i nagradu Milan Mladenović.

Album „Prokletije II“ sakupio je 192 boda od glazbenih kritičarki i kritičara dok je drugo mjesto sa 183 boda zauzeo odličan novi album grupe Chui „Do zvijezda“ kojeg je novinar Glasa Slavonije Darko Jerković posebno oduševio,  stavio na prvo mjesto svoje liste top 10 najboljih albuma u Hrvatskoj 2024. godine, te napisao: „Moglo bi se reći – opet Chui i opet jedan njihov album na prvom mjestu najboljih izdanja protekle 2024. godine. Kao da nema drugih koji mogu biti prvi! Ima ih, naravno, no za mene osobno Chui se na kraju svake od posljednjih desetak godina uvijek nekako izdvoje kao bend koji sam najviše slušao uključujući i ovo njihovo posljednje ukazanje “Do zvijezda “, sedmi album u karijeri kojoj nebo nije granica, a svemir se doima stalno tu negdje, na dohvat ruke, uma i razuma.“ I glazbeni kritičar Jutarnjeg lista Aleksandar Dragaš album grupe Chui proglasio je najboljim 2024. godine. Šteta što više nemamo tako hrabru arhitekturu poput zagrebačkih “raketa” s naslovnice albuma “Do zvijezda”, ali barem imamo retro-futurističke i svjetski kvalitetne te za slušanje u fotelji i za ples u klubu pogodne jazz odiseje i fuzije sastava Chui.“, zapisao je Dragaš. Treće je mjesto sa 121 bod zauzeo IDEM sa svojim drugim albumom „Ciao“ koji je pak oduševio glavnog urednika glazbenog portala Muzika.hr Edu Plovanića koji je njegov album proglasio najboljim ove godine, te napisao: „Antun Aleksa lani je debitirao albumom s kojim je osvojio i publiku i kritiku. Logično pitanje bi bilo može li ponoviti uspjeh – ponovio ga je već ove godine. Dapače, zadržao je formulu neiskvarene pop punk manije i napravio jedan korak naprijed, u tekstovima. Točno koliko je bilo potrebno da se vidi progres, a da zadrži sve dobro što je do njega već napravio.“

Četvrto mjesto pripalo je bendu/projektu DUNIJE kojega čine Dunja Knebl, Nina Romić i Jelena Galić a koje su kroz album „Bilo je sada“ reinterpretirale sudbine žena kroz povijest putem novo snimljenih tradicijskih pjesama. Tako je Siniša Miklaužić, glazbeni kritičar portala Muzika.hr zaključio: „”Bilo je sada” je album s najmoćnijom porukom, a tri ljupke dame su izvrsno interpretirale stare tradicijske pjesme u novom ruhu. Ovo je obavezno štivo koje iznova treba upijati jer je očito da se kroz vremena nije puno tog promijenilo u odnosu prema ženama.“ I glavni urednik portala Music-box.hr Nikola Knežević oduševljen je snagom izraza albuma „Bilo je sada“: „Naša povijest nije tako svijetla kako je neki tumače ili interpretiraju, nego ima dosta mračnih i depresivnih trenutaka, stigmi i rana koje, čini mi se, do dana današnjeg nisu izliječene. Stoga se ovaj materijal Dunija, glazbeno minimalistički, interpretacijski iznimno snažan, mora čuti.”, napisao je Knežević.

Dino Milić s radija Yammat zaključio je da je album „Ciklus“ grupe ŽEN najbolji ovogodišnji album te tim povodom napisao: „Nakon dužeg čekanja sjajan novi album Žen, kreativni vrhunac i još jedan korak naprijed u odnosu na također izvrsne prethodne uratke. Prvo mjesto na mom odabiru za 2024.“ ŽEN su zauzele peto mjesto u anketi tjednika Nacional dok se na šestom mjestu s 66 bodova smjestio Ivan Grobenski s albumom „Kink“ na kojem je kroz svojevrsni eksperimentalni hip hop pokazao svu svoju glazbenu kreativnost i maštu. Sedmo mjesto pripalo je novom albumu riječke grupe Jonathan „Everyone else is OK“ dok je osmo mjesto zauzeo debi album nove zagrebačke plesne indie pop senzacije Ki Klop „Otopljeni disko“ koji polako ali sigurno osvaja scenu. Deveto mjesto zauzela je riječka grupa One Possible Option koja se našla nekim kritičarima na pozicijama najboljih ovogodišnjih albuma. Tako je Bojan Mušćet s portala Glazba.hr napisao: „Drugi album kvarteta One Possible Option može autorski, izvedbeno i produkcijski biti dijelom diskografske rock ponude svugdje u svijetu. Album „Eter“ nije nadgradnja njihova prvijenca, više je logični nastavak, ostvarenje onoga što im možda nije pošlo za instrumentima i mikrofonom na prvijencu. Pritom nisu upali u klopku drugog albuma, da namjerno stilski idu u nekom drugom smjeru ili da jednostavno naprave isti album drugim sredstvima. One Possible Option odabrao je drukčiji pristup – zadržao je postavljeni sound, ali sasvim je očito da su pjesme minucioznije stvarane i uistinu ništa nije prepušteno slučaju. „Eter“ pomiče granice hrvatske rock-glazbe.“ I Igor Jurilj, novinar Hrvatskog radija nije krio svoje oduševljenje albumom „Eter“ grupe One Possible Option: „Iako u maniri alt-rocka, „Eter“ ogoljenim ekspresijama suosjećanja, poniznosti i altruizma kroz osam pjesama izmiču iz pozicije ega kao da se radi o psihodeliji. No distorzije gitara i vokalne modulacije Denija Kasapovića režu kroz ego, izvrću okoštale emocije pa je srčanost albuma u zvuku, ali i misiji benda. “Eter” je sesija za dušu kakvu svačija duša zaslužuje.“ Deseto mjesto podijelile su dvije grupe jer su obje skupile po 53 boda za svoje albume. Riječ je o albumu „Kad imamo mirne glave“ grupe Tidal Pull i „The Beat That Saved Our Life“ grupe Kensington Lima.

TRADICIONALNA ANKETA NACIONALA Ovo su najbolja domaća izdanja u 2024. godini

Vedran Živković (Nemeček):

„Želimo se prije svega zahvaliti svima koji su sudjelovali u glasanju za album godine. Lijep je osjećaj biti priznat od ljudi koji prate glazbenu scenu, ali isto tako ne trebamo zaboraviti da glazba kao ni bilo koji drugi vid umjetnost nije natjecanje nego nešto puno dublje. Stoga, naklon do poda svim vama koji u ovom suludom vremenu uspijevate izgurati svoju ideju bez obzira bili na listama ili ne. Album godine nije samo naš uspjeh nego on pripada svima onima koji su vjerovali u nas i u našu viziju. Ovo priznanje prihvaćamo sa zahvalnošću, ali i s velikom odgovornošću. Hvala svima koji nas slušaju, podržavaju i vjeruju u nas!“

  1. Nemeček “Prokletije II” (Lack of Records)– 192
  2. Chui “Do zvijezda” (Dancing Bear Records)– 183
  3. IDEM “Ciao” (Mudri Brk / Jeboton)– 121
  4. Dunije “Bilo je sada” (Menart)– 117
  5. ŽEN “Ciklus” (Moonlee Records, Vox Project)– 81
  6. Ivan Grobenski „Kink“ (INTEK Music)– 66
  7. Jonathan “Everyone else is OK” (LAA)– 61
  8. Ki Klop “Otopljeni disko” (Mudri Brk / Jeboton)– 60
  9. One Possible Option „Eter“ (Croatia Records)– 57
  10. Tidal Pull „Kad imamo mirne glave“ (Mudri Brk) – 53
  11. Kensington Lima „The Beat That Saved Our Life“ (Mudri brk)– 53

Ivan Laić (Ravnododna.com)

Drugo poglavlje Nemečekove planirane trilogije “Prokletije” istovremeno se naslanja na koncept i estetiku prethodnika, ali ih ujedno i širi te nadograđuje. S pjesmom “Mirila” postali su prvi hrvatski dobitnici Nagrade Milan Mladenović, a i bilo je vrijeme da se uho malo šire javnosti okrene prema triju Vedrana Živkovića koji je već dugo ozbiljan borac na alternativnoj sceni.

  1. Nemeček „Prokletije II“ (Lack of Records)
    2. Chui „Do zvijezda“ (Dancing Bear)
    3. Dunije „Bilo je sada“ (Menart)
    4. Ivan Grobenski „Kink“ (INTEK Music)
    5. Miriiam „Alright“ (Mudri brk)
    6. Slick Stings „Loves & Curse“ (Menart)
    7. Jerko Jurin Quartet „Deceptive Simplicity“ (Cantus)
    8. Marko First „Go-To-To!“ (MST Produkcija)
    9. Mary May „Now Tell Me How You Break“ (Menart)
    10. Kranks „3:15 AM“ (LFDK Records)

Vladimir Horvat Horvi (Terapija.net)

Kako sam ljubitelj žestokog zvuka, meni je u proteklih 365 dana idealan album napravio mistični one man bend Petrale, malo kome poznati glazbenik i kreativac što je porijeklom s našeg najjužnijeg dijela, iz malenog seoceta u Konavlima, a već prilično dugo radi i živi kao gastarbajter u Švicarskoj. Do sada je, od 2017.  realizirao osam d.i.y. albuma, prethodne je mahom radio uz pomoć odlično kreirane kibernetike, te ih je s vremena na vrijeme poboljšavao dodacima živog instrumentarija. Osnovni instrument su mu bubnjevi i upečatljiv vokal, a ovaj “The World Down There” je prvi kojeg je kompletno odsvirao na analognoj tehnici i to bez triggera i elektronike. Naravno, ovo je moćan black metal od 50 fantastično detaljiziranih minuta uz kombinaciju lirike na engleskom i hrvatskom uz simptomatičan južnjački akcent i dijalekt – ikavici koja čitavom spektru dodaje folk/ world-music štih o smrtnosti i tumačenju života uz jezoviti horor scenarij izopačenog, bizarnog i turobno sumornog svijeta punog eksterijera, seoskih mitova, coprija i legendi drevnog života u Konavlu, danas realnije rečeno etimološkog, ritualnog i ezoterično-arhaičnog istjerivanja zla kroz introspektivnu crnu religiju. U svakom slučaju, raritet žanra, a valja spomenuti da na svakom albumu ima i po neku sjajnu obradu domaćih i ex-Yu autora što kroz melase kompleksnog pristupa dodaje eksperimentalno-avangardni, nihilistički futurizam velikih, aktualnih i modernih avangardnih bendova kao što su francuski Deathspell Omega i njujorški Imperial Triumphant.

  1. Petrale “The World Down There“ (Vlastito izdanje)
  2. Šiza „Zebra“ (Dostava Zvuka)
  3. Kranks „3:15“ (LFDK Records)
  4. Neon Lies „Demons“ (Wave Tension Records/ Cosmic Brood/[Diffuse Reality]/ Periphylla)
  5. IDEM „Ciao“ (Mudri Brk/ JeboTon)
  6. Insan „They Changed Us“ (Vlastito izdanje)
  7. Kanal B „Nebula“ (Not Even Art Records)
  8. Černobog „Spiritual Warfare“ (Vlastito izdanje)
  9. Pomelo Chess Society „Citrus Maximus“ (Vlastito izdanje)
  10. Žen „Ciklus“ (Moonlee Records/ VoxProject/ Unrecords Me)

Igor Jurilj (Hrvatski radio)

One Possible Option drugim albumom “Eter” produkcijski zvuče globalno veliko, moderno i ispolirano, iako su Riječana pogonjeni principom ‘uradi sam’. Iako u maniri alt-rocka, „Eter“ ogoljenim ekspresijama suosjećanja, poniznosti i altruizma kroz osam pjesama izmiču iz pozicije ega kao da se radi o psihodeliji. No distorzije gitara i vokalne modulacije Denija Kasapovića režu kroz ego, izvrću okoštale emocije pa je srčanost albuma u zvuku, ali i misiji benda. “Eter” je sesija za dušu kakvu svačija duša zaslužuje.

  1. Eter „One Possible Option“ (Croatia Records)
  2. Barbara Munjas „Baj Baj Kikimora“ (Aquarius Records)
  3. Nemeček „Prokletije II“ (Menart)
  4. Ki Klop „Otopljeni disko“ (Jeboton)
  5. Them Moose Rush „Zepaxia“ (dostava zvuka)
  6. Mary May „Now Tell Me How You Break“ (Menart)
  7. Šiza „Zebra“ (Dostava zvuka)
  8. Idem „Ciao“ (Mudri brk/Jeboton)
  9. Natali Dizdar „Zadnji dan ljeta“ (Aquarius Records)
  10. Ivan Grobenski „Kink“ (INTEK Music)

Darko Jerković (Glas Slavonije)

Moglo bi se reći – opet Chui i opet jedan njihov album na prvom mjestu najboljih izdanja protekle 2024. godine. Kao da nema drugih koji mogu
biti prvi! Ima ih, naravno, no za mene osobno Chui se na kraju svake od posljednjih desetak godina uvijek nekako izdvoje kao bend koji sam
najviše slušao uključujući i ovo njihovo posljednje ukazanje “Do zvijezda “, sedmi album u karijeri kojoj nebo nije granica, a svemir se
doima stalno tu negdje, na dohvat ruke, uma i razuma.

  1. Chui „Do zvijezda“ (Dancing Bear)
    Echoinidea „Stingingly“ (Aquarius Records)
    3. Kensington Lima „The Beat That Saved Our Lives“ (Mudri brk)
    4. Nemeček “Prokletije II“ (Lack of Records)
    5. One Possible Option „Eter“ (Croatia Records)
    6. Ivan Grobenski „Kink“ (INTEK Music)
    7. Ki Klop „Otopljeni disko“ (Jeboton/Mudri brk)
    8. Žen „Ciklus“ (Moonlee Records/Vox Project)
    9. IDEM „Ciao“ (Mudri brk/Jeboton)
    10. Frenkie „Manifest“ (Vlastito izdanje)

Zoran Stajčić (Ravnododna.com)

Grupa Nemeček je već s prvim albumom odredila dobar smjer u kojem krautrock i psihodelija na neki način susreću Slavoniju, ali i dobar dio Balkana čime je postigla da je u svakom zakutku, ne samo Hrvatske, već čitave bivše Jugoslavije slušatelji doživljavaju kao svoju. Njihov etno diše krautrock, a korijeni psihodelije sežu do Laze Ristovskog. Moderni, a ukopani u Balkan. Album “Prokletije II” koliko je inovativan, toliko nosi i snažan pečat prepoznatljive autentičnosti. Već sad jedan od najvažnijih hrvatskih rock bendova dvadesetih.

  1. Nemeček “Prokletije II“ (Lack of Records)
  2. Dunije „Bilo je sada“ (Menart)
  3. Ivan Grobenski „Kink“ (INTEK Music)
  4. Mladi zumbuli „Srečko“ (Vlastito izdanje)
  5. Chui „Do zvijezda“ (Dancing Bear)
  6. Ki Klop „Otopljeni disko“ (Jeboton/Mudri brk)
  7. Žen „Ciklus“ (Moonlee Records/Vox Project)
  8. Šiza „Zebra“ (Dostava zvuka)
  9. IDEM „Ciao“ (Mudri brk/Jeboton)
  10. White On White ‘Gotta Learn To Say No’ (Dallas Records)

Aleksandar Dragaš (Jutarnji list)

Šteta što više nemamo tako hrabru arhitekturu poput zagrebačkih “raketa” s naslovnice albuma “Do zvijezda”, ali barem imamo retro-futurističke i svjetski kvalitetne te za slušanje u fotelji i za ples u klubu pogodne jazz odiseje i fuzije sastava Chui.

  1. Chui „Do zvijezda“ (Dancing Bear)
  2. Dunije „Bilo je sada“ (Menart)
  3. IDEM „Ciao“ (Mudri brk/Jeboton)
  4. Mary May „Now Tell Me How You Break“ (Menart)
  5. Jonathan „Everyone Else Is OK“ (LAA)
  6. Kensington Lima „The Beat That Saved Our Lives“ (Mudri brk)
  7. Ki Klop „Otopljeni disko“ (Jeboton/Mudri brk)
  8. Šiza „Zebra“ (Dostava zvuka)
  9. Psihomodo Pop „Vjerujem u čuda“ (Dallas Records)
  10. Vlado Simcich Vava „Il Suono Senza Pellicolo“ (Dallas Records)

Bojan Mušćet (Glazba.hr)

Drugi album kvarteta One Possible Option može autorski, izvedbeno i produkcijski biti dijelom diskografske rock ponude svugdje u svijetu. Album „Eter“ nije nadgradnja njihova prvijenca, više je logični nastavak, ostvarenje onoga što im možda nije pošlo za instrumentima i mikrofonom na prvijencu. Pritom nisu upali u klopku drugog albuma, da namjerno stilski idu u nekom drugom smjeru ili da jednostavno naprave isti album drugim sredstvima. One Possible Option odabrao je drukčiji pristup – zadržao je postavljeni sound, ali sasvim je očito da su pjesme minucioznije stvarane i uistinu ništa nije prepušteno slučaju. „Eter“ pomiče granice hrvatske rock-glazbe. 

  1. One Possible Option „Eter“ (Croatia Records)
  2. Jonathan „Everyone Else Is OK“ (LAA)
  3. Chui „Do zvijezda“ (Dancing Bear)
  4. Djeca! „Novo željezo“ (YEM)
  5. Turisti „7“ (Dallas Records)
  6. The Siids „II“ (Dallas Records)
  7. Vlado Simcich Vava „Il Suono Senza Pellicolo“ (Dallas Records)
  8. Groovetastic „Disco uzvrača udarac“ (Aquarius Records)
  9. Nemeček “Prokletije II“ (Lack of Records)
  10. Mary May „Now Tell Me How You Break“ (Menart)

Vedran Harča (Ravnododna.com)

Na temeljima krautrocka i slavonske glazbene tradicije, Nemeček su stvorili vlastiti žanr, u jednakoj mjeri moderan i arhaičan te upravo savršen da postane soundtrack prvog hrvatskog povijesnog horora.

  1. Nemeček “Prokletije II“ (Lack of Records)
  2. Mladi zumbuli „Srečko“ (Vlastito izdanje)
  3. Chui „Do zvijezda“ (Dancing Bear)
  4. Pomelo Chess Society „Citrus Maximus“ (Vlastito izdanje)
  5. Žen „Ciklus“ (Moonlee Records/Vox Project)
  6. Dunije „Bilo je sada“ (Menart)
  7. One Possible Option „Eter“ (Croatia Records)
  8. IDEM „Ciao“ (Mudri brk/Jeboton)
  9. Ivan Grobenski „Kink“ (INTEK Music)
  10. Šiza „Zebra“ (Dostava zvuka)

Željko Ljubobratović (Vrabotomija, Yammat FM)

Album na kojem se na uzbudljiv i najbolji način miješaju folk, krautrock, psihodelija i noise, onako kako to nitko ovdje nije ni pokušao raditi, a kamo li uspio biti dobar kao Nemeček na albumu „Prokletije II“.

  1. Nemeček “Prokletije II“ (Lack of Records)
  2. Kranks „3:15 AM“ (LFDK Records)
  3. My Buddy Moose “Into The Grey“ (Mudri Brk i Izvanredni Diskograf)
  4. Tidall Pull „Kad imamo mirne glave“ (Mudri brk)
  5. Žen „Ciklus“ (Moonlee Records/Vox Project)
  6. Jonathan „Everyone Else Is OK“ (LAA)
  7. IDEM „Ciao“ (Mudri brk/Jeboton)
  8. Chui „Do zvijezda“ (Dancing Bear)
  9. Ki Klop „Otopljeni disko“ (Jeboton/Mudri brk)
  10. Libertybell „Lisica“ (MAST Produkcija)

Maja Trstenjak (Glazba.hr)

2024. je bila Pekijeva godina – debitantskim albumom „Fortuna“ ne samo da je potvrdio svoj veliki talent i potencijal, već je i postigao ogroman uspjeh na svim glazbenim terenima – u radijskom eteru, na streaming servisima i među koncertnom publikom. Pjesme “Mangio Pasta” (feat. Grše), “Ganga i rera” (feat. Vojko V) i “Bajadeira” (feat. Hiljson Mandela) bez prevelike su pompe zarazile široku publiku te Pekiju osigurale da postane jedno od najtraženijih lica najnovije generacije glazbenika naše scene. Njegov raspored već je pun, a ovo samo početak.

  1. Peki „Fortuna“ (YEM)
  2. Krankšvester „Dobnri dečki“ (YEM)
  3. Z++ „Underground Pop“ (YEM)
  4. Ivan Grobenski „Kink“ (INTEK Music)
  5. Pavel „AM/FM“ (Dallas Records)
  6. Groovetastic „Disco uzvraća udarac“ (Aquarius Records)
  7. Baks „Dopamin“ (YEM)
  8. Wilhelmina Agnes „The Children of King Ernest the Shameless“ (Vlastito izdanje)
  9. Chui „Do zvijezda“ (Dancing Bear)
  10. Jonathan „Everyone Else Is OK“ (LAA)

Edo Plovanić (Muzika.hr)

Antun Aleksa lani je debitirao albumom s kojim je osvojio i publiku i kritiku. Logično pitanje bi bilo može li ponoviti uspjeh – ponovio ga je već ove godine. Dapače, zadržao je formulu neiskvarene pop punk manije i napravio jedan korak naprijed, u tekstovima. Točno koliko je bilo potrebno da se vidi progres, a da zadrži sve dobro što je do njega već napravio.

  1. IDEM „Ciao“ (Mudri brk/Jeboton)
  2. Chui „Do zvijezda“ (Dancing Bear)
  3. Jonathan „Everyone Else Is OK“ (LAA)
  4. Tidall Pull „Kad imamo mirne glave“ (Mudri brk)
  5. Ki Klop „Otopljeni disko“ (Jeboton/Mudri brk)
  6. Ida Prester „Sad“ (Vlastito izdanje)
  7. Z++ „Underground Pop“ (YEM)
  8. Nemeček “Prokletije II“ (Lack of Records)
  9. 30Zona „Zvuk tri nule“ (YEM)
  10. Žen „Ciklus“ (Moonlee Records/Vox Project)

Marko Baković (Čekaonica)

Chui „Do zvijezda“ (Dancing Bear)

Frenkie „Manifest“ (Vlastito izdanje)

Dunije „Bilo je sada“ (Menart)

Ivan Grobenski „Kink“ (INTEK Music)

Nemeček “Prokletije II“ (Lack of Records)

Sassja „Chwakka“ (Menart)

Žen „Ciklus“ (Moonlee Records/Vox Project)

Ki Klop „Otopljeni disko“ (Jeboton/Mudri brk)

Šiza „Zebra“ (Dostava zvuka)

Natali Dizdar „Zadnji dan ljeta“ (Aquarius Records)

Toni Matošin (Bitno.net / SoundGuardian)

Ovo je glazba tišine puštena da ječi. Ovo je glas koji traži vlastito pucanje samo da bi u slabostima, poput velikog redatelja Andreja Tarkovskog, nalazio istinsku snagu. Da, to je novi album Mary May – lijepa glazba čija je ljepota tim zapaženija što je slušanjem više ogoljujete; lirika u potrazi za točkama pucanja kao misiji zacjeljivanja i otkrivanja svega onog što nas povezuje i čini slobodnijima; jezik glazbenice koja svoj poziv prima sa zahvalnošću i odgovornošću, u glazbi pronalazeći i zabavu i svoje prirodne ekstenzije.

  1. Mary May “Now Tell Me How You Break” (Menart)
  2. Kensington Lima “The Beat That Saved Our Lives” (samostalno izdanje)
  3. One Possible Option “Eter” (Croatia Records)
  4. Dunije “Bilo je sada” (Menart)
  5. Them Moose Rush “Zepaxia” (Dostava zvuka)
  6. Pavel “FM/AM” (Dallas Records)
  7. Miriiam “Alright” (Basic & Rough / Mudri brk)
  8. Ogenj “Republikaj” (Dallas Records)
  9. Chui “Do zvijezda” (Dancing Bear)
  10. Barbara Munjas “Baj baj Kikimora” (Aquarius Records)

Marinko Krmpotić (Novi list)

My Buddy Moose „Into the Gray“ – sjajan album u kojem su za ovu grupu tipični obrasci indie rocka i americane ojačani diskretnom, ali itekako uočljivom notom psihodelije. Ovim albumin My Buddy Moose na pravi su način obilježili punih dvadeset godina rada te istodobno dali ogroman doprinos iznimno kvalitetnoj produkciji riječke rock scene u 2024. godini… The Black Room, White on White, Jonathan, Turisti, Vlado simcich Vava, Maderfankerz, Random, Crooks and Straights, One Possible Option, The Siids, Lado Bartoniček…

  1. My Buddy Moose „Into the Gray“
  2. The Black Room „Future Memories“ (Dallas Records)
  3. White on White „Gotta Learn To say No“ (Dallas Records)
  4. Jonathan „Everyone Else Is OK“ (LAA)
  5. Mladi zumbuli „Srećko“ (Vlastito izdanje)
  6. Error_2020 „Muzika za pionire“ (Geenger Records)
  7. Psihomodo Pop „Vjerujem u čuda“ (Dallas Records)
  8. Kesington Lima „The Beat That Saved Our Life“ (Mudri brk)
  9. IDEM „Ciao“ (Mudri brk/Jeboton)
  10. Turisti „7“ (Dallas Records)

Goran Čelig (Kooltur.hr)

Divna i otvorena posveta psihodeličnom poluakustičnom rocku 60-ih u neuobičajenoj kombinaciji s svjetskom indie i post punk scenom 80-ih, Slicks Stings su mi se sa svojim ostvarenjem “Loves & Curse” nametnuli kao najčešće slušan album ove godine. Pjesme “Devil Is Picking It’s Nose”, “One In A Million” i “16 Tones” svojim aranžmanima i zadivljujućim višeglasjem čine glazbu po kojoj ću pamtiti ovu godinu na isteku. Gitarist Tomislav Žalac Žaki i basist Mislav Kurspahić, obojica iz formacije Erotic Biljan & His Heretics, gitarist Matko Baotić iz My Buddy Moosea i bubnjar Tomislav Peretić iz Shoot Me Wendy snimili su impresivan i inspirativan album kojem će se poklonici (ali i oni drugi) zasigurno još dugo vraćati.

  1. Slick Stings „Loves & Curse“ (Menart)
  2. My Buddy Moose „Into The Grey“ (Mudri Brk / Izvanredni diskograf)
  3. Chui „Do zvijezda“ (Dancing Bear)
  4. The Black Room „Future Memories“ (Dallas Records)
  5. IDEM „Ciao“ (Mudri Brk / JeboTon)
  6. Vlado Simcich Vava „Il suono senza pellicolo“ (Dallas Records)
  7. Mile Mijač „Moramo popričati“ (Dostava zvuka)
  8. One Possible Option „Eter“ (Croatia Records)
  9. Bad Red Bunny „Can You Tell Me What Comes Next“ (Menart)
  10. Lela Kaplowitz „Moj svijet“ (INTEK Music)

Samir Mila (Večernji list)

Retro je in u svjetskoj glazbenoj produkciji, a kod nas retro glazbeni izričaj i nasljeđe grupa ABBA i Novi fosili na najbolji način donose Aljoša Šerić i grupa Pavel. Da su Pavel grupa iz Londona i da pjevaju na engleskom, bili bi svjetske zvijezde. Ovako se moraju “zadvoljiti” najboljim albumom ove godine u Hrvatskoj.

  1. Pavel „FM/AM“ (Dallas Records)
  2. Dunije „Bilo je sada“ (Menart)
  3. IDEM „Ciao“ (Mudri brk/Jeboton)
  4. Chui „Do zvijezda“ (Dancing Bear)
  5. Groovetastic „Disco uzvraća udarac“ (Aquarius Records)
  6. Peki „Fortuna“ (YEM)
  7. Miriiam „Alright“
  8. Echoinidea „Stingingly“ (Aquarius Records)
  9. Natali Dizdar „Zadnji dan ljeta“ (Aquarius Records)
  10. Aracataca „Na sve strane“ (Menart)

Marko Podrug (Ravnododna.com)

Glasno, mračno, konceptualno, uronjeno u tradiciju i okupano šizofrenom atmosferom jezivog optimizma. Ukratko, neodoljivo.

  1. Nemeček „Prokletije II“ (Lack of Records)
  2. Chui „Do zvijezda“ (Dancing Bear)
  3. Žen „Ciklus“ (Moonlee Records/Vox Project)
  4. Dunije „Bilo je sada“ (Menart)
  5. Šiza „Zebra“
  6. Nula „Album“ (PDV Records)
  7. The Siids „II“ (Dallas Records)
  8. IDEM „Ciao“ (Mudri brk /Jeboton)
  9. Ivan Grobenski „Kink“ (INTEK Music)
  10. Ki Klop „Otopljeni disko“ (Jeboton/Mudri Brk)

Predrag Brlek (Terapija.net)

Nemeček je za fotofiniš (kose na glavi) prošao prvi kroz cilj ispred Kranksa. Da se mjerilo po drugim mjerilima, moguće da bi bilo obrnuto. Oba albuma zaslužuju biti na vrhu jer su isporučili nešto sasvim drugačije i posebnije od ostatka ekipe.

  1. Nemeček „Prokletije II“ (Lack of Records)
  2. Kranks „3:15 AM“ (LFDK Records)
  3. Stereosister „Swimming with Rats“(Mudri brk)
  4. Kesington Lima „The Beat That Saved Our Life“ (Mudri brk)
  5. Jonathan „Everyone Else Is OK“ (LAA)
  6. Dunije „Bilo je sada“ (Menart)
  7. Djeca! „Novo željezo (YEM)
  8. Slick Stings „Loves & Curse“ (Menart)
  9. Tidal Pull „Kad imamo mirne glave“ (Mudri brk)
  10. Stonebride „Smiles Revolutionary“ (PDV Records)

Siniša Miklaužić (muzika.hr/beehy.pe)

Ovo je bila godina kad sam se više igrao sa svojom malom djevojčicom, nego pisao o glazbi. Jasno je da je i ova godina bila prekrasna za domaću glazbenu scenu, pa su se i favoriti brzo iskristalizirali, iako moram priznati da mi i dalje nije jasno zašto svi objavljuju albume pred sam kraj godine (kao da ostatak godine uopće ne postoji!). “Bilo je sada” je album s najmoćnijom porukom, a tri ljupke dame su izvrsno interpretirale stare tradicijske pjesme u novom ruhu. Ovo je obavezno štivo koje iznova treba upijati jer je očito da se kroz vremena nije puno tog promijenilo u odnosu prema ženama.

  1. Dunije „Bilo je sada“ (Menart)
  2. Kesington Lima „The Beat That Saved Our Life“ (Mudri brk)
  3. Tidal Pull „Kad imamo mirne glave“ (Mudri brk)
  4. Slick Stings „Loves & Curse“ (Menart)
  5. Rezerve „Sedmo nebo“ (Dallas Records)
  6. Nemeček „Prokletije II“ (Lack of Records)
  7. Ivan Grobenski „Kink“ (INTEK Music)
  8. Stereosister „Swimming with Rats“(Mudri brk)
  9. Žen „Ciklus“ (Moonlee Records/Vox Project)
  10. Djeca! „Novo željezo (YEM)

Filip Bušić (Sound-report.com)

Superval, hvalevrijedan projekt čiji je cilj promovirati mlade i nepoznate glazbenike i predstaviti ih široj publici, objavio je ove godine i prvu kompilaciju. Odlično posloženih deset pjesama pokazuje svijetlu budućnost glazbenog stvaralaštva u Hrvatskoj. Postoji realna mogućnost da će se mnogi bendovi s ove kompilacije kroz godine raspasti, ali zahvaljujući ovoj kompilaciji mnogi će također dobiti vjetar u leđa da nastave stvarati autorsku glazbu. Ovakvi projekti omogućuju novim generacijama priliku da se pridruže svojim starijim uzorima, a takav se generacijski pomak, po mojem mišljenju, nije dogodio zadnjih petnaest godina.

  1. Razni Izvođači „Superval vol. 1“ (Vlastito izdanje)
  2. Jonathan „Everyone Else is OK“ (LAA)
  3. Them Moose Rush „Zepaxia“ (Dostava zvuka)
  4. Miriiam „Alright“ (Basic & Rough/Mudri brk)
  5. Nemeček „Prokletije II“ (Lack of Records)
  6. IDEM „Ciao“ (Mudri brk/Jeboton)
  7. Ki Klop „Otopljeni disko“ (Jeboton/Mudri brk)
  8. Mile Mijač „Moramo pričati“ (Dostava zvuka)
  9. White On White „Gotta Learn to Say No“ (Dallas Records)
  10. Chui „Do zvijezda“ (Dancing Bear)

Nikola Knežević (Music-box.hr)

“Dunije, odnosno Dunja Knebl, Nina Romić i Jelena Galić, tri gracije, tri različita glasa i dvije različite generacije. A ispred njih životi naših predaka čiji vapaj i danas odjekuje. Pjesme su dosta tužne jer su tužne i njihove sudbine. Naša povijest nije tako svijetla kako je neki tumače ili interpretiraju, nego ima dosta mračnih i depresivnih trenutaka, stigmi i rana koje, čini mi se, do dana današnjeg nisu izliječene. Stoga se ovaj materijal Dunija, glazbeno minimalistički, interpretacijski iznimno snažan, mora čuti.”

  1. Dunije „Bilo je sad“ (Menart)
  2. Nemeček „Prokletije II“ (Lack of Records)
  3. Them Moose Rush „Zepaxia“ (Dostava zvuka)
  4. Chui „Do zvijezda“ (Dancing Bear)
  5. Žen „Ciklus“ (Moonlee Records/Vox Project)
  6. Barbara Munjas „Baj baj Kikimora“ (Aquarius Records)
  7. Mary May „Now Tell Me How You Break“ (Menart)
  8. One Possible Option „Eter“ (Croatia Records)
  9. Tidal Pull „Kad imamo mirne glave“ (Mudri Brk)
  10. Ki Klop „Otopljeni disko“ (JeboTon / Mudri Brk)

Ante Marković (Radio KLFM)

  1. Chui „Do zvijezda“ (Dancing Bear)
  2. Stereosister „Swimming with Rats“(Mudri brk)
  3. IDEM „Ciao“ (Mudri brk/Jeboton)
  4. Nemeček „Prokletije II“ (Lack of Records)
  5. Kesington Lima „The Beat That Saved Our Life“ (Mudri brk)
  6. Mary May „Now Tell Me How You Break“ (Menart)
  7. Žen „Ciklus“ (Moonlee Records/Vox Project)
  8. Ivan Grobenski „Kink“ (INTEK Music)
  9. Jonathan „Everyone Else is OK“ (LAA)
  10. Tidal Pull „Kad imamo mirne glave“ (Mudri Brk)

Robert Urlić (Hrvatski radio)

„Superval vol. 1“ – razni izvođači, nije nije najbolji, nije ni među najboljima ali je najznačajnije domaće izdanje 2024. jer je pokazalo da nade ipak ima, da budućnost u glazbi i nije tako siva i da je rock sa svim svojim primjesama i pravcima itekako prisutan, željen i voljen  i među generacijom koju su mnogi , barem kada je riječ o glazbi, bezrazložno otpisali. Super je taj „Superval“.

  1. Chui „Do zvijezda“ (Dancing Bear)
  2. IDEM „Ciao“ (Mudri brk/Jeboton)
  3. Nemeček „Prokletije II“ (Lack of Records)
  4. One Possible Option „Eter“ (Croatia Records)
  5. Ki Klop „Otopljeni disko“ (JeboTon / Mudri Brk)
  6. Rezerve „Sedmo nebo“ (Dallas Records)
  7. Mary May „Now Tell Me How You Break“ (Menart)
  8. Them Moose Rush „Zepaxia“ (Dostava zvuka)
  9. Jonathan „Everyone Else is OK“ (LAA)
  10. Tidal Pull „Kad imamo mirne glave“ (Mudri Brk)

Branko Vurušić (Hrvatski radio)

  1. IDEM „Ciao“ (Mudri brk/Jeboton)
  2. Nemeček „Prokletije II“ (Lack of Records)
  3. Chui „Do zvijezda“ (Dancing Bear)
  4. Dunije „Bilo je sad“ (Menart)
  5. Miriiam „Alright“ (Basic & Rough/Mudri brk)
  6. Tidal Pull „Kad imamo mirne glave“ (Mudri Brk)
  7. Ki Klop „Otopljeni disko“ (JeboTon / Mudri Brk)
  8. Mary May „Now Tell Me How You Break“ (Menart)
  9. White On White „Gotta Learn To Say No“ (Dallas Records)
  10. Ivan Grobenski „Kink“ (INTEK Music)

Dino Milić (Radio Yammat FM)

Nakon dužeg čekanja sjajan novi album Žen, kreativni vrhunac i još jedan korak naprijed u odnosu na također izvrsne prethodne uratke. Prvo mjesto na mom odabiru za 2024., uz još devet vrućih domaćih albuma različitih žanrova koje toplo preporučam cijenjenom slušateljstvu.

  1. Žen „Ciklus“ (Moonlee Records/Vox Project)
  2. Chui „Do zvijezda“ (Dancing Bear)
  3. Ivan Grobenski „Kink“ (INTEK Music)
  4. Tidal Pull „Kad imamo mirne glave“ (Mudri Brk)
  5. Roy Beatie „Elektro Eklecto“ (Spona)
  6. Nula „Album“ (PDV Records)
  7. Egoless „Dubternal“ (MediL)
  8. Ivan Komlinović „Hit the Gate“ (PDV Records)
  9. Nemeček „Prokletije II“ (Lack of Records)
  10. Echoinidea „Stingingly“ (Aquarius Records)

Borna Šućurović (Muzika.hr)

U godini kojom su gromovito protutnjala dva sjajna “nastavka”, Antun Aleksa izborio je prvo mjesto. Prokletstvo drugog albuma izbjegnuto je u širokom luku, a “POYY” je dobio više nego dostojnog nasljednika koji pobjedničku formulu prvijenca obogaćuje dodatnim slojevima pankerske žestine te emocionalne zrelosti.

  1. IDEM “CIAO” (Mudri Brk / Jeboton)
  2. Nemeček “Prokletije II” (Lack of Records)
  3. Chui “Do zvijezda” (Dancing Bear Records)
  4. ŽEN “Ciklus” (Moonlee Records)
  5. Jonathan “everyone else is ok” (LAA)
  6. Barbara Munjas “Baj Baj Kikimora” (Aquarius Records)
  7. Ki Klop “Otopljeni disko” (Mudri Brk / Jeboton)
  8. Dunije “Bilo je sada” (Menart)
  9. Kensington Lima “The Beat That Saved Our Lives” (Samoizdat)
  10. Rezerve “Sedmo nebo” (Dallas Records)

Karlo Rafaneli (Novosti. Music-box.hr)

Nemeček ovim albumom potvrđuju da je osebujna etno-modernističke vizija Vedrana Živkovića predstavljena na prethodnom albumu uspješno zaživjela i u formatu power triju unutar kojeg ima mjesta za sve od tamburice preko haustorovskih balada do kozmičkih sintesajzera.

  1. Nemeček “Prokletije II” (Lack of Records)
  2. Kijamet „Dok je daha“ (Vlastito izdanje)
  3. ŽEN “Ciklus” (Moonlee Records)
  4. Chui “Do zvijezda” (Dancing Bear Records)
  5. Tidal Pull „Kad imamo mirne glave“ (Mudri Brk)
  6. Jerko Jurin Quartet „Deceptive Simplicity“ ( Cantus)
  7. She Loves Pablo „She Loves Pablo“ (Dostava zvuka)
  8. Djeca! „Novo željezo“ (YEM)
  9. IDEM “Ciao” (Mudri Brk / Jeboton)
  10. Ivan Komlinović „Hit the Gate“ (PDV Records)

Helena Kezerić (Ziher.hr)

Svojim petim studijskim albumom She Loves Pablo su potvrdili svoje mjesto u prvim redovima domaće stoner rock scene. 11 pjesama kroz skladno višeglasje i masne, nabrijane riffove začinjene grooveom čine zaokruženu i skladnu cjelinu – album kojem se rado vraćam kroz godinu i koji je prikladan za sve emotivne turbulencije koje život donosi.

  1. She Loves Pablo „She Loves Pablo“ (Dostava zvuka)
  2. Dunije “Bilo je sada” (Menart)
  3. Zagušljivi dim – „Durchfall der Lebensmaschine” (WV Sorcerer Productions/Ramble Records/ Echodelick Records)
  4. Nemeček “Prokletije II” (Lack of Records)
  5. Stonebride – „Smiles Revolutionary” (PDV Records)
  6. IDEM “Ciao” (Mudri Brk / Jeboton)
  7. Mile Mijač – „Moramo pričati” (Dostava Zvuka)
  8. EoT – „Novo normalno” (Menart)
  9. Chui “Do zvijezda” (Dancing Bear Records)
  10. Disco Occulto – „Someone Out There Is Hopeless” (Lattypussy Records)

Denis Murković (Radio Nacional)

Kao drugi dio planirane trilogije Nemeček ide točno tamo gdje treba, a i tambura je cool as fuck…

  1. Nemeček “Prokletije II” (Lack of Records)
  2. Dunije “Bilo je sada” (Menart)
  3. Miriiam „Alright“ (Basic & Rough/Mudri brk)
  4. Chui “Do zvijezda” (Dancing Bear Records)
  5. IDEM “Ciao” (Mudri Brk / Jeboton)
  6. Ivan Grobenski „Kink“ (INTEK Music)
  7. Slick Stings „Loves & Curse“ (Menart)
  8. ŽEN “Ciklus” (Moonlee Records)
  9. One Possible Option „Eter“ (Croatia Records)
  10. Tidal Pull „Kad imamo mirne glave“ (Mudri Brk)

Sven Popović (Moderna vremena)

Drugi dio „Prokletija“ afirmira Nemeček kao bend s vjerojatno najviše potencijala s ovih prostora. Konceptualno čist i svirački čvrst, Beslać, Živković i Maksan nude svoju raskošnu reinterpretaciju noisea, krautrocka i space rocka i pozivaju nas u podzemlje (stvarno ili metaforičko, sasvim nebitno). Ovaj je album crna misa, a mi ćemo joj vrlo rado prisustvovati.

  1. Nemeček “Prokletije II” (Lack of Records)
  2. IDEM “Ciao” (Mudri Brk / Jeboton)
  3. Lika Kolorado „Sateliti u orbiti“ (Classic Records
  4. Chui “Do zvijezda” (Dancing Bear Records)
  5. Tidal Pull „Kad imamo mirne glave“ (Mudri Brk)
  6. ŽEN “Ciklus” (Moonlee Records)
  7. Kesington Lima „The Beat That Saved Our Life“ (Mudri brk)
  8. Mary May „Now Tell Me How You Break“ (Menart)
  9. Ki Klop “Otopljeni disko” (Mudri Brk / Jeboton)
  10. Ivan Grobenski „Kink“ (INTEK Music)

Alen Belajec (Radio Sisak)

  1. Black Dot „Love At Glance“ (Vlastito izdanje)
  2. Grey Scenario „2“ (Spona)
  3. Involucija & Le Chocolat Noir „Želja Mašta Strah“ (Vlastito izdanje)
  4. Koridor „Ruševine“ (Vlastito izdanje)
  5. Kranks „3:15 AM“ (LFDK Records)
  6. Mirko Krstičević – All and Nothing at All (Film and Theatre Music 1978 – 1988) (Fox & His Friends)
  7. Nemeček „Prokletije II“ (Lack of Records)
  8. Neon Lies „Demons“ (Wave Tension Records)
  9. Revirgin „Nadam se da se dobro zabavljaš“ (Vlastito izdanje)
  10. TeHÔM „Legacy“ (Cyclic Law)

Goran Komerički (Hrvatski radio)

Novobjavljeni album grupe Pavel umiruje. Donosi sjetu, dodiruje sretno, rasprostire prošlo i grli ga današnjim. Kao komad freske koji istražujemo u dubokom sjećanju i pogledu na dane iz nekih sretnih godina ranog djetinjstva. Dobu u kojem pronalazimo nevinu igru i vrijeme otvoreno za mašte i istraživanja. Radoznalost spremnu da prigrli baš sve. Od mjeseca u noći punoj zvijezda, preko prve ljubavi na reveru do praznika u Maju i priča Julesa Vernea.

Pavel su sastav koji će vas provesti putem imaginacije i pozvati da i u godinama kada osjećate da vas je snašlo i da ste možda to zaboravili kako je to, ponovno poželite biti dijete. S pločom ‘FM/AM’ i njegovih 16 pjesama imate odličan povod za taj bijeg i doziv intuicije. A kada su u pitanju Tonka i Aljoša, to znači i ljubav prema djetetu ovog doba, ali i toplinu kojom ćemo zagrliti vrijeme starih stripova, medvjedića u kutu soibe i ringišpila iz kakva davnog dječjeg aprka. Glazbeno se naslanja na rukopise koje ćemo u dvadesetima zvati romantičnima, jer doziva ABBA-u, Eaglese, Bee Gees i Brucea Springsteena.

  1. Pavel „FM/AM“ (Dallas Records)
  2. Miriiam „Alright“ (Basic & Rough/Mudri brk)
  3. Vimoksha „Vilenjak“ (Aquarius Records)
  4. Peki „Fortuna“ (Fallo Da Solo)
  5. Ki Klop „Otopljeni disko“ (JeboTon)
  6. White on White „Gotta Learn to Say No“ (Dallas Records)
  7. Dienne „Sjene mene“ (Dancing Bear)
  8. Banda turizma „Spašavanje turista u japankama na Biokovu“ (Menart)
  9. Dunije „Bilo je sada“ (Menart)
  10. Mia Dimšić „Društvena pravila“ (Croatia Records)

Dubravko Jagatić (Nacional, Reality Check)

Drugi album iz zamišljene trilogije i sjajan nastavak na album „Prokletije“. Nastavak je narastao taman toliko koliko je bilo potrebno da podigne letvicu i snime još bolji album od prethodnog, ali iste veličine, snage i očaravajuće ukroćene buke. Vedran Živković kao spiritus movens ovog projekta napravio je odličan potez kada je uključio Lea Beslaća da zasvira sintesajzer, svojim idejama oplemeni glazbu i doda joj onaj moment koji je potreban da bi pojačao buku koja izranja nakon ambijentalnih dionica. Borna Maksan album je sjajno producirao, a bubnjeve je odsvirao snažno i moćno kako i priliči distorziranoj Živkovićevoj tamburi, koju svira kao da su mu dani odbrojeni.  

  1. Nemeček “Prokletije II” (Lack of Records)
  2. The Siids „II“ (Dallas Records)
  3. Djeca! „Novo željezo“ (YEM)
  4. Them Moose Rush „Zepaxia“ (Dostava zvuka)
  5. Chui “Do zvijezda” (Dancing Bear Records)
  6. Ivan Grobenski „Kink“ (INTEK Music)
  7. One Possible Option „Eter“ (Croatia Records)
  8. Lika Kolorado „Sateliti u orbiti“ (Classic Records)
  9. Šiza „Zebra“ (Dostava zvuka)
  10. Ki Klop “Otopljeni disko” (Mudri Brk / Jeboton)

 

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.