“Stečajni dužnik je nastavio s poslovanjem te je obavljena robna proizvodnja u vremenskom periodu od 11 dana koja se pokazala uspješna, stoga su naručeni materijali kako bi se obavila proizvodnja artikala koji bi bili isporučeni dućanima u listopadu i studenom ove godine i iz koje bi stečajni dužnik ostvarivao prihode”, kazao je stečajni upravitelj na ispitnom ročištu održanom 8. listopada na varaždinskom Trgovačkom sudu.

Dodao je i da će, nakon što budu poznati točni parametri isplativosti proizvodnje ,”moći pripremiti kvalitetno izvješće kako bi vjerovnici odlučili da li nastavak proizvodnje ima smisla” te je predložio odgodu izvještajnog ročišta koje je sud tada zakazao za 21. listopada.

PROPAST TEKSTILACA Od industrijskih divova do garažnih šivaonica, a sad se i tome bliži kraj

Osim izvještaja stečajnog upravitelja na ročištu je ispitano više od 600 tražbina radnika Varteksa od preko šest milijuna eura te preko 180 tražbina tzv. drugog reda, uglavnom banaka i trgovačkih društava, od 29.1 milijun eura. Sud je odlučio da će se sastaviti tablica ispitanih tražbina te će se odlučiti u kojem iznosu i u kojem isplatnom redu su tražbine utvrđene, odnosno, osporene, kao što će se odlučiti i o upućivanju na parnicu radi utvrđivanja, odnosno, osporavanja tražbina.

Trgovački sud u Varaždinu otvorio je stečaj Varteksa 18. srpnja, a sudskim rješenjem pozvani su razlučni i izlučni vjerovnici da stečajnog upravitelja u roku od 60 dana obavijeste o pravnoj osnovi svojih razlučnih i izlučnih prava i dijelu imovine Varteksa na koji se odnosi njihovo pravo.

Zemljišno-knjižnom odjelu Općinskog suda u Varaždinu naloženo je i da izvrši upis zabilježbe otvaranja stečaja u zemljišnim knjigama na nekretnine Varteksa – industrijske zgrade, skladišta, dvorišta, zemljišta, poslovne prostore i stanove u Varaždinu, Gornjem Kućanu, Biškupcu i na zagrebačkoj Trešnjevci.

VARTEKS IDE U STEČAJ! Koprek: Konačnu odluku donijet će radnici

Osim toga, sudovima u Beogradu naloženo je i da upišu zabilježbu otvaranja stečaja i to na stan u Knez Mihailovoj u strogom središtu Beograda i stambenu zgradu u Zemunu, a sudovima u Šidu, Vranju i Priboju za poslovne trgovine i prostore u tim gradovima. Sud je naložio i upise otvaranja stečaja za nekretine u Bosni i Hercegovini – zgrade, kuće i poslovne prostore u Travniku i Novom Travniku.

“Stečajni dužnik je vlasnik mnogobrojnih nekretnina i pokretnina i ima zaposlen veliki broj radnika. Zbog svojih poslovnih odnosa za očekivati je da će imati veliki broj vjerovnika gdje će stečajni upravitelj morati, između ostalog, raditi na sastavljanju i popisivanju brojne imovine, kao i na ispitivanju velikog broja tražbina vjerovnika”, navodi se u rješenju suca Huga Wedemeyera.

U rješenju se ističe i da je Tomislav Đuričin izabran za stečajnog upravitelja jer je i “u drugim stečajnim postupcima kod ovoga stečajnog suca pokazao veliku stručnost, savjesnost i urednost u obavljanju svoje dužnosti”.

Otvaranje stečaja uslijedilo je nakon što je Trgovački sud u Varaždinu zaprimio prijedlog predsjednika uprave Varteksa Karla Kopreka za otvaranje stečaja u kojem se kao stečajni razlog navodi više neizvršenih osnova za plaćanje u razdoblju dužem od 60 dana i neisplata tri uzastopne plaće.

Istovremeno s prijedlogom za otvaranje stečaja, bila je objavljena i potvrda Financijske agencije (Fina) o blokadi računa i novčanih sredstava ovršenika prema kojoj je evidentirano 64 dana neprekidne blokade Varteksa, odnosno 68 dana blokade u prethodnih šest mjeseci s ukupnim neizvršenim osnovama za plaćanje od 2.24 milijuna eura.

POČEO ŠTRAJK U VARTEKSU ‘Vjerovnici igraju neke igrice. Upleo se i krupni kapital, žele jeftino i brzo do nekretnina’