Ruske oružane snage sve više se oslanjaju na strane vojnike u agresorskom ratu protiv Ukrajine.
Istraživanje njemačkih medija pokazuje kako je jedna međunarodna mreža namamila jemenske civile kao borce na fronti, piše Deutsche Welle (DW).
Najmanje 150 Jemenaca na prevaru regrutirano u rusku vojsku
Za intervju je muškarac navukao sivi šal preko lica, vide mu se samo oči. Dolazi iz Jemena i ne želi da ga se prepozna. Politički magazin Monitor prvog programa njemačke televizije ARD tajno ga je kontaktirao video pozivom na položaju ruske vojske na fronti u Ukrajini.
On je jedan od najmanje 150 drugih Jemenaca koji su regrutirani u rusku vojsku protiv svoje volje.
“Mi smo civili”, kaže čovjek.
Lažnim obećanjima namamljeni su u Rusiju, a potom odvedeni na frontu.
Sada moraju sudjelovati u “borbenim zadacima s puškama”. U nekim slučajevima sami idu na zadatke. Bili su praktički daljinski upravljani uputama poslanim preko radio stanica. Dvadesetak ih je već ranjeno ili ubijeno, kaže jedan čovjek.
“Želimo se vratiti“, moli drugi Jemenac, koji je prisilno regrutiran.
Govorili im da će u Rusiji biti zaštitari
Na osnovi ugovora, vojnih dokumenata i fotografija, Monitor je uspio rekonstruirati put Jemenaca do ukrajinske fronte. Taj put počinje tisućama kilometara daleko u Omanu, susjednoj zemlji Jemena. Mnogi Jemenci su tamo pobjegli od građanskog rata u svojoj zemlji.
“Nismo imali stalni posao i bili smo obični radnici u restoranima ili trgovinama”, kaže jedan od muškaraca.
U takvoj situaciji, on i ostali dobili su obećavajuću ponudu: prema nekoliko ugovora kojima Monitor raspolaže, tvrtka Al Jabri General Trading and Invest Co. nudi posao “na ruskom teritoriju” prema “kvalifikacijama” i “iskustvu” .
U ugovorima se ne spominje raspoređivanje na prvu liniju fronte.
Prema Jemencima, primjerice, trebalo se raditi o poslovima u jednoj civilnoj zaštitarskoj tvrtki. Muškarci navode da im je čak obećano rusko državljanstvo, kao i predujam od 10.000 dolara i mjesečna plaća od 3000 dolara. To je nekoliko puta više od prosječne plaće u Jemenu. Zauzvrat bi agencija za zapošljavanje dobila nekoliko tisuća dolara provizije po osobi.
U Moskvu doletjeli iz Dubaija
Jemenci su u Moskvu doletjeli preko Dubaija. Tamo su ih, kako kažu, neočekivano dočekali predstavnici ruskog Ministarstva obrane i vojnici. Predočili su im vojne ugovore na ruskom.
“Nitko od nas ih nije mogao razumjeti”, opisuje situaciju jedan Jemenac.
Zastrašivali su ih oružjem i tjerali da potpišu. Međutim, prema izjavama koje se poklapaju, Jemencima još uvijek nije bilo jasno da su namijenjeni za raspoređivanje u ratnoj zoni.
Najprije odvedeni u kampove za obuku, a onda na frontu u Ukrajinu
Jemenci su potom preko milijunskog grada Nižnjeg Novgoroda odvedeni u kampove za obuku u južnoj Rusiji, nedaleko od ukrajinske granice. Samo nekoliko tjedana kasnije otišli su na frontu, kaže jedan od njih.
Očito postoji mreža s ruskim i jemenskim ljudima u pozadini koji rade na regrutiranju Jemenaca. U centru je jemenski biznismen Abdul Wali Al-Jabri. On je uglavnom bio odgovoran za dovođenje muškaraca u Moskvu, a navodno je i vlasnik agencije. U omanskom trgovačkom registru neupadljivo je registriran kao “turoperator” i kao “agencija za uvoz i izvoz”.
Vlasnik agencije tvrdi da su Jemenci ‘dobrovoljno otputovali’ u Rusiju
Monitor je ekskluzivno uspio razgovarati s Al-Jabrijem. On negira optužbe da je Jemence prevario i lažnim obećanjima namamio u Rusiju.
“Oni su dobrovoljno otputovali“, kaže Al-Jabri.
Toga su, dodaje, bile svjesne i njihove obitelji. Posredovanje je, prema njegovim riječima, bilo posao “normalne turističke agencije”.
Tajanstveni ‘Dmitrij’
Ipak, Al-Jabri nije samo običan biznismen, već i političar u Sani, glavnom gradu Jemena, koji je pod kontrolom pobunjeničke milicije hutista. Tamo je član parlamentarnog Zastupničkog doma.
U dokumentu Ujedinjenih naroda, Al-Jabri je također naveden kao “brigadni general” Huti milicije i kao “de facto pripadnik Huti vlasti”.
Da se očito radilo o puno više od privatne “putničke agencije”, pokazuje još jedan čovjek u mreži za regrutiranje. On je ruski državljanin i osobno je pratio Jemence na letu za Rusiju.
U povjerljivom dokumenti jemenskih sigurnosnih vlasti spominje se kao “Dmitrij” i kao “predstavnik” agencije Al-Jabri.
Zapravo, “Dmitrij” je bio zamjenik guvernera ruske regije Nižnji Novgorod od svibnja 2024. i uspješan diplomat u ruskom Ministarstvu vanjskih poslova. Nije odgovorio na pitanja ARD-a o prijevozu i regrutiranju Jemenaca. Rusko Ministarstvo obrane također nije odgovorilo na upite.
Bliske veze Moskve i hutista
Stručnjaci, poput politologinje Margarete Klein iz Njemačkog instituta za međunarodne i sigurnosne poslove, vide regrutiranje jemenskih boraca u kontekstu strateških i interesnih veza između hutističkih pobunjenika i ruskog vodstva. Prema medijskim izvještajima, Rusija je poslala hutistima malokalibarsko oružje.
Prošle godine su izaslanstva hutista navodno posjetila Moskvu. Obje strane imaju blisko partnerstvo s Iranom, a SAD im je glavni protivnik, kaže Klein. U SAD-u je hutistička milicija proglašena terorističkom grupom.
Oni su u više navrata raketama gađali Izrael i trgovačke brodove koji plove pored obale Jemena.
Problemi s mobilizacijom u Rusiji
U regrutiranju stranih plaćenika, Klein vidi unutarnjopolitički motiv jer u Moskvi “ne moraju prisilno mobilizirati ruske muškarce”. Ruska taktika napada “u ljudskim valovima” u Ukrajini zahtijeva puno, ali ne i iskusne i uvježbane vojnike, kaže Klein.
U Rusiji se veliki broj žrtava ovakvog vojno-taktičkog pristupa lakše može objasniti kada žrtve nisu ruski državljani, piše DW.
JESENSKA MOBILIZACIJA Putin naredio novačenje 130 tisuća vojnika vojnika
Komentari