O položaju hrvatskih radnika govorio je predsjednik Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Stjepan Topolnjak.
Premijer Plenković predstavio je izmjene zakona o plaćama koje je najavio kao veliki sveobuhvatni reformski paket, no Topolnjak i sindikati prvo žele vidjeti platne razrede i koeficijente koje će predstavnici sindikata dogovarati zajedno s predstavnicima Vlade.
“Pozdravljamo što se želi za jednake uvjete rada dati jednak koeficijent u svim državnim službama, ali npr. u sustavu zdravstva nismo zadovoljni ocjenjivanjem jer bi ono moglo biti nepravedno i možda bi ga mogli dobiti samo privilegirani. Hoće li se ocjenjivati na lijepe oči ili prema učinkovitosti rada, to je veliko pitanje”, kaže Topolnjak.
Uspješni i izvrsni
Preciznije, upozorava da je ocjenjivanje limitirano sredstvima: “Ako imamo troje ljudi koji su izvrsni, a izvrsnim može biti ocijenjen samo jedan – tko će odrediti koja će to osoba biti”, pojašnjava Topolnjak.
Predviđeno je da će biti novca za 20% izvrsnih i uspješnih, kako objašnjava Topolnjak. “Uspješni bi dobili 2 boda, a izvrsni 6 bodova”.
Također, protive se i tome da netko dobije otkaz jer u određenom trenutku nije zadovoljio nadređene.
Najveći je problem tko će odrediti kriterije ocjenjivanja i problem nedovoljno novca za sve koji budu ocjenjeni kao izvrsni.
Topolnjak upozorava da se sindikatima onemogućuje kolektivno pregovaranje onako kako su dosad pregovarali: “U koeficijente se ugrađuju uvjeti rada i dodaci na odgovornost za koje smo mi pregovarali kolektivnim pregovorima. Ako će oni biti u koeficijentima, a mi nećemo moći više pregovarati nego će to Vlada donositi jednostranom odlukom, onda je to za nas potkopavanje kolektivnog pregovaranja”.
Štrajk na sudovima
Govoreći o štrajku na sudovima, Topolnjak kaže: “Svaka djelatnost i svaki resor, svi smatraju da su specifični i da moraju imati nešto više nego drugi. Gledajući ovaj zakon o plaćama – ukoliko će sudjelovati svi sudionici i na transparentan način ugovarati koeficijente, onda bi to bio značajan pomak, ali pitanje je na koji način će to završiti. Na kraju je odluka Vlade hoće li podići koeficijente”.
Komentirao je i štrajk zapisničara na hrvatskim sudovima: “Mislim da sigurno nije oportuno da ministar Malenica ide govoriti radnicima koji su u zakonitom štrajku da ide na restriktivnu mjeru neisplate plaća onima koji su u štrajku. Mislim da će time samo razljutiti ljude. Ako su već četvrti tjedan u štrajku, pretpostavljam da će nastaviti s tim. U zakonskim okvirima štrajkaju i njihove su plaće stvarno niske.”
“Uvijek su se podcjenjivale državne i javne službe, u nekom je trenutku moralo kulminirati”, zaključio je Topolnjak za N1.
Malenica o novom sustavu ocjenjivanja državnih i javnih službenika: Tko ne zadovoljava, dobiva otkaz
Komentari