Europa se suočava s rekordnim temperaturama zbog toplinskog vala Kerber. Južna i istočna Europa spremaju se za rekordne temperature dok dolazi žestoki toplinski val.
Dijelovi Italije mogli bi sljedećih dana zabilježiti temperature koje će ići i do 48°C što izaziva strah od povećanja broja smrtnih slučajeva povezanih s vrućinom. U utorak se radnik koji je postavljao prometne znakove srušio i umro u blizini Milana kada su temperature dosegle 40°C.
Hrvatska, Francuska, Grčka, Španjolska i Turska također bi se mogle suočiti s temperaturama oko 40°C. To je djelomično zbog vremenskog sustava Kerber, koji se kreće preko kontinenta, a dolazi iz Sahare.
Zašto je tako vruće u Europi?
Ekstremne temperature pogodile su Europu ove godine, dok je svijet vruć kroz vremenski obrazac El Niño, a emisije stakleničkih plinova zagrijavaju našu klimu.
No najnovije vrhunce pogoršala je anticiklona nazvana ‘Kerber’. Ovo područje visokog tlaka započelo je u Sahari prije nego što se pomaknulo preko sjeverne Afrike u Mediteran. Talijansko meteorološko društvo nazvalo je toplinski val po troglavom psu s vatrenim očima koji čuva vrata podzemlja u grčkoj mitologiji.
Koliko će se zagrijati Europa?
Talijanski otoci Sardinija i Sicilija sljedećih bi se dana mogli kuhati na 48°C. U kolovozu 2021. Sicilija je dosegla 48,8°C , najvišu temperaturu ikada zabilježenu u Europi. Rim, Bologna i Firenca su među 10 talijanskih gradova koji su trenutno pod crvenim upozorenjem zbog ekstremnih vrućina.
Španjolska meteorološka služba objavila je da bi termometri potencijalno mogli doseći 45°C u jugoistočnim područjima Pirenejskog poluotoka, koja su također pod upozorenjem zbog ekstremne vrućine. Temperatura tla u dijelovima zemlje prešla je 60°C.
U Grčkoj se predviđa da će toplinski val u nekim dijelovima zemlje idućih dana doseći i do 44°C. Vlasti su zabranile pristup prirodnim rezervatima i šumama kako bi smanjile opasnost od šumskih požara, dok su općine otvorile klimatizirane prostore u javnim zgradama kako bi se ljudi sklonili od vrućine.
Temperature bi na Cipru također mogle porasti do 42°C, dok bi se Srbija i Rumunjska u ponedjeljak mogle suočiti s 39°C. Dijelovi Hrvatske do kraja tjedna očekuju 38°C, a Francuska 37°C.
Prag bi se u subotu mogao suočiti s temperaturama od 36°C, znatno iznad prosjeka od 22°C za ovo doba godine.
Koliko će trajati toplinski val Kerber?
Predviđa se da će ekstremni toplinski val izazvan Kerberom pogoditi Sredozemlje oko dva tjedna. Ali, to neće biti kraj europskim vremenskim neprilikama.
Kontinent je zabilježio svoj najtopliji tjedan ikada ovog mjeseca nakon što je doživio najtopliji lipanj ikada, prema Svjetskoj meteorološkoj organizaciji (WMO). Agencija UN-a upozorila je da postoji 90-postotna vjerojatnost da će se El Niño nastaviti do kraja godine umjerene ili veće jačine.
Globalni vremenski fenomen događa se kada vode u Tihom oceanu postanu puno toplije nego inače. To bi moglo gurnuti svijet premašiti novi prosječni temperaturni rekord, čineći toplinske valove i oluje jačima.
Nedavno izvješće Greenpeacea o utjecaju klimatskih promjena na vrijeme u Španjolskoj istaknulo je hitnu potrebu za smanjenjem emisija stakleničkih plinova koji zagrijavaju planet. Povećanje obnovljivih izvora energije i smanjenje našeg oslanjanja na fosilna goriva ključno je za ovaj cilj.
Kako ostati siguran tijekom toplinskih valova u Europi?
Toplinski valovi prošlog ljeta doprinijeli su 61.000 smrti u Europi, prema nedavnoj studiji. Najviše su pogođeni stariji ljudi, žene i oni koji žive u mediteranskim zemljama.
Kako ovo ljeto počinje rušiti toplinske rekorde, ljudima se savjetuje da ostanu hidrirani i izbjegavaju kofein i alkohol. Također treba izbjegavati naporne aktivnosti tijekom vrhunca dana.
Također bi trebali pripaziti na znakove toplotnog udara. Simptomi uključuju zbunjenost zbog nedostatka dotoka krvi u mozak; crvenu, suhu kožu; nedostatak znojenja; i, u najekstremnijim slučajevima, otkazivanje organa, konvulzije i napadaje, piše Euronews.
Komentari