Tonči Tadić uvjerava: Opasnosti od nuklearne katastrofe zapravo nema

Autor:

25.02.2005., Zagreb - Sjednica Sabora. Tonci Tadic. Photo: Robert Anic/PIXSELL

Robert Anic/PIXSELL

Trenutak eksplozije na brani kod Hersona dogodio se u noći, a nakon bljeska – uslijedio je kaos. Brana je visoka 30 metara i duga 3, 2 kilometra. Izgrađena je 1956. na rijeci Dnjepar kao dio hidroelektrane Kahovka.

Sadrži rezervoar koji opskrbljuje vodom poluotok Krim i nuklearnu elektranu Zaporižje koja je, također, pod ruskom kontrolom.

Brana Kahovka, kao i istoimena hidroelektrana podignute su 30-tak kilometara sjeveroistočno od grada Hersona. Njezinom vodom hlade se reaktori najveće europske nuklearne elektrane, one u Zaporižju, a pomoću nje vodu dobiva i poluotok Krim. Oštećenjem brane, poplave prijete velikim područjima regije Herson.

U vrijeme ratova, Ženevska konvencija izričito brani napade na brane upravo zbog ugrožavanja civila. Je li počinjen ratni zločin?

Ako je išta ratni zločin par excellence – ovo je. U noćnim satima minirati branu, gdje su milijarde kubnih metara vode, i napravite vodni val od deset metara, dok ljudi još spavaju. I to iz posve bizarnog razloga, jer nemate vojske i želite onemogućiti ukrajinsku vojsku da manevrira”, smatra sigurnosni analitičar Ivica Mandić.

Hidroelektrana, brana i nuklearka u Zaporižju pod kontrolom su ruske vojske. Rusija tvrdi da su za oštećenje krive ukrajinske rakete, a Ukrajina optužuje Rusiju.

“Oštećenje izvana, raketiranjem, fizički je nemoguće. Minirana je. Minirali su je ruski okupatori”, istaknuo je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.

“Razaranje brane Nova Kahovka podiže ciljanje civilne infrastrukture i civila u Ukrajini na novu razinu bez presedana”, rekao je Peter Stano, glasnogovornik Europske komisije.

“Oštećenje brane Kahovka izlaže tisuće civila riziku i uzrokuje veliku štetu na okolišu. Ovo je nečuveni čin koji još jednom pokazuje svu brutalnost Rusije, dok traje rat u Ukrajini”, napomenuo je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg.

Znanstvenik Tonči Tadić s Instituta Ruđer Bošković komentirao je eksploziju na brani kod Hersona. Kaže – nema opasnosti.

“Možemo biti sretni da su reaktori hladni i pogašeni te ih ne treba dodatno hladiti. Sama nuklearka ima svoje vlastito malo umjetno jezero iz kojeg se hladi i to je zatvoreno da ne padne razina vode. Ako već padne razina vode u velikom akumulacijskom jezeru Kohovke tu zapravo neke opasnosti od nuklearne katastrofe zapravo nema“, zaključio je Tadić za Dnevnik.hr.

I Ukrajina i Rusija pokrenule su istragu.

Eksplozija brane Kahovka: Izlilo se najmanje 150 tona motornog ulja u rijeku Dnjepar. Plutaju mine. “Posljedice u razini Černobila”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.