Tomislav Stojak: “Manje naknade gradskih zastupnika kao uvod u promjene mjesne samouprave u Zagrebu”

Autor:

Saša Zinaja/NFOTO

Zastupnik u zagrebačkoj Gradskoj skupštini Tomislav Stojak u srijedu je održao konferenciju za novinare na kojoj je pozdravio izmjene Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, kojim će gradski zastupnici na godišnjoj razini za svoj rad u Gradskoj skupštini moći dobiti najviše 16.000 kuna neto naknade, mjesečno 1333 kune. Stojak je podsjetio da se gofinama zalagao za manje naknade.

No, apsurdnim smatra da će predsjednici vijeća gradskih četvrti dobivati oko 5300, a predsjednici vijeća mjesnih odbora oko 2500 kuna. “Tu su još i potpredsjednici i članovi vijeća gradskih četvrti i mjesnih odbora s mjesečnim naknadama, za što građani grada Zagreba godišnje izdvajaju gotovo 30 milijuna kuna”, kazao je nezavisni zastupnik novinarima u Staroj gradskoj vijećnici.

“Dok istovremeno govorimo o drugom po važnosti predstavničkom tijelu u Hrvatskoj, važnosti rada zastupnika u njemu i odlukama koje moraju donositi za dobrobit svih stanovnika Zagreba, s druge strane imamo vojsku jako dobro plaćenih vijećnika u četvrtima i mjesnim odborima koji, u većini slučajeva, bespogovorno izvršavaju naloge iz gradske uprave, čime su gradske četvrti i mjesni odbori u potpunosti izgubili svoju osnovnu svrhu, a to je da služe građanima svojih kvartova i pomažu im u poboljšanju uvjeta života u njima”, poručio je.

Mjesečne naknade članovima vijeća gradskih četvrti i mjesnih odbora su, ističe Stojak, previsoke i u potpunom nesrazmjeru s aktivnostima koje obavljaju.

“Prije pola godine, u listopadu 2020. predložio sam vrlo konkretan prijedlog promjene mjesne samouprave, smanjenje broja gradskih četvrti i mjesnih odbora, ali i radikalno smanjenje broja vijećnika koji se u njih biraju. Osam umjesto 17 gradskih četvrti, 82 umjesto 218 mjesnih odbora, 886 vijećnika umjesto dosadašnjih više od 1600. Kada bi na taj način smanjili broj gradskih četvrti, mjesnih odbora i broj vijećnika, uštedili bi građanima Zagreba od 19 do gotovo 30 milijuna kuna samo na naknadama za vijećnike, ovisno o visini naknade koja bi se odredila za njihove aktivnosti”, poručio je Tomislav Stojak.

Upitao je zašto tako ušteđen novac ne bi upotrijebili za nova dječja igrališta, uređenje školskih igrališta, šetnice, nove klupe u kvartovskim parkovima, parkove za pse, asfaltiranje ulica, bolju rasvjetu, vodovodne cijevi, uređenje vrtića i škola …

Ističe i da bi funkcionalnim spajanjem pojedinih gradskih četvrti i mjesnih odbora mjesna bi samouprava u Zagrebu ojačala, imala veće ovlasti u uređenju kvarta i uključili bi građane u predlaganje i kontrolu svega što se radi u njihovom kvartu. “Definitivno bi s manjim brojem gradskih četvrti i mjesnih odbora dobili učinkovitiju i kvalitetniju mjesnu samoupravu, a smanjenjem ionako previsokih vijećničkih naknada ostalo bi nam dovoljno sredstava za kvalitetne kvartovske projekte. Kako posljednjih tjedana u javnosti razni kandidati za gradonačelnika Zagreba govore o svemu i svačemu, nadam se da će pokoju pametnu izreći i o ovom pitanju. Ili će im i nadalje u fokusu njihovih kampanja biti „povijesno važne i bitne teme“ kao što su hakeri, parkinzi, plagijatori, Trnoružica, aktivisti, tramvaji na vodi …”, zaključio je Stojak.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.