TOMISLAV KOVAČEVIĆ: ‘Plitvice su proglašene najboljim nacionalnim parkom u Europi’

Autor:

FOTO: NP Plitvička jezera

Prestižno prvo mjesto na stranici europeanbestdestinations.com, gdje su Plitvička jezera ispred deset najboljih europskih nacionalnih parkova, potvrđuje održivu viziju upravljanja nacionalnim bogatstvom

Nacionalni park Plitvička jezera je, u velikoj konkurenciji nekih od najljepših europskih destinacija, proglašen najboljim nacionalnim parkom u Europi. Riječ je o istraživanju i popisu koji su objavljeni na stranici europeanbestdestinations.com, gdje su Plitvička jezera zauzela prvo mjesto među deset najboljih europskih nacionalnih parkova. Među njima su, primjerice, i Nacionalni park Saksonska Švicarska u Njemačkoj, poznat po svojim dramatičnim stijenskim formacijama i slikovitim pejzažima; Dolomiti Bellunesi u Italiji, koji posjetitelje privlači impresivnim planinskim vrhovima i alpskim dolinama; zatim park Divlja Tajga u Finskoj, koja posjetiteljima pruža priliku za promatranje smeđih medvjeda i vukova; ili pak Nacionalni park Ecrins u Francuskoj, koji ljubitelje planinarenja i alpinizma oduševljava svojim veličanstvenim krajolicima. Ravnatelj Nacionalnog parka Plitvička jezera Tomislav Kovačević pojasnio je o kakvoj je nagradi riječ, ali i kakve sve planove ima u godini u kojoj je Nacionalni park proslavio 75 godina postojanja i 45 godina od uvrštenja na Popis svjetske prirodne baštine UNESCO-a.

NACIONAL: Što je sve, osim prirodnih fenomena i ljepota, bilo presudno za osvajanje tako prestižne nagrade i činjenice da su Plitvice prestigle druge najbolje europske parkove?

Neopisiva ljepota Plitvičkih jezera mamac je za ljude iz cijelog svijeta koji ovaj nacionalni park posjećuju više puta tijekom života. Pojedinci dolaze gotovo svake godine iznova. Što je bilo presudno za rangiranje Nacionalnog parka Plitvička jezera na prvo mjesto u Europi teško je reći, ocjenjivači su očito uzimali više faktora u obzir. Ljepota krajolika, ljubaznost zaposlenika, urednost parka, organizacija obilaska posjetitelja i ukupan dojam posjetitelja, povezanost prijevoza unutar parka i slično.

NACIONAL: Koliko će ova nagrada pridonijeti da se dodatno poveća interes europskih posjetitelja za NP Plitvička jezera? Iz kojih zemalja dolazi najviše posjetitelja i iz kojih bismo sve zemalja mogli privući dodatne posjetitelje, i to u periodu izvan glavne ljetne sezone, kad je broj posjetitelja ionako ograničen, a karte se i ne mogu kupiti nikako drugačije nego online?

Svaka nagrada za sobom povlači i našu veću odgovornost, ali i onaj ljepši dio, a to je veća popularnost i veći interes. U našem smo slučaju tu oprezni jer veća popularnost i broj posjetitelja nama mogu predstavljati izazov koji smo još prije pet-šest godina riješili ograničavanjem ulazaka i prebacivanjem kupnje ulaznica na web platformu. Naši najbrojniji posjetitelji su tradicionalno iz Njemačke, zatim Južne Koreje, SAD-a, Francuske i Italije. Ovaj poredak je već godinama ustaljen i on se neće značajnije mijenjati.

Ravnatelj Nacionalnog parka Plitvička jezera Tomislav Kovačević. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

NACIONAL: Kojim sve dodatnim sadržajima NP Plitvička jezera nastoji zadržati posjetitelje da bi ostali u višednevnom posjetu? Koliki je okvirno prosjek boravka posjetitelja na području parka?

Turiste prije svega želimo upoznati s našim vrijednostima te s nužnošću zaštite prirode. U tom je svakako bitno naglasiti održivi razvoj koji provodimo već godinama. On uključuje brigu o okolišu, štedljivost pri korištenju prirodnih resursa, dobru suradnju s lokalnom zajednicom, korištenje lokalne hrane, ispravno zbrinjavanje otpada i slično. Što se tiče dodatnih sadržaja u samom parku, nismo skloni nekakvim atrakcijama jer smatramo da zaštićena područja ne smiju biti dom bilo kakvim atraktivnostima koja crpe prirodnu sredinu i prostor. Atrakcije ostavljamo za destinaciju izvan zaštićenog područja nacionalnog parka, stoga smo uključeni u razvoj cijele destinacije Lika, koja obuhvaća više od 10 posto teritorija Republike Hrvatske. Destinacija Lika primjer je uspješnog održivog razvoja, za što je dvije godine zaredom osvojila svjetsko priznanje te je ušla u top 100 Global Green Sustainable Destinations.

Odavno smo shvatili da nacionalni park bez destinacije ne može u potpunosti ispuniti potrebe današnjih posjetitelja, stoga smo, radi produljenja trajanja boravka, skloni podržati niz selektivnih oblika turizma, koji uključuju razne atrakcije, ali isključivo izvan našeg zaštićenog područja. Naravno, i mi se susrećemo sa svakakvim aktivnostima privatnih poduzetnika koji bi svojim quadovima i sličnim vozilima radili turističke ture po parku, ali jasno je da to ne može proći.

Ovakvim pristupom uspjeli smo produljiti boravak turista i kod nas i u destinaciji.

NACIONAL: Koliko činjenica da na Plitvice godišnje dolaze milijuni posjetitelja, to jest oko milijun i pol turista godišnje, utječe na podizanje kvalitete života u Lici i na razne prilike za domaće poljoprivrednike i gospodarstvenike?

Prijašnjih godina je gotovo 10 posto svih turista pristiglih u Hrvatsku posjetilo Nacionalni park Plitvička jezera. Provođenjem Plana upravljanja posjetiteljima taj broj je pao na oko 1,5 milijuna posjetitelja. Objektivno, park može prihvatiti i više posjetitelja, ali pod uvjetom da, kao i do sada, ljetni mjeseci imaju ograničenja na dnevni ulaz.  Dolazak ovako velikog broja turista u jednu destinaciju znači veliki potencijal od kojeg cijela destinacija mora imati koristi. Kroz projekt formiranja destinacije Lika te kroz sustav Lika Quality, prvi put cijela Lika doista ima koristi od našeg najpoznatijeg nacionalnog parka. U Lici ćete čuti priče kako su „nekad davno” Plitvice otkupljivale sve u Lici, ali to je bilo vrijeme kad su Plitvice imale ukupno sedam poduzeća, u to vrijeme OOUR-a, među kojima je bila posebna trgovina, kao i poljoprivreda. Istina, otkupljivalo se, ali za potrebe trgovina kojih je bilo gotovo u svakom selu. Što se tiče samog parka, broj posjetitelja nije bio niti 30 posto današnjeg broja, pa je samim time jasno da posjetitelji parka nisu mogli konzumirati namirnica više nego danas. U sustavu Lika Quality imamo certificirane lokalne proizvode pedesetak lokalnih proizvođača s kontroliranim porijeklom te isključivo virmanskom prodajom. Smatram da je to najbolji put održivog razvoja jednog kraja.

‘Turiste prije svega želimo upoznati s našim vrijednostima te s nužnošću zaštite prirode. U tom je svakako bitno naglasiti održivi razvoj koji provodimo’. FOTO: NP Plitvička jezera

NACIONAL: Nacionalni park Plitvička jezera bio je najposjećeniji nacionalni park u sezoni 2023. Surađujete li s ostalim nacionalnim parkovima i osmišljavate li koncept organiziranog dolaska turista u višednevni posjet i drugim nacionalnim parkovima u RH?

Destinacija Lika obuhvaća tri nacionalna parka, park prirode, pećinski park i niz drugih atraktivnih lokaliteta. NP Plitvička jezera je prije sedam godina pokrenuo projekt Zajedničke ulaznice u destinaciju Lika kako bismo na taj način disperzirali određeni broj naših posjetitelja na druge lokalitete u destinaciji. Ovo je odličan marketinški projekt, pogotovo za ostale lokalitete. Mi smo ionako dovoljno prepoznatljivi.

NACIONAL: U vašem mandatu park je prošle godine ostvario prihod od 60 milijuna eura i dobit od 18,5 milijuna eura, koji će u narednim godinama omogućiti realizaciju vrlo ambiciozno zamišljenih projekata koji će ponudu nacionalnog parka podići na još veću razinu. Dva najvažnija projekta svakako su gradnja prezentacijskog centra za posjetitelje Medvjeđak vrijednog 10 milijuna eura, a druga je nabava novih modernih turističkih brodova na električni pogon ukupne vrijednosti 3,9 milijuna eura. Treći plan podrazumijeva rekonstrukciju postojećih hotela Plitvice i Bellevue. U planu je i rekonstrukcija sada zapuštene Vile Izvor, poznatije kao „Titova vila”, koja se nalazi na atraktivnoj lokaciji uz potok Plitvica koja tvori Veliki slap i koja bi, kada se dovrši njezina kompletna obnova, trebala biti pretvorena u znanstveno-istraživački centar za proučavanje krša. Očekujete li da bi Plitvice na taj način mogle postati i središte znanstvenog djelovanja, kao i centar za održavanje raznih znanstvenih konferencija?

Upravo tako. Nije nam cilj samo obnoviti zgradu Vile Izvor nego i uspostaviti znanstveno-istraživački centar europske razine u kojem bi se proučavali fenomeni krša te klimatske promjene. Naš park će svojom tradicijom, znanjem i znanstvenim doprinosom upravo biti primjer kako cijelu 75-godišnju povijest istraživanja, pa i dulju, uobličiti u jedan moderan znanstveno-istraživački centar.

NACIONAL: NP Plitvice može se pohvaliti nizom priznanja, a najnovije je stiglo u studenome prošle godine, kada je parku dodijeljena nagrada Green Destination Award za održivost. To priznanje je potvrda da će Plitvička jezera biti posebno predstavljena ekološki osviještenim turistima u svijetu kao zelena destinacija koju vrijedi posjetiti. Osim toga, restoran Lička kuća je prema ocjeni uglednog turističkog portala TripAdvisor ušao u 10 posto najboljih restorana svijeta.
Koliko područje NP-A Plitvička jezera i Like mogu dodatno postati i destinacija za, primjerice, cikloturizam, koji postaje sve snažniji u Europi, pa nije više neobično da turisti biciklom prevaljuju stotine kilometara? Što bi bilo potrebno učiniti u infrastrukturnom smislu da se ta vrsta turista privuče ne samo na Plitvice nego i u Liku, koja nudi jedinstvene prirodne ljepote, a još je uvijek turistički nedovoljno iskorištena?

Cikloturizam je jedan od segmenata selektivnih oblika turizma i privlači istinske ljubitelje prirode i sporta. To je odlična kombinacija i, kao takav, cikloturizam se svrstava u vrlo poželjne oblike privlačenja turista na destinaciju. Destinacija Lika idealna je za taj oblik turizma, ali smatram da nije dovoljno sve prometnice označiti nekakvim znakom za bicikliste. Kao i prometnice za automobile, tako i prometnice za bicikliste imaju svoje kategorije, moraju ući u biciklističke karte i destinacija se mora razvijati u tom duhu. To podrazumijeva i podizanje kvalitete smještaja. Cikloturisti su u pravilu korisnici hotela s četiri zvjezdice, ali vole i privatni smještaj u toj kategoriji. Ministarstvo turizma i HTZ su proteklih godina provodili niz dobrih projekata za razvoj cikloturizma, što je dalo rezultate i u našoj destinaciji.

Postoji niz manjih nerazvrstanih prometnica koje se mogu staviti u funkciju cikloturizma, a poželjne su one prometnice na kojima nema automobila. Također, turističke ture obilaska mikrodestinacija biciklima iznimno su poželjne. To podrazumijeva razvoj raznih kušaonica rakije ili sira i OPG gospodarstava. Lika je na dobrom putu, ide malo sporije no što bi trebalo, no i to se ponekad pokaže korisnijim nego nagli zalet u turizam, pa da u desetak godina određena općina preraste samu sebe u broju kreveta.

Članak je realiziran u suradnji s NP Plitvička jezera

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.