Potres se osjetio i u dijelovima Hrvatske, ponajprije u Slavoniji. Neki stanovnici na svoje mobilne uređaje koji imaju sustav android dobili su obavijest o potresu, uz zvučni signal. Istražili smo o čemu je riječ.
I dok se u BiH nenajavljeno – zatreslo tlo pod nogama. U Slavonskom Brodu stiglo je upozorenje. Dio građana nekoliko sekundi prije podrhtavanja – dobio je upozorenje, tzv. push notifikaciju.
Sustav je naizgled jednostavan, a koristi se senzorima koji su ionako već godinama ugrađeni u mobitele.
– Akcelerometar koji je ugrađen u mobitel bilježi mikro pokrete. Ukoliko Googleovi serveri primijete da je jako velik broj mobitela na jednoj mikrolokaciji zabilježio nekakav pokret, može se zaključiti da će se tu vrlo brzo dogoditi potres, a u nekom većem radijusu kroz 10-ak sekundi također će se osjetiti podrhtavanje tla, rekao je Dragan Petric, glavni urednik časopisa “BUG”.
Snažan potres zatresao BiH: EMSC smanjio magnitudu sa 5.4 na 4.9!
U nekoliko sekundi ne stigne se mnogo, ali sustav daje savjete. Izgledi za pogreške su minimalni – ali seizmolozi nisu najsretniji.
– To na našem području nije korisna stvar. Ako se u Dubrovniku dogodio potres, ta push notifikacija će obavijestit na vrijeme ljude u Zagrebu da je bio potres u Dubrovniku, što neće spasiti ljude u Dubrovniku, a neće koristiti ni ljudima u Zagrebu, osim što će eventualno izazvati neku nepotrebnu paniku, naglasio je seizmolog Tomislav Fiket, javlja HRT.
Jer, objašnjava, potres u Dubrovniku teško da se može osjetiti u Zagrebu. Ali treba znati – predviđanje potresa i dalje je nemoguće.
– Mi još nismo u poziciji da budemo proroci, tako da predviđanja potresa nema i neće ih biti još sigurno desecima godina, naglasio je Fiket.
Do prije nekoliko godina takav sustav bio je nezamisliv, no to je itekako koristan način uporabe tehnologije, ali uz – hladnu glavu.
Komentari