Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević sa suradnicima Danijelom Dolenec i Lukom Korlaetom održao je u utorak press konferenciju na kojoj je pojasnio zbog čega su tvrtke Petra Pripuza odabrane, na javnom natječaju, za posao zbrinjavanja biootpada.
Gradonačelnik Tomašević najprije je istaknuo je da je jedno glomazni otpad, a drugo bio otpad. Tomašević je kazao da krupni otpad Zagreb može sam prikupljati i to će u potpunosti ubrzo kad stignu drobilice i raditi u potpunosti sam.
“Što se tiče biootpada Grad Zagreb to ne može prikupljati sam jer nije izgrađena kompostana”, kazao je Tomašević.
“Više puta sam na konferencijama govorio da ćemo postupati sukladno zakonu, da ćemo odabrati najpovoljniju ponudu bez obzira na grupaciju, bez obzira tko je to. Dogodilo se to da je odabran taj konzorcij, drugi nije imao dozvole za dovoljnu količinu otpada a i bio je skuplji. Tu sad postoje žalbeni rokovi, ne mogu ulaziti u druge detalje. To je odluka koju je Grad dobio na temelju zakona, to je okvirni sporazum na godinu dana, ovo je rješenje dok Grad ne dobije svoju kompostanu”, rekao je gradonačelnik.
“Vraćam se na glomazni otpad. Čistoća je provela natječaj za najam drobilice. Imali smo jednu ponudu od nula kuna, to smo morali odbiti”, dodao je.
Istaknuo je da je neprihvatljivo da se tvrtke natječu s cijenom od nula kuna na natječajima za posao s Gradom. “Ako žele donirati gradu mogu”, poručio je dodavši da obavljanje poslova za koje su raspisani javni natječaji nisu mogući za nula kuna.
Razbacivanje milijunima na zaštitare
Osvrnuo se i na zaštitu gradskih poslovnih prostora i stanova koji je sklopljen krajem prošle godine s tvrtkom Bilić-Erić na 25 milijuna kuna.
“Kad smo radili rebalans u tri proračunske stavke je bio iznos od 6,9 milijuna kuna da bi račun do 31. srpnja bio 26,5 milijuna kuna. Dakle, na stavci koja je bila 6,9 milijuna kuna u 7 mjeseci iznos je narastao na 26,5 milijuna kuna”, istaknuo je i pojasnio:
“70 praznih stanova i 15 poslovnih prostora je čuvano 24 sata dnevno od privatnih zaštitara da netko ne bi provalio u njih. Trošak čuvanja jednog stana koštao je 332 tisuće kuna bez PDV-a. To znači da za trošak čuvanja jednog gradskog stana da netko ne provali u njega, za dvije godine mogli smo kupiti novi stan. Čuvali smo ih kao da su Fort Knox. A predviđene stavke probijene su četiri ili pet puta.”
Kazao je da su istražna tijela obaviještena o svemu.
“Promijenili smo tu praksu čim smo saznali za nju, prestali smo s tom uslugom da se čuva svaki stan pojedinačno, nego da se obilaze s vremena na vrijeme. Instalirali smo protuprovalna vrata, što mi se čini kao bolja mjera. Samo s ovim čuvanjem smo po postojećem ugovoru taj trošak smanjili 12 puta”, istaknuo je.
Nema smanjenja stipendija za učenike i studente
Danijela Dolenec, zamjenica gradonačelnika, prvo je komentirala situaciju sa stipendijama koje bi se, prema prijedlogu Grada u javnoj raspravi, smanjile, ali bi se proširio broj korisnika. No, na prijedloge izmjena koje je Grad dao stiglo je puno prigovora.
“Htjeli smo proširiti pristup obrazovanju, posebno za ranjive skupine. Također, htjeli smo istaknuti univerzalnost”, istaknula je.
Uvažavajući prigovore koji su stigli, stipendijski programi imat će ipak i dalje iste iznose za učenike i studente – 2700 za učenike i 3800 za studente.
Projekt solarnih elektrana na krovovima
Gradonačelnik Tomašević izvijestio je o programu “Sunčani krov” koji ide na sjednicu Gradske skupštine i kojim se želi povećati količina obnovljivih izvora energije u metropoli. Instalirale bi se solarne eletrane na krovove zgrada. Cilj je od 2022. do 2024. doći do 50 MW integriranih sunčanih elektrana.
“Doći će do pokretanja privatnih investicija od 300 milijuna kuna. Jedva čekamo”, istaknuo je.
Komentari