Američki modni dizajner Tom Ford povlači se iz istoimenog brenda čiji je bio suosnivač 2005. godine, nakon prodaje Estée Lauderu prošlog studenog za 2,8 milijardi dolara.
Fordov dugogodišnji suradnik Peter Hawkings naslijedit će ga na mjestu kreativnog direktora, dok Guillaume Jesel postaje izvršni direktor i predsjednik, preuzimajući dužnost od Domenica de Solea, drugog suosnivača brenda.
Tvrtka uključuje unosnu kozmetičku liniju, uspješnu modnu liniju i posao s naočalama kroz ugovor o licenciranju s talijanskom grupom Marcolin. Estée Lauder upravljat će kozmetičkim i mirisnim poslovima Toma Forda, dok je talijanska grupacija muške odjeće Ermenegildo Zegna sklopila 30-godišnji licencni ugovor. To omogućuje Zegna grupi korištenje robne marke i robne marke Tom Ford, a sada je odgovorna za svu mušku i žensku modu, kao i dodatke i donje rublje. Marcolin će nastaviti s izradom naočala.
U vrijeme objave akvizicije, iz Estée Lauder izvijestili su da će Ford ostati ‘kreativni vizionar’ marke do kraja 2023. Međutim, u iznenađujućem potezu ovog tjedna, Ford je objavio ‘konačnu kolekciju’, piše Guardian.
Prije pokretanja vlastite etikete, Ford (61) je radio u Gucciju i Yves Saint Laurentu. Hawkings je prvo započeo svoju karijeru pod njegovim vodstvom u Gucciju 1998. Pridružio se brendu Tom Ford 2006., a nedavno je obnašao ulogu višeg potpredsjednika muške odjeće. “U Peteru Hawkingsu brend je pronašao savršenog kreativnog direktora”, rekao je Ford u izjavi.
U izjavi objavljeno je da se Ford okreće filmskoj industriji preko svoje producentske tvrtke Fade to Black. Prethodno je napisao, producirao i režirao hvaljeni film ‘Samac’ s Colinom Firthom i Julianne Moore u glavnim ulogama 2009. i ‘Nocturnal Animals’ s Amy Adams i Jakeom Gyllenhaalom 2016. godine.
Rođen u Teksasu, Ford je studirao arhitekturu u New Yorku. Njegov prvi modni posao bio je u američkoj tvrtki sportske odjeće Cathy Hardwick. Pridružio se Gucciju 1990., brzo se penjući u ljestvici prije nego što je imenovan za kreativnog direktora 1994. Općenito mu se pripisuje zasluga za spašavanje talijanskog brenda od bankrota, pretvarajući ga u simbol seksa i glamura. Njegova kolekcija iz 1995. koja sadrži odijela od baršuna i satenske košulje odmah je postala hit.
Dok je njegov provokativan pristup često bio kontroverzan, s reklamnom kampanjom iz 2003. koja je prikazivala model sa stidnim dlakama obrijanim u obliku Guccijevog logotipa koja je bila gotovo zabranjena u Ujedinjenom Kraljevstvu, Ford je potaknuo Gucci da postane marka koja će definirati eru. Otišao je 2004. godine kako bi pokrenuo vlastiti brend.
Komentari