TO JE TO! Ma tko kaže da Rijeka nema golgetera? A Kvarnerom grmi ‘Fra-njo, Franjo’!

Ako im je trebala injekcija samopouzdanja prije Elsfborga, ‘Bijeli’ su je sami sebi ubrizgali baš onako kako su se svi navijači nadali. U 1. HNL kolu Rijeka – Lokomotiva 4:0. Početak sezone, a Rijeka – lagana i jaka. Još kad formu uhvati Rukavina (čim je ušao, nakon dvije minute postalo je jasno da je dečko itekakvo pojačanje) pa se Janković vrati u vezu… Bit će to opet sjajna priča na Kvarneru. Lokomotiva: mlada, opasna i kako vrijeme bude odmicalo bit će sve bolja i učinkovitija. Ali u ovako ranoj fazi sezone riječka kvaliteta jednostavno im je nepremostiva prepreka. Ivanović, Fruk i Pašalić rade razliku. A zabili su i mladoženja Hodža te 18-godišnji Šimun Butić, svoj prvi HNL gol. Sad protiv Elfsborga u četvrtak Rijeka mora odigrati pametno, ne stihijski napadački nego strpljivo i na rezultat. Igraju se dvije utakmice, Šveđani su u punoj formi i Rijeka niti jedne sekunde ne treba razmišljati o umjetničkom dojmu nego jedino, samo i isključivo o: prolasku!

Rijeka je u 1. kolu nove HNL sezone manje-više rutinski riješila ispit iz predmeta ‘Lokosi na Rujevici’. Sve je zapravo bilo riješeno nakon manje od pola sata. RijekaLokomotiva4:0.

Željko Sopić nije puno rotirao, ušao je samo Bogojević umjesto Čabraje na lijevog ‘beka’. Mladen Devetak još ovaj put bio je u ‘civilu’ (baš kao i Obregon zbog, navodno, lakše ozljede).

Bruno Goda nam je prije utakmice rekao, ne baš optimistično: “Ne znam dokad će ovo trajati”. Od svibnja ga nema u konkurenciji zbog upale pubične kosti.

Rijeka je u kadru imala sedam domaćih dečki, školovanih u riječkoj nogometnoj akademiji, a na tribinama se po ljetnoj sparini skupilo od 3552 gledatelja. ‘Neloše’ za doba godišnjih odmora i vrijeme u koje se ipak radije bira plaža nego nogomet.

A počelo je zicerom Lokomotive! U 5′ Mirko Sušak s pet metara glavom puca pored gola. To kao da je naljutilo ‘Bijele’ pa Franjo IvanovićMarco Pašalić Ri-šansama u 7′ i 9′ najavljuju ono što se dogodilo u 12. minuti.

Pašalić zdesna šalje prizemni ubačaj, slijedi ‘fliper’ koji ide na ruku (tj. na nogu) Tonija Fruka koji iz okreta s 12m pogađa donji desni kut Šubarićevog gola – 1:0.

Petnaestak minuta kasnije to je ‘poduplano’. Kontra, asistencija Fruka (*naravno, već se podrazumijeva samo po sebi) pa sjajni Franjin prolazak ‘1 na 1’ i sigurna egzekucija u donji desni kut. Minuta 28., rezultat – 2:0.

Rijeka IMA golgetera, samo mu treba vjerovati i pod povećalo stavljati vrline, a ne ‘mane’ dečka od 20 godina. Dobio je ovacije kad je zabio, dok se (kao svaki put) lavovski borio i kad je izašao u 85′. Kvarnerom odjekuje ‘Fra-njo, Fra-nj0’!

Fruk je klasa koja je već nadrasla hrvatsku ligu, ali to su i Pašalić i Hodža koji će vjerojatno uskoro napuniti klupsku blagajnu izlaznim transferima.

Drugo poluvrijeme počelo je kao prvo, ‘zicerčinom’ za Lokomotivu, ali Josip Posavec je bravurozno obranio šut Silvija Goričana. I ponovila se ona riječka ‘nemojte nas ljutiti’ reakcija.

Sopić je u igru uveo Rukavinu, Hodžu, ButićaIlinkovića, a Rijeka utrpala još dva komada. U 69′ mladoženja Hodža na asistenciju Bogojevića za 3:0, a onda i trenutak koji se pamti do kraja života.

U 83′ je svoj prvi HNL pogodak zabio i 18-godišnji dragulj Šimun Butić na oduševljenje Rujevice, a sigurno i svih riječkih navijača koji nisu došli na utakmicu.

Rijeka – Lokomotiva 4:0. A moglo je komotno biti i 7:2 npr. Pokoja Ri-‘amnezija’ u obrani koja se NE smije dogoditi protiv Šveđana u Europi (četvrtak, 20:00, Rujevica), ali generalno govoreći: utakmica iznad očekivanja, o-dli-čna Rijeka.

Istina, protivnik nije bio iz vrha HNL-a ili europske kvalitete, ali treba zabiti četiri gola… Rijeci svaka čast. Lokomotiva će, kao i svake sezone pod Silvijom Čabrajom, polako doći ‘na svoje’.