Bivši petrinjski gradonačelnik Darinko Dumbović uhićen je u utorak ujutro u sklopu velike akcije policije i USKOK-a. Dumbović se našao na meti policije zbog namještanja poslova sinovoj tvrtci.
Dumbović je rođen 20. travnja 1956. godine. Osnovnu školu završio je u Petrinji, a srednju Prehrambeno-tehničku školu u Zagrebu. Svoje je prve političke korake Dumbović napravio u HNS-u, u koji se učlanio na samim počecima te stranke. Redove HNS-a napušta 2015. godine, poručivši da mu odluku o izlasku iz stranke nakon 25 godina nije bilo lako donijeti.
U Sabor je ušao 2016. godine kao kandidat Reformista Radimira Čačića s liste Koalicije za premijera Milana Bandića. Jedno vrijeme Dumbović je kao zastupnik djelovao u sklopu Bandićevog kluba. Od 2002. do 2009. obnašao je dužnost zamjenika gradonačelnika Petrinje, a za gradonačelnika je izabran 2013. godine. Na čelu grada bio je do prošlih parlamentarnih izbora, gdje ga je pobijedila kandidatkinja HDZ-ova Magdalena Komes.
U uredu imao jacuzzi
Na primopredaju vlasti Dumbović je došao u automobilu marke Chrysler kojeg nije imao upisanog u imovinskoj kartici. Sadašnja gradonačelnica tada je medijima pokazala da je Dumbović u svom gradonačelničkom uredu – imao jacuzzi-kadu.
U veljači se Dumbović opet našao u središtu medijskog interesa, i to zbog ponašanja drugog sina nad kojim je policija provela kriminalističko istraživanje zbog pokušaja iznude 27-godišnjaka. Njegov 42-godišnji sin navodno je s još jednim muškarcem (39) banuo u kuću navodne žrtve u noćnim satima kako bi od njega zatražio novac.
Njive mu vrijede više od 2,5 milijuna kuna
Pogledom na imovinsku karticu Darinka Dumbovića može se zaključiti da se radi o imućnom čovjeku, ne samo zbog toga što je volio nositi jakne skupih brendova o kojima su svojevremeno pisali i mediji. U posljednjoj imovinskoj kartici koja se nalazi na stranicama Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa navodi se da je Dumbović vlasnik 7 oranica (njiva) te je suvlasnik s trećim osobama još jedne njive, a posjeduje i jednu livadu. Ukupna vrijednost tih parcela je 2.500.380 kuna.
Kao najskuplja parcela zavedena je ona koja se nalazi u katastarskoj općini Križ Hrastovački, površine 2715 metara kvadratnih. Njezina vrijednost procijenjena je na 1.350.000,00 kuna. Sve je parcele stekao kupnjom iz primitaka ostvarenih od nesamostalnog rada.
Dumbović i njegova supruga imaju svatko po kuću s okućnicom te oboje imaju kredite. Osim automobila marke Citroen C1 iz 2006. godine koji je procijenjen na 18.000 kuna, Dumbović je vlasnik i starinskog regala čija je vrijednost procijenjena na 35.000 kuna, a kojeg je naslijedio. Od drugih pokretnina tu je i oprema industrijske baštine procijenjena na 50.000 kuna te umjetnine, odnosno slike koje su procijenjene na 100.000 kuna, a za koje se navodi da su stečene kupnjom i nasljedstvom. U imovinskoj je kartici imao prijavljene i tri štednje. Dvije su njegove, dok jednu štednju ima upisana supruga. Dumbović je prema podacima iz imovinske uštedio 95.000 kuna te 20.000 eura, dok je supruga uštedjela 80.000 eura.
‘Obitelj Dumbović iza sebe ima 200 godina privatnog biznisa’
“Obitelj Dumbović iza sebe ima 200 godina privatnog biznisa. Nijedan političar ne može reći da dolazi iz obitelji koja cijela živi od svog rada. Svoju imovinu svi možemo opravdati u pet minuta. Naša imovina je transparentna. Poduzetnik sam od 1979. godine”, odgovorio je Dumbović u ožujku prošle godine na na optužbe na račun njegove obitelji, a to je da im omogućuju poslove. Naglasio je da sve što su radili je bilo prema zakonima RH-a.
Nacional je još lani pisao da tvrtka Dumbovićeva sina gradi novu kuću kod Poreča
Nacional je još u travnju prošle godine pisao da tvrtka Dumbovićeva sina, koja je zaradila milijune na poslovima u Petrinji, gradi novu kuću nedaleko od Poreča. Podsjetimo, Nacional je u travnju prošle godine pisao da Darko Dumbović, sin gradonačelnika Petrinje, usprkos tome što je FINA 2020. godine zatražila njegov osobni bankrot, preko tvrtke Titan Commerce gradi novu kuću u sve traženijem dijelu Poreča gdje cijene nekretnina posljednjih godina neprekidno rastu.
Nacionalova ekipa i danas je prošla pored spomenute kuće. Ispred kuće nalaze se dvojica policajaca, koji nam nisu dopustili fotografiranje. Od susjeda smo doznali da je obavljen pretres kuće Darka Dumnovića u Žbandaj kod Poreča. Prema našim informacijama, istražitelji su tražili je li u kući skriven novac ili neka dokumentacija, no kako je kuća još u fazi izgradnje u njoj vjerojatno nije bilo ničega.
‘Neka Dumbović objasni DORH-u kamo su nestale donacije nakon potresa’
Nacional je u svibnju prošle godine pisao o kaznenoj prijavi protiv Dumbovića. Naime, Nacional je tada došao u posjed izvješća kojim Grad Petrinja nadležnim ministarstvima pravda utrošena sredstva iz državnog proračuna za ublažavanje šteta od potresa, zbog kojeg je Inicijativa branitelja i građana Petrinje podnijela kaznenu prijavu protiv Dumbovića
‘Neka gradonačelnik Dumbović objasni DORH-u kamo su nestale donacije nakon potresa’
‘Zadnje u životu što bi mi bilo je da nekome pogodujem, moj potpis nećete naći nigdje’
Mediji su u kolovozu prošle godine objavili da su Dumbovićevi pročelnici, koalicijski partneri i bliski suradnici krajem ožujka dobili od grada subvencije za svoja obiteljska poljoprivredna gospodarstva (OPG). Riječ je bila o oko 150.000 kuna, novcu koji je bio namijenjen za pomoć gospodarstvenicima i poljoprivrednicima koji su oštećeni u potresu.
“Ustvari ja mislim da mediji znadu uvijek prije nego što bismo mi trebali znati, nad kojima se radi uvid”, izjavio je tada Dumbović te dodao: “Zadnje u životu što bi mi bilo je da nekome pogodujem, moj potpis nećete naći nigdje. Ja smatram da sve ovo što se događa je kopanje. Tko kopa jamu pod drugim, taj pada u nju. To mogu reći gradonačelnici koja se definitivno ne snalazi i ne živi u budućnosti da ima više projekata, nego očito joj je Dumbović svakonoćna opsesija s kojom ona liježe i diže se, očito je da ću to i ostati, jer ona nema rješenje za Petrinju, a bome ni njezini suradnici”.
O gradonačelnici Magdaleni Komes, pak, rekao je: “Ona ne zna o čemu priča, da bi znala, treba se naučiti hodati po lokalnoj samoupravi barem dvije-tri godine”.
Komentari