Tko je Tomislav Petric? Uhićeni šef SAFU-a agenciju vodi već pet godina

Autor:

15.10.2019., Sibenik - Ministar uprave Ivan Malenica i ministar Regionalnog razvoja i EU fondova prisustvovali potpisivanju ugovora za Sibensko Veleuciliste na tvrdjavi Barone. Tomislav Petric
Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Bivša ministrica regionalnog razvoja i EU fondova Gabrijela Žalac odvedena je u srijedu ujutro na razgovor s europskim istražiteljima zbog afere Softver. Iz Ureda europskog javnog tužitelja navode da su u akciji uhićene četiri osobe. Uz Gabrijelu Žalac, uhićen je i ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa programa i projekata EU Tomislav Petric.

Ovaj 40-godišnji rođeni Osječanin prije dolaska u Zagreb 2016. živio je godinama u Virovitici, gradu zaslužnom za njegov strelovit uspon. Petric je inače završio Poljoprivredni fakultet u Osijeku, a šest godina radio je u Osječko-baranjskoj županiji na pripremi i provedbi projekata poljoprivrede i infrastrukture.

Od 2013. živi u Virovitici i zadužen je za fondove EU-a. Od kraja 2014. do početka 2016. bio je na čelu Razvojne agencije Virovitičko-podravske županije – VIDRA. U istoj agenciji radila mu je i supruga Ana-Maria Reider Petric.

Kumska veza

Kada je Tomislav Tolušić, nekadašnji virovitičko-podravski župan, postao ministar regionalnog razvoja i fondova EU-a pozvao je Petrica u Zagreb. Prema pisanju Tportala, ovaj dvojac navodno veže i kumska veza.

Uhićeni Tomislav Petric je šef SAFU-a.

Ovako je o njemu SAFU na svojim službenim stranicama pisao lani:

“Na sjednici Vlade Republike Hrvatske održanoj 30. ožujka 2020. godine Tomislav Petric ponovno je imenovan ravnateljem Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije, s danom 7. travnja 2020. godine.

Za vrijeme prvog mandata, tijekom protekle četiri godine, ravnatelj Petric uspješno je predvodio Središnju agenciju u obavljanju delegiranih aktivnosti u okviru sustava upravljanja programima i projektima koji se u Republici Hrvatskoj financiraju iz proračuna Europske unije.

U svojstvu Posredničkog tijela razine 2 u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija“, Središnja agencija je tijekom tog razdoblja ugovorila više od 700 projekata čija ukupna vrijednost doseže gotovo 30 milijardi kuna, a tiču se ulaganja u sektore: prometa, istraživanja i inovacija, zaštite okoliša, obrazovanja, poslovne konkurentnosti, informacijske i komunikacijske tehnologije, socijalnog uključivanja te zdravlja. U sklopu njihove provedbe Agencija je, među ostalim, bila zadužena za provjeru izvršenja ugovornih obaveza, prihvatljivosti troškova nastalih tijekom provedbe ugovora za koje korisnici traže povrat sredstava, uključujući i provedbu kontrole dokumentacija o nabavi za korisnike bespovratnih sredstava čiji su ugovori pod nadležnošću Agencije, ali i drugih PT-ova 2 te za informiranje i educiranje korisnika bespovratnih sredstava, kojima će na raspolaganju biti i u narednom razdoblju.

Uz brojne ugovorene projekte u posljednje četiri godine rada SAFU je sudjelovao i u pripremi dokumentacije 200-tinjak poziva na dostavu projektnih prijedloga te provodio postupke dodjele bepovratnih sredstava.

Napravljeno je blizu 1500 ex-ante i ex-post provjera dokumentacija o nabavi, odobreno je oko 4000 zahtjeva za isplatom predujma/zahtjeva za nadoknadom sredstava te je provedeno oko 450 terenskih provjera. Središnja agencija je i veliku pažnju posvetila edukaciji korisnika bespovratnih sredstava, ali i svojih vlastitih zaposlenika te je u protekle četiri godine održano 470 obrazovnih aktivnosti i educirano 10.600 polaznika.

Također, pod vodstvom ravnatelja Petrica, Središnja agencija je 2019. godine dobila certifikat Poslodavac partner i time postala prva državna agencija s tim prestižnim certifikatom kao dokazom izvrsnosti u segmentu upravljanja zaposlenicima”

Uhićen u aferi Softver

Riječ je o poslu izrade softvera teškog oko 16,24 milijuna kuna, koji je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske Unije u vrijeme dok mu je na čelu bila Gabrijela Žalac dodijelilo tvrtki Ampelos.

Krajem prošlog mjeseca policajci iz PNUSKOK-a su po nalogu Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO), novoformiranoga tužiteljskoga tijela koje se bavi malverzacijama u kojima su oštećeni Europski fondovi, izvršili nekoliko pretraga u navedenome ministarstvu te izuzeli dokumentaciju vezanu upravo oko posla s Ampelosom.

Predmet istraga bio je posao koji je tvrtka Ampelos 2018. godine dobila od Ministarstva regionalnog razvoja, kojim je tada upravljala Gabrijela Žalac. Ampelos je za razvoj Informacijskog sustava za strateško planiranje i upravljanje razvojem potpisao ugovor vrijedan 13 milijuna kuna bez PDV-a.

Ministarstvo je na taj projekt prvo planiralo potrošiti 5.764.800 kuna. Potom su 2017. procijenili vrijednost na 9 milijuna i 860 tisuća kuna, da bi na kraju, 2018., završili na spomenutih 13 milijuna, odnosno 16 s PDV-om. Prije dobivanja posla tvrtka Ampelos imala je jednog jedinog zaposlenog te se borila s blokadama.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.