Tko je najbolja svjetska sutkinja kojoj se dive muškarci

Autor:

AP Photo/GuliverImage

Stephanie Frappart sudi utakmice prve francuske lige te je prva žena koja je sudila utakmicu Lige prvaka i kvalifikacijsku utakmicu za Svjetsko prvenstvo u Kataru. Tempo otkriva kako je izdržala seksističke uvrede i postala najbolja sutkinja na svijetu

Prošlog je mjeseca u utakmici HNL-a koju su odigrali Gorica i Hrvatski dragovoljac ispisana nogometna povijest. Naime, upravo je taj susret postao prvim ikada čiji je glavni arbitar bila žena. Radi se o Ivani Martinčić, 36-godišnjoj nogometnoj sutkinji iz Koprivnice koja je sudačku karijeru započela 2014. godine, a već neko vrijeme vrlo uspješno sudi u drugoj nogometnoj ligi. Sada je napravila prvi iskorak prema našem najjačem nogometnom klupskom natjecanju, a to je najvjerojatnije tek početak jedne blistave sudačke karijere, jer je odmah potom izabrana i za glavnu sutkinju kvalifikacijske utakmice za Europsko prvenstvo mladih U-21 reprezentacija u listopadskom terminu. Hrvatska je time postala petom zemljom u svijetu – iza Francuske, Walesa, Ukrajine i Češke – u čijoj najjačoj domicilnoj nogometnoj ligi posao glavnog suca obavlja žena.

Premda ni izbliza nisu novost u svijetu nogometa, žene kao glavni suci na nogometnim terenima u najjačim ligama Europe još uvijek su rijetkost. Tu se svakako izdvaja Francuska, čija nogometna sutkinja Stephanie Frappart iz godine u godinu ostvaruje rekorde, ruši predrasude, pomiče granice i ispisuje povijest. Stephanie Frappart je trenutno jedna od najpoznatijih, a svakako i najznačajnijih sutkinja u svijetu nogometa. Njezin uspon ka vrhu započeo je još 2009. godine kada je postala službenom članicom sudačke organizacije FIFA-e. Od tada pa sve do danas ova simpatična Francuskinja sudila je na svim razinama francuskog nogometa. Počela je s četvrtom ligom 2009. godine, da bi 2011. sudila treću, 2014. godine drugu ligu, a u travnju 2019. godine prvi put je sudila utakmicu najjače razine francuske lige.

Utakmicu Superkupa između Liverpoola i Chelseaja Stephanie Frappart odsudila je tako da ju je nahvalio i Jurgen Klopp, trener Liverpoola. FOTO: imago images/GuliverImage

Upravo je ta 2019. godina na neki način postala prekretnicom u karijeri Stephanie Frappart. Dana 28. travnja izabrana je kao glavna sutkinja ogleda između Amiensa i Strasbourga te tako postala prvom ženom u povijesti francuske lige, a tek drugom ženom u ligama Petice koja je sudila natjecateljsku utakmicu na najvišem ligaškom nivou. Do tog trenutka Stephanie Frappart se sa svojih 164 centimetara i 54 kilograma u drugoj francuskoj ligi i francuskom kupu već dobrano iskazala kao autoritativna sutkinja na terenu s dvadeset i dva nogometaša, što nije mala stvar. Međutim, to je bio tek početak. U ljeto iste godine Stephanie Frappart je kao sutkinja sudjelovala na Svjetskom prvenstvu u nogometu za žene održanom u Francuskoj na kojem je u konačnici sudila četiri utakmice, uključujući i finale između SAD-a i Nizozemske.

Malo više od mjesec dana kasnije, dodijeljeno joj je suđenje utakmice UEFA-ina Superkupa između Liverpoola i Chelseaja, što joj je bio najveći izazov u karijeri do tada. Ta je utakmica označila mnogo toga prvog u svijetu nogometa: bio je to prvi ogled isključivo engleskih klubova u europskom Superkupu, a tada još uvijek nova tehnologija VAR se također koristila prvi put u nekoj utakmici Superkupa. Ipak, činjenica da tako značajnu utakmicu sudi žena zasjenila je apsolutno sve ostalo. Nakon što je UEFA objavila tko će biti glavni sudac, odnosno u ovom slučaju sutkinja, kako to obično biva društvene mreže preplavio je val komentara različitih „stručnjaka“ koji su dijelili poprilično rezervirana, a u nemalom broju slučajeva i seksistička mišljenja o tome da će tako važnu utakmicu dvaju velikih klubova suditi žena. „Nadam se da će sendviči biti topli!“, „Ona jednostavno nije dovoljno kvalificirana; muški sudac s identičnim iskustvom ne bi se ni približio suđenju ovako važne utakmice!“, „Normalni muškarci imaju puno veći kapacitet pluća za trčanje od žena, a pogotovo profesionalni sportaši. Zovite me rasistom, ali to je jednostavno tako!“, „Samo je jedan razlog zbog čega je žena postavljena u ulogu glavnog suca: jednakost!“ bili su samo neki od seksističkih komentara koji su se mogli pročitati na društvenim mrežama prije utakmice. Prema izjavama njezinih kolega i sudačkih stručnjaka, Stephanie Frappart je utakmicu sudila gotovo bez pogreške, a upečatljiva je i izjava trenera Liverpoola Jurgena Kloppa nakon utakmice: „Da smo igrali onako kako je sutkinja sudila, dobili bismo utakmicu rezultatom 6:0“.

Ova bivša nogometašica koja se okrenula sudačkim izazovima i prije 2019. godine sudila je na značajnim i važnim natjecanjima, uključujući Svjetsko prvenstvo u nogometu za žene 2015., Olimpijske igre 2016. te Europsko prvenstvo u nogometu za žene 2017. godine gdje je, između ostalih, sudila polufinale između reprezentacija Nizozemske i Engleske. Ipak, 2019. godina označila je prekretnicu u njezinoj karijeri, a okrunila ju je krajem godine kada joj je organizacija Globe Soccer dodijelila nagradu za najboljeg nogometnog suca godine, koju joj je uručio slavni sudac Pierluigi Collina.

 

Na društvenim mrežama pojavili su se brojni seksistički komentari nakon što je objavljeno da će Stephanie Frappart suditi utakmicu Superkupa

 

Kako bi dokazala da hvalospjevi i nagrade nikako nisu slučajni, Stephanie Frappart je nastavila s odličnim suđenjem i u kasnijim sezonama. Već u svojoj drugoj sezoni u Ligue 1 je sudila u čak jedanaest utakmica, u kojima je sveukupno podijelila 41 žuti i jedan crveni karton. Prošle sezone Francuskinja je u domaćem prvenstvu sudila nevjerojatnih 18 utakmica, podijelila 62 žuta i jedan crveni karton, a prvi put dobila je i suđenje derbi susreta, onih između Lyona i Marseillea te Monaca i Lillea. U francuskom kupu sudila je dvije utakmice od kojih se mora izdvojiti četvrtfinalni ogled Lyona i Monaca, u kojem je podijelila čak osam žutih i dva crvena kartona, a jedan od njih je dobio i trener Lyona Rudi Garcia koji je nakon utakmice uputio kritike upravo na suđenje. Zanimljiv je i podatak da Stephanie Frappart ne može suditi Paris Saint Germainu, što je i logično jer je rođena i odrasla u okolici Pariza.

Krajem 2020. godine, točnije 2. prosinca, Stephanie Frappart ispisala je još jednu stranicu povijesti europskog nogometa. Naime, tog je dana postala prvom ženom koja je sudila neku utakmicu Lige prvaka, najelitnijeg svjetskog klupskog nogometnog natjecanja. Riječ je o utakmici skupine G između talijanskog Juventusa i ukrajinskog Dinama iz Kijeva. U susretu koji je završio uvjerljivom pobjedom 3:0 tadašnjeg talijanskog prvaka, Stephanie Frappart je dodijelila tri žuta kartona. Povodom njezina izbora za glavnu sutkinju jedne utakmice Lige prvaka, predsjednik UEFA-e Aleksander Čeferin je izjavio: „Stephanie Frappart trebala bi poslužiti kao uzor milijunima djevojčica i žena diljem Europe“.

Pierluigi Collina uručio je Stephanie Frappart nagradu za najboljeg suca 2019. godine koju dodjeljuje organizacija Globe Soccer. FOTO: Fabio Ferrari/LaPresse via www.imago-images.de/GuliverImage

I kada se činilo da je suđenjem u Ligi prvaka doživjela vrhunac, ove je godine otišla korak dalje. U ožujku je postala prvom ženom koja je sudila kvalifikacijsku utakmicu za nadolazeće Svjetsko nogometno prvenstvo u Kataru. Riječ je o susretu između Nizozemske i Latvije koji je završio pobjedom 2:0 u korist domaćina, a u kojem je podijelila četiri žuta kartona te u kojem nije zabilježen nijedan incident. Predsjednik FIFA-ina sudačkog odbora Pierluigi Collina tom je prilikom izjavio da je u potpunosti zaslužila voditi utakmicu ovakvog natjecateljskog ranga i nadodao: „Premda se nikako ne radi o novom imenu u sudačkom svijetu kada su važne utakmice u pitanju, suditi susret koji odlučuje o odlasku ili ne odlasku na najveću nogometnu smotru – Svjetsko prvenstvo – posebno je iskustvo i nešto na što svatko treba biti iznimno ponosan“.

U travnju je UEFA objavila da će Stephanie Frappart biti jedna od pedeset izabranih sudaca na tada nadolazećem Europskom prvenstvu koje je prošle godine odgođeno zbog pandemije covida-19. Premda nije bila glavnom sutkinjom ni u jednoj utakmici, Stephanie Frappart je i tom prilikom ušla u povijest kao prva žena na Europskom nogometnom prvenstvu koja se nalazila u sudačkoj ekipi jedne utakmice; bilo je to na otvaranju Prvenstva, u utakmici između Italije i Turske u kojoj je bila četvrti sudac.

 

Pierluigi Collina izjavio je da je Stephanie Frappart zaslužila voditi kvalifikacijsku utakmicu Nizozemska-Latvija za odlazak na SP u Kataru

 

U obitelji Stephanie Frappart nogomet je oduvijek bio tradicija. Njezin otac igrao ga je na amaterskoj razini, a dva su se brata jedno vrijeme također bavila suđenjem. Stephanie Frappart je, s druge strane, prvo igrala u lokalnom nogometnom klubu AS Herblay na poziciji veznog igrača (nosila je dres s brojem 10), a u trinaestoj godini života u njoj se već rodila želja za suđenjem. U razdoblju adolescencije dvoumila se između toga hoće li biti igračicom ili sucem, a nakon završetka srednje škole, u dobi od 19 godina donosi konačnu odluku u korist nogometnog suđenja radi boljih profesionalnih prilika. Obitelj ju je oduvijek podržavala u njezinoj želji da se bavi nogometom, bilo to u igračkom ili sudačkom smislu.

Stephanie Frappart danas je vjerojatno najpoznatija nogometna sutkinja na svijetu. Iza sebe već ima niz uspjeha i ostvarenja i premda nije prva ni posljednja žena koja sudi u predominantnom muškom sportu, spada u vrh trenutačnog sudačkog miljea na kojeg se može i mora računati. S obzirom na eksploziju raznih društvenih pokreta u posljednjih nekoliko godina, neće biti nikakvo iznenađenje ako upravo Stephanie Frappart bude prva žena u povijesti koja će biti glavna sutkinja neke nogometne utakmice Svjetskog prvenstva, možda već dogodine u Kataru.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.