Tisak je do kraja travnja iskoristio 30,1 milijun eura iz roll-up kredita odobrenog Agrokoru, taj je novac iskoristio za potrebe tekuće likvidnosti i plaćanje starog duga dobavljačima, a planira iskoristiti još sredstava iz tog kredita, proizlazi iz odgovora Tiska na pitanja dioničara zaprimljena na glavnoj skupštini.
Tisak je na skupštini održanoj 23. travnja zaprimio 50 pisanih pitanja dioničara, a odgovori su u utorak objavljeni i putem Zagrebačke burze. Većina pitanja dioničara odnosila se roll-up kredit odnosno na odluku Tiska o pristupanju ugovoru o najstarijem – SPFA zajmu (super-priority zajam) u iznosu od 1,06 milijardi eura, kojega je Agrokor sklopio u lipnju prošle godine.
Tisak je tom zajmu pristupio početkom veljače (7. veljače 2018.), a u odgovoru na upite dioničara Uprava kao razlog za pristupanje navodi nelikvidnost tvrtke. “U trenutku pristupanja SPFA zajmu Tisak je imao dospjelih, a neplaćenih obveza nastalih nakon 9. travnja 2017. godine u iznosu od 90 milijuna kuna. Isto tako, Tiska je do dana potpisivanja SPFA zajma isplatio 85 milijuna kuna tzv. starog duga, pri čemu dijelu dobavljača nije plaćeno ništa, čime je najveći broj dobavljača Tiska bio u neravnopravnom položaju u odnosu na ostale dobavljače Agrokora”, obrazlaže Uprava.
Navodi i da je procjenjivala rizike i koristi koji za Tisak mogu proizići iz pristupa SPFA ugovoru te da je “s obzirom da je alternativa nepristupanju bio izvjestan stečaj društva” Uprava donijela odluku o pristupanju.
Po podacima koji se iznose, Tisak je do 28. travnja iskoristio 30,1 milijun eura iz tog zajma, a “planira iskoristit još sredstava iz SPFA zajma”.
Sredstva su, kako se navodi, iskorištena za podmirenje potreba tekuće likvidnosti i za plaćanje tzv. starog duga dobavljačima.
Dioničare Tiska zanimalo je i koliko je sredstava iskorišteno za plaćanja BAT-u ( British American Tobacco) kao drugom najvećem dioničaru. “BAT-u kao drugom najvećem dioničaru (BAT i TDR) je plaćeno 40 posto starog duga (u postotku isti iznos kao i svim ostalim dobavljačima. Osim toga, BAT je kroz sudjelovanje u tranši za dobavljače SPFA ugovora refinancirao 42,7 milijuna kuna starog duga. Posebno napominjemo da je društvo, od 9. travnja 2017. godine, koristio sredstva TDR-a (BAT-a) kao izvor tekuće likvidnosti. Do pristupanja SPFA zajmu, dug društva prema TDR-u (BAT-u) narastao je na 70 milijuna kuna za robu isporučenu nakon 9. travnja 2017. godine”, navodi Uprava u odgovoru.
Potvrđuje i da Tisak po SPFA ugovoru solidarno jamči za iznos do 1,06 milijardi eura (ovisno o konkretno povučenim sredstvima), kao i sva druga povezana i ovisna društva koncerna Agrokor koja su pristupila ugovoru o najstarijem zajmu.
Na upit zašto se SPFA ugovorom zabranjuje osporavanje jamstava koja su ovisna društva izdavala u korist vladajućeg, iz Tiska odgovaraju kako je “razumna pretpostavka da su kreditori na taj način štitili svoja prethodna ulaganja (kredite) u Agrokor”. Također, dodaju, “i SPFA se uz prioritetni status tražbine sukladno Zakonu o postupku izvanredne uprave temelji na strukturi davanja jamstava operativnih društava, za koja jamstva društvo smatra da su valjana i u konkretnoj situaciji i s obzirom na informacije kojima raspolažemo poslovno opravdana”.
Uprava Tiska na upit je li joj je poznat sadržaj financijskog aranžmana između držatelja obveznica odgovara kako će se sve obveze nastale prije pokretanja postupka izvanredne uprave konačno regulirati nagodbom između vjerovnika. “Slijedom navedenog, osim činjenice da te obveze postoje, njihov iznos, sadržaj predmetnih aranžmana nije relevantan niti ih je društvo posebno razmatralo”, navode iz Tiska.
U odgovorima uz ostalo ističe i da Uprava, koliko joj je poznato niti članovi Nadzornog odbora, u pregovorima oko sadržaja SPFA ugovora, da nije prisustvovala sjednici Privremenog vjerovničkog vijeća na kojoj je odobren taj ugovor te da se s njegovim sadržajem upoznavala od četvrtog tromjesečja 2017. do trenutka pristupanja i upoznata je sa sadržajem u okviru svojih nadležnosti i funkcija.
Na upit koje je osiguranje Tisak primio od glavnog dužnika, Agrokora d.d., Uprava navodi kako su u primili direktan novčani priliv koji je omogućio nastavka poslovanja, a u slučaju naplate društvo prema glavnom dužniku – Agrokoru d.d. ima pravo regresa.
Dioničare Tiska je zanimalo i je li Uprava upoznata s odredbom članka 20.4 (a) SPFA ugovora “prema kojemu više neće moći vršiti plaćanja u iznosu većem od 50.000 eura bez suglasnosti AlixPartnersa čime de facto prenosi ovlasti iz Zakona o postupku izvanredne uprave na treću osobu”, na što iz Tiska odgovaraju da je jedna od glavnih zadaća savjetnika za restrukturiranje i savjetovanje i kontrola upravljanja raspoloživim novcem. “U tom kontekstu AlixPartners daju suglasnost na određena plaćanja, ali time ovlasti društva nisu prenesena na njih već u cilju restrukturiranja društvo prihvaća određena ograničenja. Uprava društva predlaže i provodi sva plaćanja društva”, ističu uz ostalo iz Tiska.
Odgovaraju i da nisu tražili i da im nije potrebno odobrenje AlixPartnersa za pristupanje SPFA ugovoru.
Uprava u odgovorima uz ostalo navodi i podatak da, sukladno rješenju Trgovačkog suda u Zagrebu kojim su utvrđene tražbine, prijavljeno potraživanje Tiska prema Agrokoru d.d. iznosi 346,9 milijuna kuna, kao i da će uvjeti namirenja tih potraživanja prema matičnom društvu u potpunosti biti utvrđeni u konačnom tekstu nagodbe.
Komentari