‘Tin – 30 godina putovanja’ HRT-ova je dokumentarno-igrana serija, biografski prikaz života i rada književnika Augustina Tina Ujevića. Osim njegova života, serija prati i burna događanja u Europi prije Prvog svjetskog rata pa sve do komunizma kad mu je zabranjen rad. Nacional je istražio tko je bio Ujević i što je njegova ostavština
Četverodijelna dramska igrano-dokumentarna serija ‘’Tin – 30 godina putovanja’’ u produkciji Hrvatske radiotelevizije, koja s prikazivanjem počinje sredinom listopada, biografski je prikaz života i rada književnika Augustina Tina Ujevića. Cjelina putovanja važna je ne samo zbog otkrivanja poznatih i nepoznatih činjenica iz života toga književnoga velikana, već i zbog praćenja turbulentne povijesti Europe, Hrvatske i regije kojoj pripadamo. Riječ je o burnim povijesnim događajima u kojima se raspada Austro-Ugarska, vremenu pred Prvi svjetski rat, životu tijekom Drugoga svjetskog rata u Zagrebu i stradanju nakon tog rata pod komunističkim režimom, kad mu je do 1950-ih zabranjen rad. Bio je boem koji je, živeći na rubu, ‘’bacao rukavicu’’ malograđanskom životu 1920-ih i 1930-ih i čovjek osuđen na glad u poslijeratnome komunističkom razdoblju. Ujević je bio hrvatski pjesnik čije su prve zbirke izašle u Srbiji, ljubitelj kavana, ali i usamljenik, čovjek raskidan životnim odlukama, no cjelovit u pjesničkome biću.
NACIONAL JE ISTRAŽIO tko je on doista bio, kako je živio, okolnosti zbog kojih je Ujević u mladosti bio istaknuti starčevićanac koji je želio raspad Astro-Ugarske i ujedinjenje Hrvatske i Srbije, s kim se družio i što je to ostavio u nasljeđe. O njegovu životu za Nacional govore urednica HRT-ove serije Jasmina Božinovska Živalj, Jasen Boko prema čijoj je knjizi o Ujeviću serija snimljena, Marina Protrka Štimec, docentica na Katedri za noviju hrvatsku književnost Filozofskog fakulteta u Zagrebu te Goran Rem, šef Katedre za hrvatsku književnost Filozofskog fakulteta u Osijeku…
Komentari