U srijedu poslijepodne, nekoliko desetaka studenata na Sveučilištu Drake izašlo je po niskim temperaturama čuzi riječi senatora Tima Scotta. Govorio je o tome kako mu je bezgranično obećanje uspjeha i slobode da to učini koju Amerika pruža omogućilo da kao crni Amerikanc uspije – unatoč liberalima koji ga zbog toga zovu “ujak Tim”. “Ovo je osobno”, rekao je Scott. “Ti ljudi koji sebe nazivaju progresivnima napadaju svaku prečku na ljestvama koja mi je pomogla da se popnem. Bio sam tinejdžer čiji bi duh bio slomljen kulturom opsjednutom politikom identiteta i rasnim sukobima.”
Iste večeri, Scott je govorio u prepunoj prostoriji na Lincolnovoj večeri Republikanske stranke okruga Polk, primivši ljubazan pljesak nakon što je održao još jedan govor koji se također snažno fokusirao na anti-budnost tj. nerazuman pritisak woke pokreta.
“Ako želite vidjeti nacrt za uništenje Amerike, morali biste se pobrinuti da u školama imate više indoktrinacije nego obrazovanja, ako želite uništiti Ameriku”, rekao je Scott. “Morali biste se pobrinuti da djeca provode više vremena na CRT-u nego na ABC-u.”
Izborna utrka je u središtu Scottovog predstavljanja, a on se snažno oslanjao na svoju priču o potjecanju iz siromašne crnačke obitelji koja je uspješno prešla “od pamuka do Kongresa”. Upravo bi ovaj uspjeh – američka kolektivna sposobnost da prevlada diskriminaciju i individualna sposobnost Amerikanaca da prevladaju nedaće – zemlja trebala slaviti, tvrdi Scott, umjesto da se valja u pesimističnim pričama o sustavnom rasizmu.
“Ja sam živi dokaz da su naši utemeljitelji bili geniji koje trebamo slaviti, a ne poništiti… da smo mi doista zemlja mogućnosti, a ne zemlja ugnjetavanja”, rekao je u svom poslijepodnevnom govoru.
Ali u ovom ciklusu, to neće nužno učiniti Scotta – za kojeg se uglavnom smatra da razmišlja o predsjedničkoj utrci – da se istakne ako odluči uskočiti u utrku, čak ni u svojoj matičnoj državi. Bivša guvernerka Južne Karoline Nikki Haley, koja je dan ranije također bila u Iowi, prikazuje svoju biografiju kao “smeđa djevojka koja odrasta u crno-bijelom svijetu” čiji uspon iz skromne imigrantske obitelji dokazuje “Amerika nije rasistička zemlja.” A poduzetnik Vivek Ramaswamy, koji je ušao u utrku u utorak, natječe se na temelju svog nedavnog “anti-woke” aktivizma, koji naglašava patriotizam i grubi individualizam umjesto tvrdnji o žrtvi.
Scott ipak ima neke jedinstvene prednosti. Njegova retorika stavlja snažan naglasak na vjeru i optimizam i ima dosije na koji je ponosan i koji vidi vezu s tim temama, posebno smanjenjem poreza za “zone mogućnosti” kako bi se poduzeća privukla u nerazvijena područja. I dok je povremeno kritizirao Donalda Trumpa zbog netrpeljivosti (kao i Joea Bidena), uglavnom je izbjegavao antagonizirati bilo koju stranu u tekućem građanskom ratu republiknaca oko toga kako se nositi s bivšim predsjednikom.
Umjesto toga, nastavio je davati primjer godinama pozitivnih govora koji nisu bili u skladu s Trumpom pred konzervativnom publikom, gdje su često bili dobro prihvaćeni. Njegove posljednje primjedbe bile su slične, iako s posebno velikim brojem bodlji uperenih ulijevo.
Ryan Frederick, 20-godišnji republikanac koji studira politiku i srednjoškolsko obrazovanje na Sveučilištu Drake,istaknuo je za Semafor Scottovu “pozitivnu” poruku u kojoj je naglašeno da “nećemo početi mrziti naše neprijatelje” kao poruku koju će istaknuti na izborima 2024. godine. “Mislim da je upravo sada Republikanska stranka na raskrsnici, s Trumpom i DeSantisom koji guraju na jedan način, gdje su zaista dobrodošli u puno bijelih rasista i puno govora koji izazivaju podjele,” On je rekao: “I mislim da senator Scott to vodi u sasvim drugom smjeru, gdje je spreman uzvratiti protiv nekih od tih stvari koje oni naglašavaju.”
Potencijalni birači odbacili su ideju da bi glasali za Scotta – ili bilo kojeg manjinskog kandidata, što se toga tiče – prvenstveno na temelju njihove boje kože ili etničkog podrijetla. U isto vrijeme, voljeli su ga čuti kako odbija retoriku o “buđenju” (woke). 41-godišnji Nathaniel Gavronsky, koji je opisao Scotta kao svoju “drugu najdražu osobu u cijeloj američkoj vladi” (iza sen. Iowe Joni Ernst). Rekao je da Amerikanci ne bi trebali “govoriti ljudima da zbog načina na koji izgledaju ili odakle su da nisu imali šanse za uspjeh u Americi.”
Komentari