TikTok je pokrenuo sigurnosne mjere kako bi otklonio zabrinutost da bi mogao dijeliti korisničke podatke s Kinom.
Projekt Clover će razviti posebnu sigurnosnu tvrtku koja će “nadzirati tokove podataka” – a TikTok će otežati identifikaciju pojedinačnih korisnika u podacima.
“Sigurnosni pristupnici” će imati dodatni sloj kontrole nad pristupom zaposlenika informacijama o europskim korisnicima i prijenosima podataka izvan Europe, kaže se.
Europska komisija zabranila je aplikaciju u vlasništvu ByteDance na uređajima osoblja.
‘Moramo steći povjerenje’
Kao dio svojih trenutačnih napora da lokalno pohranjuje podatke europskih korisnika, TikTok je otkrio planove za dva nova podatkovna centra, koji koštaju ukupno 1,2 milijarde eura svake godine, u Dublinu, uz jedan već najavljen, i Hamar regiji Norveške. Oba će imati obnovljivi izvor energije i njima će upravljati treća strane. Tvrtka od prošle godine radi na projektu Clover.
“U tome smo ispred svih jer to moramo biti – jer moramo steći povjerenje”, rekao je Theo Bertram, potpredsjednik TikToka za odnose s vladom i javnu politiku u Europi.
Sličan plan, Projekt Texas, u tijeku je u SAD-u. TikTok se snažno bori da dokaže da nije prijetnja nacionalnoj sigurnosti.
Rukovoditelji koji su predstavili Project Clover više puta su govorili da idu dalje od ostalih velikih društvenih mreža u zaštiti privatnosti korisnika.
I ne mogu se sjetiti vremena kada su Facebook, Instagram ili Snapchat održali konferenciju za novinare najavljujući sveobuhvatne promjene privatnosti, s otvorenim pitanjima i odgovorima.
Hoće li to biti dovoljno za spas platforme?
Kineski telekomunikacijski div Huawei dao je sve od sebe kako bi uvjerio vlade da mu se može vjerovati. Potrošio je bogatstvo na uspostavljanje centra za transparentnost u Oxfordshireu, gdje su kibernetički čelnici Velike Britanije godinama istraživali izvorni kod tražeći znakove uplitanja kineske vlade. Ništa nije pronađeno – ali teoretska zabrinutost koju je predvodio SAD o špijuniranju ipak je dovela do zabrane Huaweiju 5G mreža u Velikoj Britaniji.
Projekt Clover ima za cilj uvjeriti europske zakonodavce da je TikTok siguran.
Povijest govori da će budućnost TikToka ostati u opasnosti osim ako se SAD ne uvjeri – a trenutno se čini da je SAD čvrsto odlučio poduzeti mjere protiv aplikacije. Više od 100 milijuna Amerikanaca koristi tu video aplikaciju. Kanadska i američka vlada također su ograničile njegovu upotrebu na službenim uređajima. TikTok je rekao da su takve zabrane “pogrešne i ne utječu na privatnost ili sigurnost”.
‘Diplomatske tenzije’
“Koliko nesigurna u sebe može biti najveća svjetska velesila poput SAD-a da se boji takve omiljene aplikacije mladih?” – rekla je glasnogovornica kineskog ministarstva vanjskih poslova Mao Ning.
Dan prije nego što je Projekt Clover najavljen, američki predsjednik Joe Biden dao je potporu svoje administracije nacrtu zakona – koji su promovirali demokrat Mark Warner, koji predsjedava obavještajnim odborom Senata, i republikanac John Thune – koji daje ovlasti za zabranu tehnologije u stranom vlasništvu. Izvršni direktor TikToka Shou Zi Chew pojavit će se pred kongresom kasnije ovog mjeseca.
TikTok je u utorak rekao da se boji da će postati “pion” u diplomatskim napetostima između SAD-a i Kine, piše BBC.
“Bilo bi teško zanijekati da smo uhvaćeni u tu vrlo široku geopolitiku koja zapravo nema nikakve veze s nama”, rekao je američki šef javne politike Michael Beckerman.
“Gotovo sve velike tehnološke tvrtke također imaju inženjere u Kini”, rekao je, a TikTok nije jedini koji je prikupio značajne količine korisničkih podataka.
“Stoga bi se neke od tih zabrinutosti proširile na sve te tvrtke – ali zato gradimo sustav kako bismo osigurali da nema sumnje da su podaci sigurni.”
Komentari