Tijekom noći u Sarajevu postavljen spomenik kralju Tvrtku. “Nikako mi ne ide u glavu da je hodao u suknji”

Autor:

Screenshot Facebook

U Sarajevu je tijekom noći postavljen spomenik bosanskom kralju Tvrtku I Kotromaniću.

A, o svemu se oglasila gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić.

“Obećala sam da će naše Sarajevo dobiti spomenik bosanskom kralju Tvrtku I Kotromaniću, a danas, na dan potpisivanja Povelje Kulina bana, svoje obećanje sam ispunila.

Bosanski kralj Tvrtko, preko puta zgrade Predsjedništva Bosne i Hercegovine, ondje gdje i pripada”, napisala je Karić na društvenim mrežama.

Ovaj spomenik je napravio Stijepo Gavrić. Ukupno je koštao 250.000 maraka.

U proteklom periodu održane su brojne rasprave vezane za lokaciju spomeniku Kralju Tvrtku I Kotromaniću.

Lokacija preko puta zgrade Predsjedništva Bosne i Hercegovine, bila je prva opcija, ali je taj prijedlog u početku odbijen od strane Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika.

Tko je bio kralj Tvrtko?

Stjepan Tvrtko I Kotromanić (oko 1338. – oko 10. ožujka 1391.) bio je bosanski ban od 1353. do 1377, a zatim i prvi bosanski kralj do 1391. Tvrtko I se smatra jednim od najvećih srednjovjekovnih vladara Bosne, koji je za sobom ostavio zemlju veću, jaču, politički utjecajniju i vojno sposobniju od one koju je naslijedio.

Njegovim političkim dostignućima doprinijela je feudalna anarhija u Srbiji i Hrvatskoj, dok Osmanlije još uvijek nisu ozbiljno ugrozile područje. Bosansko gospodarstvo je bila na vrhuncu, pojavila su se nova naselja i trgovački centri i poboljšao se životni standard njegovih podanika. U tijeku njegove vladavine Bosna je doživjela najveći politički, vojni, teritorijalni, i gospodarski uspon i razvoj feudalnog društva, piše Radio Sarajevo.ba.

Nezadovoljni Efendić

Među onima koji nisu zadovoljni idejnim rješenjem spomenika bio je i načelnik Općine Novi Grad i predsjednik Stranke za BiH Semir Efendić.

Kad se raspravljalo o spomeniku, rekao je:

“Ideja gradonačelnice Karić o podizanju spomenika kralju Tvrtku u Sarajevu je lijepa. I nova lokacija na Marijin Dvoru je dobra. Ali mi nikako ne ide u glavu da je kralj Tvrtko hodao u suknji. Mislim da je bilo mnogo primjerenije napraviti spomenik kralja kao konjanika kako je to u svim drugim državama koje su bile kraljevine.”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.