The Jesus and Mary Chain tuže Warner Music Group zbog kršenja autorskih prava i traže 2,5 milijuna dolara odštete.
Tužbu podnesenu na saveznom sudu u Kaliforniji, pokrenuli su vođe benda The Jesus and Mary Chain Jim i William Reid. Braća i njihov odvjetnik tvrde da se Warner Music Group odbija odreći vlasništva nad ranim katalogom benda, uključujući debi album iz 1985. godine ‘Psychocandy’. Slučaj braće Reid bazira se na članu 203. Zakona o autorskim pravima iz 1976. godine, koji autorima dopušta da ukinu dodjelu autorskih prava 35 godina nakon njihove objave.
Prema njihovom odvjetniku, poslali su obavijest o otkazivanju suradnje Warner Music Group u siječnju 2019. za album ‘Psychocandy’, zajedno s albumom ‘Darklands’ iz 1987., kompilacijom iz 1988. ‘Barbed Wire Kisses’, 1989. ‘Automatic’ i ‘Honey’s Dead’ iz 1992. godine. ‘ zajedno s raznim singlovima i EP-ima. Kako izvještava Pitchfork, odvjetnik etikete Warner’ Rhino odgovorio je na njihov zahtjev u prosincu prošle godine.
“Worner Music Group je vlasnik autorskih prava u cijelom svijetu na svakom od zvučnih zapisa koji obuhvaćaju objavljena djela (Noticed Works), a objava se ne odnosi na ukidanje američkih autorskih prava WMG-a”, navodi se u pismu.
Odvjetnik braće Reid dalje tvrdi da su se braća, zajedno s bivšim kolegom iz benda Douglasom Hartom, složila da je prethodnik WMG-a WEA bio ‘proizvođač’ gore spomenutih snimaka i prvi vlasnik autorskih prava za ta djela, kada su 1985. potpisali ugovor s tom diskografskom kućom.
“Kao rezultat toga, nikada niste posjedovali nikakva autorska prava na snimke koja zato ne možete niti ukinuti“ izjavio je odvjetnik WMG Reidu.
U izjavi za novinare, odvjetnik benda Evan S. Cohen ustvrdio je da WMG ipak krši autorska prava benda prema američkim zakonima. Cohen također trenutno zastupa više umjetnika u skupnoj tužbi za kršenje autorskih prava podnesenoj protiv Sonyja i Universal Music Group, 2019. godine, koja se također temelji na članku 203 Zakona o autorskim pravima.
„Naš zakon o autorskim pravima pruža umjetnicima koji snimaju pjesme i tekstopiscima dragocjenu, jedinstvenu životnu priliku da raskinu stare ugovore i vrate svoja kreativna djela nakon 35 godina. Ova ‘druga šansa’ uvijek je bila dio našeg zakona o autorskim pravima ”, komentirao je Cohen.
“U ovom slučaju protiv WMG, diskografska kuća odbila je priznati valjanost bilo koje Obavijesti o prestanku ugovora koju je dostavila grupa The Jesus and Mary Chain i potpuno je zanemarila vlasnička prava benda. Unatoč zakonu koji bendu vraća autorska prava, WMG nastavlja iskorištavati te snimke i time namjerno krši autorska prava naših klijenata. Ovo ponašanje mora prestati. Pravna pitanja u ovoj tužbi od iznimne su važnosti za glazbenu industriju. ”
Komentari