Teva u tržišnom natjecanju nedopušteno potiskivala konkurenciju, preliminarno zaključila Europska komisija

Autor:

12.10.2021.,Zagreb - Prosle godine na lijekove u Hrvatskoj potroseno 8,4 milijarde kuna, odnosno dnevno nesto vise od 1300 kuna na 1000 stanovnika. Medju njima su antibiotici, te lijekovi za kronicne i bolesti krvozilnog sustava, lijekovi za tlak i antidepresivi.

 Photo: Robert Anic/PIXSELL

Photo: Robert Anic/PIXSELL

Europska komisija preliminarno je u ponedjeljak ocijenila da je izraelska farmaceutska kompanija Teva Pharmaceutical prekršila propise o tržišnom natjecanju potiskivanjem konkurencije lijeku za multiplu sklerozu Copaxone.

Komisija je prvi puta bez najave poslala inspektore u nekoliko podružnica Teve u listopadu 2019., a u ožujku 2021. pokrenula je istragu o nastojanjima kompanije da odgodi ozbiljnu konkurenciju Copaxonu.

Istraga je pokrenuta nakon pritužbe švicarske farmaceutske tvrtke Vifor Pharma.

U ponedjeljak Bruxelles je preliminarno zaključio da je izraelska kompanija zloupotrijebila dominantnu poziciju na tržištu glatiramer acetata u Belgiji, Njemačkoj, Češkoj, Nizozemskoj i Španjolskoj.

„Lijek za kroničnu bolest multiplu sklerozu još ne postoji pa inovativni lijekovi mogu značajno poboljšati kvalitetu života pacijenata”, rekla je u ponedjeljak povjerenica EU-a za zaštitu tržišnog natjecanja Margrethe Vestager.

“Učinkovita zaštita intelektualnog vlasništva ključna je za napredak znanosti. Brine nas da je Teva možda zloupotrijebila patentni sustav kako bi se zaštitila od konkurencije”, kazala je Vestager.

Osim zloupotrebe patentnog sustava, Teva je od 2015. provodila sustavnu kampanju omalovažavanja čija su meta bili zdravstveni djelatnici i širila nepovjerenje u sigurnost i učinkovitost konkurentskog lijeka glatiramer acetata i njegovog terapijskog ekvivalenta s Copaxonom.

“(Kompanija) je možda širila informacije o najbližem konkurentu koje navode na pogrešan zaključak, na štetu pacijenata i javnog zdravstva u cijeloj EU”, pojasnila je povjerenica.

Bude li preliminarna ocjena EK potvrđena, to će značiti da je Teva prekršila propise koji zabranjuju zlouporabu dominantnog položaja na tržištu i da je naškodila konkurenciji i pacijentima i povećala troškove nekih lijekova za multiplu sklerozu.

U EU se samo za Copaxone godišnje izdvaja do 500 milijuna eura, navode.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.