Hrvatsku je javnost u četvrtak uznemirila vijest o nezapamćenom zločinu u zagrebačkom naselju Kozari putevi, gdje je muškarac usmrtio jednoipolgodišnje dijete i teško ranio bivšu partnericu.
Žena je izvan životne opasnosti, ali se ne mogu davati nikakve dugoročne prognoze, doznaje Hina u petak iz KB-a.
“Stanje pacijentice je u poboljšanju i trenutno je izvan životne opasnosti. No, još je vrlo rano da bi se mogle davati nekakve dugoročne prognoze ili bilo što predviđati”, izjavio je Hini pročelnik Zavoda za neurokirurgiju Tonko Marinović.
Ona je s teškim ozljedama mozga primljena KB Dubrava u srijedu oko 21 sat, gdje je hitno operirana.
Podsjetimo, policiju je 42-godišnjakinja zadnji put zvala u srijedu navečer, u 20:26, kada je njen bivši partner upao u njezin dom na zagrebačkom Žitnjaku. Prijavila je da ju zlostavlja, objašnjavajući da je vrlo vjerojatno pijan. Policija je zatim zaprimila još dva poziva anonimnih osoba. Jednim je dojavljena svađa ljudi na ulici, a drugim je već javljeno da su dvije osobe, radilo se o 42-godišnjakinji i njezinoj kćerkici, ozlijeđene sjekirom. Policajci su na mjesto nesreće stigli devet minuta nakon prvog poziva, ali bilo je prekasno. Djevojčica je preminula u bolnici.
Predsjednica Udruge socijalnih radnika Hrvatske Štefica Karačić u petak je za HRT poručila da kada se dogodi ovakva teška tragedija, počinjemo se baviti ključnim pitanjima poput “Tko je kriv” i “Zašto se to dogodilo”, a nakon izvjesnog vremena zaboravimo na ono što bi trebali činiti da se takve stvari ne događaju.
“Činjenica da je obitelj bila u tretmanu Centra za socijalnu skrb, ne znači da su napravljeni određeni propusti”, rekla je pa dodala da se radilo o intervencijama od prije 2 godine te dodala da ne znamo što se događalo u razdoblju od 2020. do danas.
“Nedopustivo je da se u ovakvim situacijama fokusiramo uglavnom na sustav socijalne skrbi i traženje krivca u sustavu. Mislim da je konačno došlo vrijeme da se problemu nasilja u društvu i obitelji pristupi na jedan sistematičan način”, naglasila je i dodala da je predviđen nadzor nadležnog Centra. Objasnila je da se zna na koji način se to provodi – inspektori će u instituciji napraviti uvid u spise i sva postupanja koja se odnose na tu obitelj, nakon toga će dati svoje mišljenje.
“Žalosti, ali i zabrinjava struku da se izjavama s najviše razine imputirati i dovodi u sumnju postupanje Centra za socijalnu skrb. S druge strane slušamo da je počinitelj imao zabranu pristupa i bio osuđivan. Gdje su tu druge službe?”, upitala je.
Policija je imala saznanja da je riječ o ocu koji je imao problema s agresivnim ponašanjem, majku su saslušali, no nisu mogli napraviti ništa, a mjera opreza ne može biti izrečena ako partnerica ne podigne tužbu, koja u ovom slučaju nije bila podešena. Karačić je rekla da je to i pitanje samozaštite, te procjene žrtve da li se zaista smatra ugroženom. “Teško je o tome govoriti na ovakav način, to treba poznavati slučaj, odnose i događanja kako bi se moglo analizirati što se trebalo ili moglo učiniti”, istaknula je.
Komentari