Poduzetnik Josip Korman iznio je u Poreznoj upravi detalje koji pokazuju da je Penava za predstojnika svog potpredsjedničkog saborskog ureda imenovao bivšeg voditelja Službe za naplatu i ovrhu vukovarske Porezne uprave prozvanog za serijske zloupotrebe položaja, s kojim je razvio odnos najprisnijeg povjerenja. Matanić je Kormana tužio i smatra se oklevetanim tvrdnjom da je ‘spise formirane ‘na crno’ koristio za ucjenjivanje poreznih obveznika i traženje mita’. Postupak je u tijeku, ali se za slučaj zainteresirao i Uskok
Predsjednik Domovinskog pokreta i vukovarski gradonačelnik Ivan Penava, koji ujedno obnaša funkciju potpredsjednika Sabora, neposredno nakon ulaska u vladajuću koaliciju s HDZ-om nakon parlamentarnih izbora, promovirao je u predstojnika svog ureda u Saboru hrvatskoj javnosti dotad gotovo nepoznatog Darka Matanića, u političkom smislu neodrživu osobu dramatično opterećenu teškim optužbama da je kao zaposlenik vukovarske Porezne uprave tražio mito i trgovao utjecajem.
Darko Matanić završio je sveučilišni specijalistički studij kaznenog prava u Osijeku koji traje tri semestra. Matanić je pri Područnom uredu Vukovar bio voditelj Službe za naplatu i ovrhu Porezne uprave u razdoblju od 1. srpnja 2012. do 22. rujna 2016. te ponovo od 1. travnja 2018. do trenutka kad je pod intrigantnim okolnostima odstupio s te dužnosti.
Potom je, tvrde izvori dubinski upoznati sa zbivanjima u Vukovaru, kratko vrijeme, po svemu sudeći uz pozadinsku asistenciju Ivana Penave, nastavio raditi u vukovarskoj bolnici. S te pozicije je Ivan Penava promovirao Matanića u Sabor, posve svjestan teških optužbi za korupciju usmjerenih protiv Matanića.
Izjavio je to koncem protekloga tjedna za Nacional osječki poduzetnik Josip Korman, po zanimanju automehaničar sa srednjom stručnom spremom, koji tvrdi da o svemu tome ima neposredna saznanja te ih je odlučio i ekstenzivno opisati. Korman navodi da je Matanić tražio mito i trgovao utjecajem u razdoblju u kojem su i Penava i Matanić bili tijesno povezani s HDZ-om. Tvrdi i da su se upravo tijekom tog razdoblja njih dvojica evidentno zbližila, do te mjere da je Penava, kao prva politička figura ključnog koalicijskog partnera koji je HDZ-u omogućio treći uzastopni mandat na vlasti, odlučio Matanića, unatoč svemu, promovirati na prestižnu službeničku poziciju unutar Sabora.
Drugim riječima, Ivan Penava samostalno je, iako potpuno svjestan teških optužbi na njegov račun, odlučio zaposliti Matanića pri vrhu Sabora, ključnog tijela zakonodavne vlasti, te mu omogućiti plaću koja premašuje tri tisuće eura. Izvor blizak Domovinskom pokretu nesklon Penavi navodi da se radi o dalekosežnoj negativnoj poruci, kojom je Penava pokazao kako pri samom vrhu piramide utjecaja u strukturi državne administracije dobrodošlom smatra osobu prozvanu za sistemsku korupciju i serijske zloporabe položaja, s kojom je iz zasad nepoznatih razloga razvio odnos najprisnijeg političkog i osobnog povjerenja.
Korman navodi da je do spomenutih neposrednih saznanja o Matanićevim koruptivnim aktivnostima došao jer se s njima osobno suočio. Tvrdi da je Matanić od njega osobno tražio mito kako bi aktivnosti Porezne uprave protiv njegove tvrtke usmjerio njemu u korist, ublažio ih ili obustavio. Nacional ima dokumente koji potvrđuju da je on, štoviše, Matanića osobno i prijavio njegovim nadređenima. S druge strane, suočen s tim optužbama, Matanić je Kormana tužio zbog klevete, a taj sudski postupak još uvijek je u tijeku.
‘Obratio sam se Penavi kako bih ga upozorio na Matanića i njegove nezakonitosti, a on ga je nakon toga čak htio predložiti za državnog tajnika u Ministarstvu financija, ali to ipak nije prošlo’, kaže Josip Korman
Korman je o svemu odlučio dodatno progovoriti i za Nacional. Evo što je o tomu izjavio:
“Sve je započelo još prije dvanaest godina, a povezano je s mojom tvrtkom Mens-Korman grupa, koja je upala u poslovne probleme pa sam zatražio otvaranje predstečajnog postupka. U tom razdoblju, otprilike početkom 2013. javio mi se Darko Matanić, koji je tada bio šef odjela za ovrhe u Poreznoj upravi u Područnom uredu Vukovar, i zakazao sa mnom sastanak u caffe baru Charlie u Vinkovcima. Tom prilikom mi je predočio neki interni dokument Porezne uprave gdje se moja tvrtka nalazila na popisu onih koje su navodno prale novac. Međutim, to nije bio stvarni dokument Porezne uprave. Gospodin Matanić poslužio se svojim položajem da krivotvori taj dokument. Radilo se o obrascu iz Porezne uprave, ali bez klase i urudžbenog broja.
Kasnije se u Poreznoj upravi ispostavilo da taj predmet uopće ne postoji. Matanić mi je na tom sastanku rekao da su utvrdili dugovanja, pranje novca i proboj pravne osobnosti. Potom mi je rekao da on to sa svojim ljudima može riješiti, ali da mu moram dati 200 tisuća kuna. Sve mi je to bilo nevjerojatno. Matanić se ponašao kao da je neposredno prije sastanka odgledao trilogiju ‘Kuma’. Rekao sam mu da mi nije jasno na temelju čega me uopće mogu teretiti za bilo što. Rekao sam mu da ja nemam taj novac koji traži. Svejedno mi je dao rok od dva dana da ga pronađem. Na koncu sam mu rekao da ću ipak pokušati. Potom sam uzeo taj dokument sa stola i otišao platiti račun, a on me je čekao. Kako je taj caffe bar imao dva izlaza, izišao sam na drugi, sjeo u auto i odvezao se. On me je putem nazvao, ali mu se isprva nisam javio. Nakon desetak propuštenih poziva sam mu se javio, a on je zatražio da mu vratim papire. Odgovorio sam mu da nisam ništa uzeo, a on mi je potom poručio: ‘Nemoj se s nama zajebavati.’”
U sljedećim danima došlo je do zanimljivog razvoja događaja. Evo kako je Korman to opisao:
“Nedugo potom u caffe bar koji sam držao u Osijeku došla je inspekcija iz Vukovara, što po načinu njihova ustroja i nadležnosti naprosto nije normalno. Pojavila su se trojica inspektora i u novčaniku caffe bara pronašla 43 kune viška. Zaposlenica im je rekla da su ranije tijekom smjene došli neki gosti koji koji su imali samo krupne novčanice, da ona nije imala sitnog za povrat te da je stavila u novčanik nešto svog novca. Oni su potom sastavili zapisnik i zapečatili caffe bar. Sljedećeg dana sam nazvao Poreznu upravu i uspjeli smo se nagoditi nakon što sam platio nekih deset tisuća kuna kazne s firme i još oko pet plus sudske troškove ja osobno. Lokal je tako ostao zapečaćen svega pet dana iako je, po zakonu, trebao biti zatvoren trideset dana. Nakon toga mi se opet javio Matanić, rekao da mi je napravio uslugu, ali da to nešto košta. Odgovorio sam mu da tako uopće ne želim razgovarati.”
Korman navodi da mu je tvrtka ubrzo završila u stečaju, ali da je u tom razdoblju osjetio pritisak koji je doživio kao tipično iživljavanje institucija.
“Nakon što mi je tvrtka iz predstečajnog završila u stečajnom postupku, 21. studenoga 2015. Porezni USKOK ustanovio je da smo utajili porez od 67 kuna. Porezni inspektori su došli jedne subote u 13.50 i pronašli me u gostima da mi uruče rješenje o poreznom nadzoru. Ni ja ni moja tvrtka na koju se nadzor odnosio, nismo bili registrirani na toj adresi gdje su me pronašli nakon što su me očito revno tražili. To sam tada već doživio kao otvoreni pritisak na sebe i svoju obitelj. Potom sam podnio kaznenu prijavu zbog iznude i drugih kaznenih djela u pokušaju”, rekao je Korman.
Nacional raspolaže i drugim dokumentima povezanim s tim slučajem. Unutarnjem nadzoru pri Središnjem uredu Porezne uprave u okviru Ministarstva financija, Korman je 6. siječnja 2018. poslao opsežnu pismenu prijavu zbog “zlonamjernog i nezakonitog postupanja djelatnika Područnog ureda Vukovar”.
Korman je u toj prijavi izuzetno precizno i ekstenzivno opisao, u kratkim crtama, sve što je doživio kao sustavno iživljavanje većeg broja djelatnika Porezne uprave s ciljem da njegovoj tvrtki proizvedu fatalnu štetu. Na pretposljednjoj stranici te prijave, s još nekoliko djelatnika Porezne uprave, spomenut je i Darko Matanić, koji je nedavno postao predstojnik Ureda potpredsjednika Sabora Ivana Penave. Evo što u tom dijelu piše: “… Slijedom rečenog, mislimo da navedena odbijanja upravnih ugovora nemaju nikakve veze s obrazloženjima koja su navedena, već kako bi se pokrenuo stečajni postupak (što su već pokušali), a sve s ciljem prikrivanja kriminalnog djelovanja iz prethodnog vremena od 2012. do 2016., pa uključujući i ova posljednja događanja djelatnika Lidije Grgić, Darka Matanića, Ivane Vuković, Ivice Smolčića, Dani Masri i drugih.”
‘Matanić mi je predočio neki interni dokument Porezne uprave gdje se moja tvrtka nalazila na popisu onih koje su prale novac. Međutim, to nije bio stvarni dokument već krivotvorina’, tvrdi Korman
Čovjeka kojeg je Penava uveo u vrh Sabora, Korman je s još nekolicinom optužio za nezakonito postupanje, krivotvorenje dokumenata u predstečajnoj nagodbi i prijedloga za stečaj, potom za pozivanje na sporost administracije samo kako bi otezali skidanje prijedloga za stečaj sa stranice Fine iako je Fina podnijela nove prijedloge povezane s njegovom tvrtkom. Sve to Korman je opisao kao zloporabe položaja i ovlasti zbog kojih je na koncu morao zatvoriti restoran Tikveš koji je imao u najmu te je pretrpio veliku štetu. Nedugo potom, 12. travnja 2018. u 10 sati, Korman je primljen na sastanak u Područni ured Porezne uprave u Vukovaru. Dokument dostupan Nacionalu, sastavljen u povodu tog sastanka, nosi naslov “Razgovor vezan uz primjedbu na rad Porezne uprave”. Sastanak je sazvala Služba za unutarnji nadzor, a osim Kormana i njegova opunomoćenika Stjepana Širića, prisustvovali su mu Jasna Stivan, viši savjetnik – specijalist za unutarnji nadzor, Ivić Vukadin, voditelj službe za unutarnji nadzor, te Mirko Benaković, pročelnik Područnog ureda Vukovar.
Korman je na tom sastanku rekao kako istražuje zašto ga je novopečeni istaknuti zaposlenik Sabora Matanić s grupom svojih kolega odlučio poslovno uništiti i sve je to povezao s time što mu nije platio traženo mito. U zapisniku s tog sastanka, među ostalim, stoji:
“Službenica Službe za unutarnji nadzor ističe da ovo što je porezni obveznik usmeno iznio, vezano uz upravni ugovor, prvi i drugi, predstečajnu nagodbu, moli da porezni obveznik napiše, pozove se na imena i prezimena, dostavi u Službu za unutarnju kontrolu, predmet će biti povezan s prethodno dostavljenim predmetima i dokumentacijom, te obaviti nadzor iz tog dijela. Vezano uz kaznene prijave, o tome da li će tražiti, pozvati, raditi izvide, postoji suradnja s Državnim odvjetništvom. Temeljem dostavljenih podataka ide unutarnji nadzor, ukoliko postoje propusti i nepravilnosti, slijedom čega će ukoliko bude potrebe službenici biti sankcionirani sukladno Zakonu o državnim službenicima. To je redovni postupak Službe za unutarnji nadzor i o tome porezni obveznik neće biti upoznat. Na navedeno, porezni obveznik ističe da se ne slaže s činjenicom da neće biti upoznat i da će do istog podatka doći… Porezni obveznik ističe da su informacije i podatke o radu Službe za unutarnju kontrolu davali službenici Smolčić i Matanić i izjavili su da od toga neće biti ništa. Radi se o već ranije navedenih 900 predmeta. Rečeno je da je službenik Domagoj Živković prijatelj osječkog šefa Uskoka i da će kaznene prijave biti odbačene…”
Korman je za Nacional izjavio da je već u to vrijeme, iz više razloga, imao razloga sumnjati da institucije pod kontrolom HDZ-a sustavno zataškavaju taj slučaj, ali i da se zbog svega toga tada obratio i Ivanu Penavi. Evo što je o tomu izjavio:
“Koliko su mi rekli, Matanić je ranije radio u Carini, mislim da se radi o graničnom prijelazu kod Gunje. Otamo je, bar su mi tako rekli, također morao otići zbog sumnji u razne nezakonitosti, pa je prvo transferiran u Poreznu upravu kao vozač da bi napredovao do nekog niže rangiranog šefa za ovrhe. U to vrijeme obratio sam se Penavi kako bih ga upozorio na Matanića i njegove nezakonitosti. U par navrata smo se susreli i Penava mi je obećao da će sve provjeriti. Čak sam mu dostavio i neku prateću dokumentaciju. Pokušavao sam i kroz institucije, ali čini se da je sve bilo zaustavljeno. Penavu sam na to nastavio upozoravati i nakon što je Plenković došao na vlast. Nastavio sam mu slati i e-mailove na Ured gradonačelnika Vukovara. Sve je odlučio ignorirati. Interni nadzor nad Matanićem navodno je po sili dužnosti završen nakon što je on odstupio s te dužnosti. A potom je Matanić dodatno napredovao očito u suradnji s Penavom. Čak su mi rekli da je Penava htio Matanića predložiti za državnog tajnika u Ministarstvu financija, ali da to ipak nije prošlo. Pa je završio kao predstojnik njegova potpredsjedničkog ureda u Saboru. Mogu samo naslućivati čime je stekao njegovo povjerenje.”
Matanić je, s druge strane, očito nakon što su ga unutar Porezne uprave suočili s Kormanovim optužbama, odlučio Kormana tužiti zbog klevete. Koncem siječnja 2019. u tužbi je naveo da se oklevetanim smatra upravo zbog navoda koje je Korman iznio u “Podnesku stranke u stegovnoj stvari protiv službenika porezne uprave PU Vukovar” u kojem je, među ostalim, naveo:
“Predmetni su službenici PU Vukovar te PU Vukovar – Ispostava Ilok, a riječ je o Darku Mataniću i Ivani Vuković, zlorabeći svoja službenička mjesta i ovlasti kao i resurse Ministarstva financija, svoje privatne istrage poreznih dužnika, pa tako i stranke, a prikupljene podatke su zlorabili na način da su ovako skupljene podatke i formirane spise ‘na crno’ koristili za ucjenjivanje poreznih obveznika, odnosno zahtijevanje isplate mita, a kada bi se ovo odbilo, isti su neklasificirane spise klasificirali i nastavljali progon svim raspoloživim sredstvima…”
‘Interni postupak Porezne uprave protiv Matanića zaustavljen je nakon što se zaposlio u vukovarskoj bolnici kamo ga je sklonio Ivan Penava kad je istraga počela otkrivati nesrazmjer u Matanićevoj imovini’
Matanić je na sudu 3. listopada 2019. dao iskaz u kojem je pojasnio zašto se smatra oklevetanim te iznio svoju stranu priče, demantiravši Kormanove navode. Međutim, potom je 10. listopada 2023. Općinski sud u Vukovaru donio rješenje kojim se smatra da je Matanić odustao od tužbe jer nije došao na tada zakazanu raspravu. Osam dana ranije zajednički odvjetnički ured Glavaš&Šutalo obavijestio je Sud da im je Matanić otkazao punomoć za zastupanje u tom postupku. Matanić se potom na to rješenje žalio. Postupak je i dalje u tijeku. Upućeni pravosudni izvori Nacionalu su otkrili da je u međuvremenu, nakon višegodišnje pasivnosti, interes za ovaj slučaj prije nekoliko mjeseci ipak pokazao i lokalni ured Uskoka. Posebno je intrigantno to što se navodi da je interni postupak Porezne uprave protiv Matanića, po sili dužnosti, zaustavljen nakon što je on odstupio te se potom zaposlio u vukovarskoj bolnici. Izvor dubinski upoznat s lokalnim zbivanjima u Vukovaru, o tomu je za Nacional izjavio:
“Penava ga je ondje sklonio kada je interna istraga počela otkrivati obrise frapantnog nesrazmjera njegove imovine i imovine članova njegove obitelji. Pa je to trebalo pod svaku cijenu zaustaviti. Naročito je intrigantno kako su mu djeca stekla nekretnine. Ispada da su od poklona koje su kao maloljetnici skupili došli do iznosa dostatnog za kupovinu stanova.”
Bude li potrebno, Korman svakako planira o svojim saznanjima o Matanićevim aktivnostima progovoriti na sudu, gdje je već izjavio da se ne osjeća krivim i da će svoju obranu iznijeti na završetku dokaznog postupka. Kako se čini, moguće je da će prije toga o svojim saznanjima u tom slučaju progovoriti i pred drugim zainteresiranim institucijama.
Komentari