Vanja Tešić, voditeljica Službe za epidemiologiju NZJZ ‘Dr. Andrija Štampar’, govori o dinamici cijepljenja u hrvatskoj metropoli
Stanovnici Zagreba nestrpljivo čekaju poziv da se mogu cijepiti. Prošlo je preko dva mjeseca otkad su stigle prve doze cjepiva u Hrvatsku, ali još uvijek se većina stanovnika Zagreba nije cijepila.
Voditeljica Službe za epidemiologiju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” Vanja Tešić kaže da epidemiološka situacija u Zagrebu još uvijek nije povoljna, ali da je relativno stabilna.
“Od studenoga prošle godine, kada smo imali najveće 14-dnevne stope novooboljelih u Zagrebu od preko tisuću slučajeva na 100 tisuća stanovnika, događa se kontinuiran pad novooboljelih sve do 18. veljače, kada brojimo 80 novooboljelih na 100 tisuća stanovnika. Zadnjih desetak dana vidimo blagi uzlazni trend. Gledajući 14-dnevnu stopu novooboljelih, prošli četvrtak smo imali 100 novooboljelih na 100 tisuća. Zagreb je metropola i jako kompleksan grad koji je gospodarsko, kulturno, turističko, sveučilišno i političko središte. Ali unatoč tome, on i dalje ima nižu stopu novooboljelih od prosjeka Hrvatske. Grad Zagreb ima nižu incidenciju od 14 drugih županija, što je za jedan kompleksan grad jako dobro. Što se tiče nedavnog povećanja broja novooboljelih, moguće je da je posljedica prošlog ublažavanja mjera, u školu su krenuli svi učenici osnovnih i srednjih škola, što povećava i broj putnika u javnom prijevozu. S druge strane, britanska varijanta virusa, za koju procjenjujemo da čini 25 posto novih oboljenja, sigurno je doprinijela porastu brojeva. Epidemiološka situacija se prati na dnevnoj razini. Trenutno se popuštaju mjere i pažljivo pratimo kako će se to odraziti na situaciju”, objasnila je.
Do sada se u Zagrebu provodila prva faza cijepljenja. Prioritetne skupine za cijepljenje su bili korisnici i djelatnici domova za starije te zdravstveni djelatnici. U drugoj fazi cijepljenja, koja je počela prije dva tjedna, cijepe se stariji od 65 godina i kronični bolesnici.
“U drugoj fazi je preporuka da se krene od najstarijih dobnih skupina. Ponekad prednost može imati mlađa osoba koja je zbog svojih komorbiditeta puno rizičnija skupina. U to spadaju teško oboljeli, poput onkoloških bolesnika. Mislim da liječnici obiteljske medicine dobro znaju svoje pacijente i da mogu odrediti koji su pacijenti prioritet. Zagreb je počeo s drugom fazom cijepljenje nešto kasnije jer dobiva cjepivo proporcionalno broju stanovnika, kao i ostale županije. Od svake pošiljke cjepiva, Zagreb dobije 20 posto. Ako uzmete u obzir 23 tisuće zdravstvenih djelatnika u Zagrebu, što je 30 posto sveukupnog broja djelatnika u Hrvatskoj, osam tisuća korisnika i tri tisuće zaposlenika u domovima za starije, trebat će vam više vremena da s dobivenom količinom cjepiva cijepite te skupine. Zato smo s drugom fazom počeli tjedan dana kasnije. Još uvijek ne dobivamo dostatne doze cjepiva, ali liječnici obiteljske medicine već drugi tjedan zaredom cijepe pacijente”, rekla je Vanja Tešić.
U Zagreb je dosad došlo 38.590 doza Pfizerova cjepiva, 29.600 doza AstraZenece i 8450 doza Moderne. Dosad je utrošeno 63 tisuće doza cjepiva. Od toga je prvu dozu dobilo blizu 49 tisuća ljudi. “Možemo reći da je najviše ljudi cijepljeno iz kategorija kroničnih bolesnika i starijih građana. Procijepljeno je oko 13 tisuća zdravstvenih djelatnika, 6500 korisnika i djelatnika domova za starije te 28.500 starijih od 65 godina i kroničnih bolesnika. Pretprošli tjedan mogli smo dati 30 doza svakom liječniku obiteljske medicine, dok smo prošli tjedan dali 32 doze. U gradu cijepe svi liječnici, ukupno 440 timova”, rekla je.
Vanja Tešić kaže da zainteresirani za cijepljenje mogu birati kojim se cjepivom žele cijepiti ako ima dovoljno vrsta cjepiva. “Za cjepiva koja se trenutno koriste u RH ne postoje preporuke temeljem kojih se u određenim situacijama daje prednost jednoj vrsti cjepiva nad drugom. Sva tri dostupna cjepiva jednako su kvalitetna u svojoj osnovnoj svrsi, zaštiti od težih oblika bolesti. Ne dolaze sva cjepiva u jednakoj količini. Naš savjet je da se što prije cijepite onim što stigne. Pacijenti mogu odbiti neko cjepivo, ali onda će morati pričekati na drugo. Iz tjedna u tjedan dolaze različite količine različitog cjepiva.”
Donedavno su se pacijenti mogli prijavljivati za cijepljenje isključivo preko liječnika obiteljske medicine, dok su se oni koji nisu imali svog liječnika mogli prijaviti preko Nastavnog zavoda za javno zdravstvo. Sada se mogu prijaviti i preko online stranice cijepise.zdravlje.hr.
“Namjera portala je priprema za buduće masovno cijepljenje u trećoj fazi kada bismo cijepili sve zainteresirane. Trenutno je teško reći kada će započeti treća faza cijepljenja. Sve ovisi o dinamici stizanja cjepiva. Mi se nadamo da će to biti što prije. Zagreb je spreman za masovno cijepljenje”, rekla je Tešić.
Ako zainteresirani za cijepljenje imaju alergiju na određene lijekove i boje se nuspojava, trebaju se posavjetovati sa svojim liječnikom. “Ako i sam liječnik obiteljske medicine nije siguran, uvijek se može posavjetovati s nama epidemiolozima. Sam pacijent, ako ima alergije, može se posavjetovati sa svojim alergologom i imunologom. Alergije na lijekove koje uzimamo oralno, poput antibiotika i alergije na prašinu, ubode kukaca, hranu i slično, ne smatramo kontraindikacijama za cijepljenje. Jedina kontraindikacija za cijepljenje, naravno, uz opće kontraindikacije – akutna febrilna bolest i teška nuspojava na primjenu prethodne doze tog cjepiva, jest preosjetljivost na neki od sastojaka cjepiva, a popis sastojaka imaju svi liječnici. U slučaju da je osoba imala teške reakcije na injekcijsku primjenu lijeka ili drugo cjepivo, potreban je pojačan oprez. Svakog pacijenta se nadgleda 15 minuta nakon cijepljenja. Ako pacijent u anamnezi ima teže alergijske reakcije, onda 30 minuta. Ako je pacijent imao anafilaktičke reakcije, te se osobe trebaju informirati o rizicima i koristima kako bi se donijela konačna odluka o cijepljenju i može se, ako je indicirano, cijepiti i u kontroliranim uvjetima u bolnici”, kaže Vanja Tešić za Zagreb News.
Komentari