TERRY REINTKE: ‘Zeleni su spremni surađivati s drugim demokratskim strankama kako bismo spriječili dolazak desnice na vlast’

Autor:

04.06.2024., Zagreb - Terry Reintke, kandidatkinja Europske stranke zelenih za Europski parlament. 

Photo Sasa ZinajaNFoto

FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

‘Spitzenkandidatkinja’ Zelenih u Europskom parlamentu njemačka političarka Terry Reintke govori o rezultatima netom završenih izbora za Europski parlament te komentira uspjeh radikalno desnih stranaka

Prošloga tjedna, od 6. do 9. lipnja, u svim zemljama članicama EU-a održani su izbori za Europski parlament, pod parolom „Iskoristi svoj glas!“ Izlaznost na razini EU-a bila je rekordnih 51 posto, dok je u Hrvatskoj bila sramotno niska – tek 21,35 posto.

Pobjednici su europski pučani odnosno Europska pučka stranka, koja će, prema prvim projekcijama, imati 184 mandata u Europskom parlamentu u kojem ima 720 zastupnika. Slijedi Klub zastupnika Progresivnog saveza socijalista i demokrata koji je osvojio 139 mandata, iza njih su liberali odnosno Renew Europe sa 79, slijede Europski konzervativci i reformisti sa 73, zatim Klub zastupnika Identitet i demokracija s 58, Klub zastupnika ljevice s 36, nezavisni s 45 i ostali s 54 mandata, dok su Zeleni najveći gubitnici jer su osvojili 52 mandata, što je 20 mjesta manje nego na prethodnim izborima.

U samoj završnici kampanje, nakon Basa Eickhouta, podršku platformi Možemo! koja je članica europskih Zelenih došla je dati i druga „spitzenkandidatkinja“ Zelenih u Europskom parlamentu, njemačka političarka Terry Reintke, koja je izrazila zabrinutost zbog koalicije HDZ-a sa strankom krajnje desnice, odnosno, Domovinskim pokretom. Posebno je brine mogućnost da se sličan scenarij dogodi i na europskoj razini.

Terry Reintke diplomirala je političke znanosti, bila je članica Izvršnog odbora Njemačke zelene mladeži od 2008. do 2009, a od 2011. do 2013. glasnogovornica Federacije mladih europskih zelenih. Članica je njemačke zelene stranke Bündnis ‘90 / Die Grünen, koja je članica Europske zelene stranke (EGP). Prvi put postala je zastupnica u Europskom parlamentu 2014. godine, a ponovo je birana 2019. i sada, 2024. Nakon održanih europskih izbora dala je intervju tjedniku Nacional.

NACIONAL: Kako komentirate izlaznost na europske izbore i rezultate? Zeleni su, po mnogima, najveći gubitnici?

Ovoga vikenda su milijuni ljudi diljem EU-a glasali za stranke koje se zalažu za demokraciju, slobodu, klimatske akcije i za snažnu Europsku uniju. Mi smo ponosni što stojimo uz njih. Znamo da su pobjede krajnje desnice u nekim zemljama, posebice Francuskoj, Njemačkoj i Austriji, izuzetno zabrinjavajuće za sve nas koji se borimo za demokraciju i slobodu. Ponosni smo što je naša politička obitelj dobila zastupnike u Europskom parlamentu diljem Europe, iz novih partnerskih stranaka u zemljama srednje i istočne Europe gdje dosad nismo imali europarlamentarce, poput Hrvatske, Latvije, Slovenije i Litve, i vesele nas uspjesi snažnih zelenih glasova iz južne Europe, recimo, Španjolske. Pobjednici smo u Danskoj i Nizozemskoj i ostat ćemo snažan zeleni glas u Švedskoj i Finskoj. To je važna prekretnica za našu političku obitelj i našu zastupljenost u Europskom parlamentu. Sada je važnije nego ikad osigurati stabilnu proeuropsku demokratsku većinu u Europskom parlamentu. Ta demokratska većina mora stajati zajedno pred krajnjom desnicom. Grupacija Greens/EFA je pouzdan, odgovoran partner i spremni smo na konstruktivnu suradnju s drugim demokratskim strankama kako bismo zaustavili krajnje desničarske snage u osvajanju vlasti.

‘Stranka Možemo! pridružila se Europskoj zelenoj stranci (EGP) jer dijelimo vrijednosti poput borbe za demokraciju, ekološku održivost i temeljne slobode. I želimo ih implementirati u konkretne politike’

NACIONAL: Došli ste podržati stranku Možemo! u kampanji za europske izbore. Kako ocjenjujete njen dosadašnji rad i što ulazak njezina zastupnika u Europski parlament znači za europske Zelene?

To je fantastično, prije svega jer imamo jako dobru suradnju s Možemo! Napravili su pozitivnu promjenu u Hrvatskoj i bit će nam drago nastaviti tako i na europskoj razini. Puno nam znači što u svojoj skupini imamo hrvatske predstavnike kako bismo se zajednički borili za teme vezane uz klimatske promjene, ali i društvenu pravdu. To se vrlo specifično odnosi na Možemo! kao i na problematiku stanovanja, odnosno, omogućavanja dostupnih stanova za mlade, na čemu Možemo! u Hrvatskoj intenzivno radi. Želimo tu temu još više pogurati na europskoj razini, primjerice, izgradnju novih socijalnih stanova i obnovu postojećih zgrada. Iz perspektive reprezentacije europskih zemalja puno znači što imamo Možemo! u svojim redovima. Želimo dalje rasti, posebno na jugu i istoku Europe, a uz Možemo! ovo je jako dobar početak.

NACIONAL: Kako biste ideološki definirali Zelene i koliko vam je ideologija važna? Naime, hrvatska desnica smatra Možemo! radikalnim ljevičarima.

Možemo! se pridružilo Europskoj zelenoj stranci (EGP) jer dijelimo vrijednosti poput borbe za demokraciju, ekološku održivost, temeljne slobode. I želimo ih implementirati u konkretne politike jer smo politička snaga koja želi preuzeti odgovornost, što smo pokazali i ovdje u Zagrebu i u nizu vlada diljem EU-a, uključujući Njemačku, kao i u velikom broju lokalnih vlasti. Oslanjamo se na svoje temeljne vrijednosti, želimo živote građana učiniti boljima i u to ulažemo svoju energiju. To je definitivno nešto što dijelimo s Možemo!

NACIONAL: Dakle, vaša je ideologija bolji život za sve ljude?

Naša ideologija je napraviti svijet boljim mjestom.

NACIONAL: No neke vrijednosti za koje se zalažete trenutno su u cijelom EU-u dovedene u pitanje, poput odavno stečenih ženskih prava, LGBTQI problematike, socijalnih prava… Svrstava li vas borba za ta prava na radikalno lijevu stranu političkog spektra?

Ne. U Europskom parlamentu mjesta Zelenih nalaze se u centru, što znači da mi očito pripadamo centru i postavljamo se lijevo od centra. Solidarnost, kvaliteta života i borba za budućnost u kojoj će svi moći živjeti temeljne slobode, naše su vrijednosti. Istovremeno, u svom parlamentarnom radu pragmatični smo i spremni na kompromise kako bismo bili uspješni u provođenju svoje politike. Time ćemo se i dalje rukovoditi kako bismo progurali zelene politike za koje se borimo. U Europskom parlamentu mijenja se omjer većine, a mi želimo biti u središtu buduće većine. Sada ćemo pregovarati i vidjeti kako ćemo formirati tu većinu. Od početka smo govorili da bi za EU bilo katastrofa da radikalno desne stranke dođu u središte moći, što smo već vidjeli u nekim članicama, pa tako i u Hrvatskoj, gdje su HDZ-ovi konzervativci ušli u koaliciju s krajnjom desnicom. Moramo spriječiti da se to dogodi i u Europskom parlamentu, jer bi to blokiralo svaki oblik napretka i bilo bi vrlo loše za europske građane. Prava žena i manjina i socijalna prava bila bi ugrožena.

Njemačka političarka Terry Reintke razgovarala je s Nacionalovom novinarkom i urednicom Zrinkom Vrabec-Mojzeš. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

NACIONAL: Svi demokratski i proeuropski građani u strahu su od jačanja ekstremne desnice diljem Europe. Problem je što je EPP, kao najveća politička obitelj u Europskom parlamentu, ostavio mogućnost koaliranja s njima. Prvi ste upozorili Ursulu von der Leyen da je nećete podržati za drugi mandat na čelu Europske komisije ako uđe u koaliciju s krajnje desnim Konzervativcima i reformistima. Je li vas čula?

Mislim da jest. Činjenica da čelnici te stranke kategorički ne isključuju takvu mogućnost, šokantna je sama po sebi. U zemljama u kojima su konzervativci ili liberali otvorili vrata krajnjoj desnici te joj dopustili da s njima preuzme vlast, to uvijek završi s vrlo negativnim posljedicama, a na europskoj razini značilo bi katastrofu i za EU i za cijeli svijet. Činjenica da Von der Leyen nije odbacila takvu ideju, znači da je već pokušala normalizirati položaj radikalno desnih stranaka u Europi. No mi smo potpuno jasni. Ni pod koju cijenu nećemo sudjelovati u formiranju bilo kakve većine koja uključuje ekstremnu desnicu, odnosno, autoritarne snage. Ako Ursula von der Leyen odluči s njima u koaliciju, napustit ćemo pregovarački stol. Želimo napraviti većinu s proeuropskim, demokratskim strankama. A onda ćemo sjesti i dogovoriti agendu za sljedećih pet godina.

NACIONAL: Očekujete li da će se tako postaviti i ostale stranke lijevog centra?

I socijaldemokrati su već prije izbora nagovijestili da će zauzeti isti stav kao liberali i zato se nadamo da će slijediti naš primjer. Vršimo pritisak na te stranke jer imaju povijesnu odgovornost. Od početka smo bili najjasniji, glasno smo se deklarirali kao antifašisti i protivnici ekstremne desnice. Ipak, na kraju, dužnost svih demokratskih stranaka je formiranje demokratske fronte protiv krajnje desnice u Europskom parlamentu.

NACIONAL: Koje su bile temeljne točke programa vaše političke grupacije na ovim izborima?

Prvo, nastavak i proširenje Green Deala, to znači klimatsku neutralnost do 2050. kako bi naš planet i Europa bili pogodni za život za nas i za buduće generacije. Usko je povezano s gospodarskom konkurentnošću: vidimo da SAD i Kina snažno ulažu u zelene industrije i zelene tehnologije. Europa ne smije zaostati. Samo u sljedećih nekoliko godina mogli bismo otvoriti 2,5 milijuna radnih mjesta diljem Europe, ali u taj sektor moramo intenzivno ulagati. Želimo snažan investicijski program za proširenje infrastrukture za obnovljivu energiju i obnovu naših kuća i zgrada. Dolazim iz Njemačke, koja je vrlo bolno platila cijenu prevelike ovisnosti o ruskoj fosilnoj energiji, kojom upravlja Vladimir Putin. Energija je i pitanje sigurnosti. Tadašnja kancelarka Angela Merkel iz demokršćana i njezini koalicijski partneri socijaldemokrati gurali su projekt plinovoda Sjeverni tok 2, čime je Njemačka postala još ovisnijom o ruskom plinu. Njemački građani i tvrtke morali su za to platiti vrlo visoku cijenu u posljednje dvije godine kroz inflaciju i rastuće troškove života. Zato više ne smijemo upadati u tu zamku, već moramo nastaviti s Green Dealom koji je ključan za našu sigurnost. Osim toga, borimo se za socijalnu pravdu i pravednije društvo. Tijekom prošlog mandata postigli smo Direktivu o minimalnim plaćama, što znači da će 25 milijuna radnika diljem EU-a dobiti veću plaću kada se ona primijeni. Zeleni su uvijek bili u prvim redovima kada je u pitanju prekogranična solidarnost, za razliku od socijalista i demokrata koji su još uvijek koncentrirani na nacionalne politike. Mi smo ti koji se zalažu za paneuropsku solidarnost i socijalnu pravdu, mi smo u tom smislu najujedinjenija, najkoherentnija politička stranka EU-a.

NACIONAL: Zeleni plan mnogima je crvena krpa, posebno poljoprivrednicima. Posljednjih godina svjedoci smo masovnih prosvjeda poljoprivrednika koji se diljem EU-a bune protiv zelene politike. Koliko vam je to naštetilo u predizbornoj kampanji i kakva rješenja nudite? Postoji li način da i poljoprivreda i europska zelena politika profitiraju?

Apsolutno u to vjerujem. Dolazim iz zemljoradničke obitelji i imam mnogo rođaka koji se bave poljoprivredom. Mnogi od njih su frustrirani, ali ne Zelenim planom, već zato što ne mogu živjeti od toga što proizvedu. Već prije 15 godina zatvorena je trećina europskih farmi, prvenstveno zato što europski model subvencioniranja tjera farme da ili rastu ili nestaju. Njime se favoriziraju velike poljoprivredne tvrtke umjesto malih i srednjih poljoprivrednika. Ako promijenimo način na koji se raspodjeljuju europske poljoprivredne subvencije, moći ćemo pomoći malim, ekološkim i konvencionalnim poljoprivrednicima. Tako bismo podržali i opstanak ruralnih zajednica, jer trebamo žive ruralne prostore, a ne praznu zemlju. Zato moramo promijeniti način podjele pomoći iz europskih fondova, kao i europsku poljoprivrednu politiku. Zeleni to govore već dugi niz godina. Glasali smo protiv zajedničke poljoprivredne politike jer ona uništava buduće poljoprivrednike i njihov opstanak. U tom smislu prosvjede poljoprivrednika shvaćamo vrlo ozbiljno. Mi Zeleni želimo promijeniti taj sustav.

‘Ulazak krajnje desnice u europske vlade znači pogoršanje stanja demokracije, vladavine prava, slobode medija te socijalnih i temeljnih prava. Mislim da ćete slične stvari vidjeti i u Hrvatskoj’

NACIONAL: Kada govorimo o klimatskim promjenama, postoje političke stranke koje ih negiraju. No katastrofalne poplave koje su se nedavno dogodile u Njemačkoj još jedan su dokaz takve realnosti. Mogu li takve katastrofe razuvjeriti skeptične političare?

Bila sam u Bavarskoj na poplavljenim područjima, razgovarala sam s puno volontera koji su došli pomoći evakuirati ljude, ispumpati vodu, spašavati što se može i svi su rekli da im treba pomoć države u tom hitnom odgovoru na katastrofu. Svi također odmah kažu kako su svjesni da će već sljedeće godine biti gore ako se ne počnemo boriti protiv klimatskih promjena. A Bavarska je, kao što znate, prilično konzervativna savezna država, uporište stranaka desnog centra. No ljudi koji su sudjelovali u spašavanju od poplava kažu da već sada vrlo jasno vide posljedice klimatskih promjena. Dakle, s jedne strane, moramo se bolje prilagoditi tim promjenama, a s druge strane učiniti sve da ne postanu još gore. Zato borba protiv klimatskih promjena mora biti na prvom mjestu u sljedećem mandatu Europskog parlamenta.

NACIONAL: U svom govoru o stanju Unije Ursula von der Leyen isticala je snažno zalaganje za Zeleni plan. Vjeruje li ona doista u to ili je to bio znak kompromisa s vama kao strankom Zelenih?

Ursula von der Leyen našla se u vrlo specifičnoj situaciji. S jedne strane bila je EPP-ov spitzenkandidat za predsjednicu Europske komisije, a s druge ju je vlastita politička stranka minirala tijekom cijele kampanje. Dakle, s jedne strane zalagala se za Zeleni plan, u skladu s onim što mi već dugo zagovaramo, a s druge strane ga je EPP pokušao dovesti u pitanje. EPP je izgubljen i ne zna kojim smjerom krenuti. To predstavlja veliku opasnost, posebno u vrijeme međunarodne nesigurnosti. Oni su politička stranka koja je strateški potpuno nejasna oko smjera u kojem Europa zapravo treba ići.

NACIONAL: U jednom od svojih predizbornih istupa u Hrvatskoj spomenuli ste kako je opasno što je HDZ ušao u koaliciju s krajnjom desnicom kako bi formirao vladu. Kakve posljedice po hrvatsko društvo to može imati?

Ulazak krajnje desnice u europske vlade znači pogoršanje stanja demokracije, vladavine prava, slobode medija te socijalnih i temeljnih prava. To smo vidjeli u Mađarskoj, Poljskoj, Švedskoj i Finskoj. To također vrijedi i za pitanja vezana uz klimatske promjene. Švedska je promijenila smjer u borbi protiv klimatskih promjena, Finska je uvela velike socijalne rezove, a isto vidimo i u slučaju Italije. Mislim da ćete slične stvari vidjeti i ovdje u Hrvatskoj. To je jako loše za vašu zemlju, ali i za cijelu Europsku uniju. U EU-a sa sve više i više desničarskih vlada, kompromisi i konstruktivne politike postaju sve teži. No vremena je malo, moramo biti spremni djelovati brzo, nemamo više 15 ili 20 godina ispred sebe da rješavamo velike probleme. Okruženi smo agresivnim imperijalističkim vođama na istočnim granicama, ne znamo što će se dogoditi ako Donald Trump ponovno pobijedi na američkim izborima. Po mom mišljenju, to će imati vrlo negativne posljedice za Europu. Dakle, EU mora stajati zajedno, a što više radikalno desne stranke dobiju pristup vlasti, to će biti manje izgledno.

NACIONAL: Pripadnik vaše grupacije je i zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević, koji je zbog neriješena pitanja zbrinjavanja otpada izložen mnogim kritikama. Koliko ste informirani u situaciji u Zagrebu? Možete li napraviti neke paralele s gradovima u kojima su Zeleni na vlasti?

Naravno, pratim što se događa u Zagrebu, to je vrlo važna europska prijestolnica sa „zelenim“ gradonačelnikom. To što se tu događa može se usporediti sa sličnim situacijama koje su Zeleni zatekli kada su preuzeli vlast, pa tako i ovdje u Njemačkoj. Zeleni gradonačelnici često nasljeđuju probleme koje je ostavila prethodna administracija i stoga su prisiljeni donositi vrlo brze odluke. Preuzimamo odgovornost i ne prebacujemo je na druge, suočavamo se s problemima i pokušavamo ih riješiti. U nekim slučajevima problemi traju godinama, pa čak i desetljećima, i zato se s njima puno teže nositi. Bez obzira na to, mi ostajemo na svome putu i pokušavamo provesti promjene koje su nužne i za koje se borimo – u Zagrebu, Njemačkoj i diljem Europe.


UVJETI PRENOŠENJA ČLANAKA: Svi članci objavljeni u izdanjima Nacional News Corporationa njegovo su vlasništvo. Nacional News Corporation dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka iz svojih izdanja u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka isključivo kao kratku vijest od najviše deset redaka (300 znakova) uz obavezno navođenje izvora. Nacional News Corporation tužit će prekršitelje pred sudom u Zagrebu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.