TERRY REINTKE ‘Možemo je napravio pozitivnu promjenu u Hrvatskoj, nadam se se da ćemo ovu temu jače pogurati’

Autor:

04.06.2024., Zagreb - Terry Reintke, kandidatkinja Europske stranke zelenih za Europski parlament. 
Photo Sasa ZinajaNFoto

Saša Zinaja/NFoto

Sitno brojimo do dana europskih izbora. Iako kampanja nije nešto posebno uzbudljiva, posljednjih dana zaoštrila se retorika, jer se kandidati sa 25 prijavljenih lista svim silama trude ući u Europski parlament. Međutim, ući će samo njih 12 – naime, toliko zastupnika, od njih 720,  ima Republika Hrvatska u Europskom parlamentu.

Prema podacima STARTmetra objavljenih 4. lipnja, samo 7 lista  ima šanse osvojiti mandate. Od njih HDZ osvaja 5 MANDATA, SDP 3, MOŽEMO, DP, IDS/LIBERALI I PRAVO I PRAVDA 1, dok je blizu mandata i MOST. Nositelj liste platforme Možemo! za europske izbore, na kojoj su i Jelena Miloš, Rada Borić, Ivana Kekin, Urša Raukar, Marta Kiš, Jagoda Munić, Damir Bakić, Dušica Raodojčić, Borna Lozo, Nebojša Zelić i Ivana Kekin, je Gordan Bosanac.

U samoj završnici kampanje, nakon Basa Eickhouta podršku platformi Možemo! koja je članica europskih Zelenih došla im je dati  i druga spitzenkandidatkinja Zelenih u Europskom parlamentu, njemačka političarka Terry Reintke, koja je izrazila zabrinutost zbog koalicije HDZ-a sa strankom krajnje desnice, odnosno Domovinskim pokretom. Ono što posebno brine jest da bi se sličan scenarij mogao dogoditi i na europskoj razini.  Diplomirana politologinja iz Njemačke, Terry Reintke prvi puta birana je u Europski parlament 2014, a nakon toga i 2019. Prilikom posjete Hrvatskoj dala je intervju za web portal Nacionala.

NACIONAL: Došli ste podržati stranku Možemo! u njihovoj kampanji za europske izbore. Kako ocjenjujete njihov dosadašnji rad i što ulazak njihovih zastupnika u Europski parlament znači za europske Zelene?

To bi bilo fantastično! Prije svega zato jer imamo jako dobru suradnju s Možemo!, a oni su do sada napravili pozitivnu promjenu u Hrvatskoj i bit će nam drago da to nastave i na europskoj razini. Puno bi nam značilo da imamo i hrvatske predstavnike u našoj grupi, kako bi se zajednički borili za teme vezane uz klimatske promjene, kao i  socijalnu pravdu – a to je baš specifično vezano uz Možemo!, kao i pitanja vezana uz stanovanje, odnosno omogućavanje dostupnih stanova mladima, na čemu Možemo! intenzivno radi u Hrvatskoj. Nadam se da ćemo tu temu moći jače pogurati i na europskoj razini. A to uključuje ne samo izgradnju novih socijalnih stanova, već i obnavljanje postojećih zgrada. Iz perspektive zastupljenosti europskih zemalja doista puno znači da imamo i Možemo! u našim redovima, budući da smo do sada najveća zelena grupacija koja je ikada bila u Europskom parlamentu. No, još uvijek smo relativno podzastupljeni, osobito na jugu i istoku Europe, a to želimo promijeniti. I zato je sjajno imati nove zastupnike iz Možemo! u našim redovima.

NACIONAL: Kako biste ideološki definirali Zelene i koliko je za vas ideologija važna? Naime, desnica u Hrvatskoj Možemo!  naziva radikalnim ljevičarima?

Mislim da činjenica da se Možemo! pridružio Zelenima u EU dokazuje da su prihvatili skup vrijednosti koje mi svi dijelimo, jer Zeleni su oduvijek stajali uz neke temeljne vrijednosti poput borbe za demokraciju, održivosti, slobode. Ali isto tako, mi se borimo i za konkretne politike koje želimo implementirati, jer mi smo politička snaga koja želi preuzeti odgovornosti, što smo pokazali ovdje u Zagrebu, ali i u cijelom nizu vlada diljem EU, uključujući i Njemačku, kao i velikom broju lokalnih vlasti. Mi se oslanjamo na naše temeljne vrijednosti, ali isto tako želimo učiniti život ljudima boljim i u to ulažemo našu energiju. To je definitivno nešto što dijelimo s Možemo!

Photo Sasa ZinajaNFoto

NACIONAL: Dakle, vaša ideologija je bolji život za sve ljude?

Naša ideologija je napraviti svijet boljim mjestom.

NACIONAL: Ali neke od vrijednosti za koje se zalažete se upravo propituju diljem EU – poput već stečenih ženskih prava, LGBTQI prava, socijalnih prava? Stavlja li vas borba za ta prava  na radikalno lijevu stranu političkog spektra?

Pa, vidite gdje mi sjedimo u Europskom parlamentu. Mi sjedimo u centru, što znači da očito pripadamo centru i tamo sebe pozicioniramo. Ako su solidarnost, kvaliteta života i borba za budućnost u kojoj će svi moći dostojanstveno živjeti lijeve vrijednosti, onda smo ljevičari. No,  isto tako smo pokazali načinom na koji smo djelovali u Europskom parlamentu da smo pragmatični i  spremni na kompromise, kako bismo bili uspješni u provođenju naših politika. Time ćemo se i dalje voditi, kako bismo progurali sadržaj za koji se borimo. U Europskom parlamentu mijenja se omjer većine, a mi želimo biti u centru buduće većine. Za to nam je bio potreban dobar rezultat, ali isto tako, morat ćemo pregovarati i vidjeti kako ćemo formirati tu većinu. Odavno smo rekli da bi katastrofa za EU bila da radikalno desne stranke dođu u centar moći, a to je nešto što smo već vidjeli u nekim državama članicama, uključujući Hrvatsku, gdje su konzervativci iz HDZ-a ušli u koaliciju s krajnjom desnicom. Da se to dogodi u Europskom parlamentu, to bi blokiralo svaki oblik progresa i to bi bilo jako loše za europske građane.

NACIONAL: Spomenuli se ono čega su se svi demokratski i proeuropski građani pribojavali – a to je jačanje ekstremne desnice u cijeloj Europi. Problem je da su Europski pučani, kao najveća politička obitelj u Europskom parlamentu ostavili mogućnost koalicije s njima. Vi ste prvi upozorili Ursulu von der Leyen da joj nećete dati podršku za drugi mandat na čelu Europske komisije, ako uđe u koaliciju sa krajnje desnim Konzervativcima i Reformistima. Je li vas čula?

Mislim da jest. Smatram da je činjenica da nije  kategorički isključila tu mogućnost bila šokantna sama po sebi. Jer – u zemljama u kojima su se takve koalicije dogodile, tamo gdje su konzervativci ili liberali otvorili vrata krajnjoj desnici i dopustili im da zajedno s njima preuzmu vlast, to uvijek završava sa vrlo negativnim posljedicama, a na europskoj razini to bi značilo katastrofu i za EU i za cijeli svijet. Za mene činjenica da von der Leyen nije otklonila takvu ideju znači da je već pokušala normalizirati poziciju radikalno desnih stranaka u Europi, no mi ćemo biti potpuno jasni – kako prije, tako i nakon izbora,  da ni pod koju cijenu nećemo sudjelovati u formiranju bilo kakve većine koje uključuju ekstremnu desnicu, ili autoritarne snage. Ako Ursula von der Leyen izabere da uđe s njima u koaliciju, što naravno ne možemo spriječiti, mi ćemo se tome jasno oduprijeti u Europskom parlamentu. Zato se i dalje nadam da ćemo uspjeti formirati većinu sa proeuropskim, demokratskim strankama. I onda ćemo sjesti i dogovoriti se oko agende za sljedećih pet godina.

NACIONAL: Očekujete li da će se tako postaviti i ostale stranke od centra na lijevo?

Socijaldemokrati već su prije izbora naznačili da će zauzeti istu poziciju, kao i Liberali i zato se nadamo da će oni slijediti naš primjer. Mi smo napravili pritisak na te stranke, jer i oni imaju povijesnu odgovornost. Mi smo možda bili najjasniji, glasno se izjašnjavajući kao antifašisti i suprotstavljajući se ekstremnoj desnici. No, na kraju – to je dužnost svih demokratskih stranaka i zato se nadam da ćemo formirati demokratski front protiv krajnje desnice u Europskom parlamentu.

NACIONAL: Kada govorimo o klimatskim promjenama, postoje političke stranke koje ih negiraju. No, katastrofalne poplave koje su se nedavno dogodile u Njemačkoj dokazale su da je to realnost. Mogu li takve katastrofe razuvjeriti takve političare?

Kao prvo, bila sam i sama u Bavarskoj na poplavljenim područjima, razgovarala sam sa puno volontera koji su došli pomoći u evakuiranju ljudi, ispumpavanju vode, spašavanju i oni su svi govorili kako im treba pomoć države u tom neposrednom odgovoru na katastrofu. Ali, isto tako svi odmah kažu kako su svjesni da će biti i gore već sljedeće godine, ukoliko se ne počnemo boriti protiv klimatskih promjena. A Bavarska je, kao što znate, prilično konzervativna savezna država i tamo uvijek pobjeđuju stranke desnog centra. No, ljudi koji su bili angažirani u spašavanju od poplava kažu kako posljedice klimatskih promjena vrlo jasno vide već sada. Dakle – s jedne strane moramo se bolje prilagoditi tim promjenama, a s druge činiti sve kako bismo spriječili da postanu sve gore. Zato borba protiv klimatskih promjena mora biti na prvom mjestu sljedećeg mandata Europskog parlamenta.

Photo Sasa ZinajaNFoto

NACIONAL: Europski pučani, još više  desne stranke bune se protiv Zelenog plana i  brzine provođenja zelene tranzicije, ukidanja vozila na benzin i diesel do 2030, zabrane upotrebe pesticida i slično. Kakva je sudbina Zelenog plana, ako oni osvoje većinu?

Mislim da svi jasno vidimo da je Zeleni plan bio izložen napadima, osobito tijekom europskih izbora. U slučaju da ga napustimo, to bi imalo katastrofalne posljedice ne samo na klimu, već i na naše ekonomije, kao i na naše poljoprivrednike, jer oni su najviše pogođeni tim promjenama. Osobito ako one postanu još ekstremnije. Što se Zelenih tiče, mi smatramo da moramo zajednički raditi na modelu koji je održiv i za okoliš i za poljoprivrednike. A to je moguće ispod kišobrana Zelenog plana, za koji ćemo se nastaviti boriti.

NACIONAL: U jednom od svojih predizbornih istupa u Hrvatskoj spomenuli ste kako je opasno da je HDZ ušao u koaliciju sa krajnjom desnicom kako bi formirao Vladu. Kakve posljedice po hrvatsko društvo to može imati?

Ulazak krajnje desnice u europske vlade u svakom slučaju znači pogoršanje stanja demokracije, ljudskih i medijskih sloboda. Vidjeli smo to u Mađarskoj, Poljskoj, Švedskoj i Finskoj. A to se ne tiče samo društvenih pitanja, već i pitanja vezanih uz klimatske promjene. Švedska je doista promijenila svoj smjer u borbi protiv kilimatskih promjena, u Finskoj su se suočili sa velikim socijalnim rezovima, a isto je tako i u Italiji. Jedna od prvih stvari koju je vlada krajnje desnice tamo napravila je ukidanje minimalne plaće. Mislim da ćete i ovdje u Hrvatskoj vidjeti slične stvari. A to je vrlo loše i za vašu zemlju, ali i za cijelu Europsku uniju. U EU u kojoj ima sve više takvih vlada u kojima je krajnja desnica,  postizanje kompromisa i konstruktivnih politika postaje sve teže. A živimo u vremenu kada moramo biti spremni brzo djelovati, nemamo više 15 ili 20 godina pred nama da riješimo velike probleme. Okruženi smo agresivnim imperijalističkim vođama na istočnim granicama, ne znamo što će se dogoditi ako Donald Trump opet pobijedi na izborima u SAD-u. Po meni, to će imati jako negativne posljedice za Europu. Dakle – EU mora stajati zajedno, a što više radikalno desne stranke dobiju pristup vlasti, to će to biti manje izgledno.

NACIONAL: Pripadnik vaše grupacije je i zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević, koji je zbog neriješenog pitanja zbrinjavanja otpada izložen mnogim kritikama. Koliko ste informirani u situaciji u Zagrebu? Možete li napraviti neke paralele sa gradovima u kojima su Zeleni na vlasti?

Naravno da pratim ono što se događa u Zagrebu, to je vrlo važan europski glavni grad u kojem mi imamo gradonačelnika. Ono što se događa ovdje može se usporediti sa sličnim situacijama koje smo zatekli kada smo preuzimali vlast, pa i kod nas u Njemačkoj. Ono što se obično događa jest da zeleni gradonačelnici nasljeđuju probleme koje su ostavile prethodne vlasti i zato su prisiljeni donositi vrlo brze odluke. No naš stav je uvijek isti – Zeleni su spremni preuzeti odgovornost i ne prebacujemo je na druge, mi se suočavamo s problemima i nastojimo ih riješiti. No, osobito kada se nađemo u situaciji kada se sa određenim problemima nitko nije bavio godinama, ili čak dekadama, puno je teže uhvatiti se s njima u koštac. Bez obzira na to, mi ostajemo na našem kursu i pokušavamo implementirati promjene koje su nužne. Mislim da je to ono što Tomislav radi u Zagrebu, to je ono što Zeleni rade u saveznoj Vladi u Njemačkoj i to je ono što radimo diljem Europe – od lokalnih vlasti, preko nacionalne, do uskoro i europske razine.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.