TELEFONSKI NADZOR: Era mobilnog špijuniranja

Autor:

Pixabay

Objavljeno u Nacionalu br. 840, 2011-12-20

Kad se lani otkrilo da iPhone prati sva kretanja svog vlasnika, Apple se morao ispričati i hitno objaviti novu verziju softvera za telefon koji takvo što ne čini, no sad se otkrilo da nas na još bezobrazniji način špijuniraju gotovo svi smartphonei

Stvar se kuhala posljednjih dvadesetak dana, a onda je potkraj prošlog tjedna buknula – vaš smartphone, bez obzira na to koristi li Android OS, neku drugu platformu ili je riječ o iPhoneu – prati svaki pokret svog vlasnika, bilježi svaku njegovu radnju, pa čak i ono što je upisivao na enkripcijom zaštićenim web-stranicama. U funkciji digitalnog špijuna je softver tvrtke Carrier IQ koji je instaliran u mnoge tipove smartphonea tako da se ne može niti vidjeti, a ni ukloniti. Čelnici tvrtke Carrier IQ su se – putem svoje službene internetske stranice – čak nekoliko dana prije nego što se to doznalo – javno oglasili povodom bujajućeg “špijunskog” skandala. Izjavili su da su oni jedina analitička kuća koja radi analizu učinkovitosti milijuna mobilnih uređaja simultano, što je mobilnim operaterima i proizvođačima tih uređaja od neprocjenjive važnosti kako bi mogli “pobošljati mobilno iskustvo za svoje korisnike”…

UPRAVO SU MOBILNI OPERATERI, u suradnji s proizvođačima smartphonea, naložili da se taj sporni softver instalira na uređaje koje će prodavati te se upravo njima i isporučuju podaci prikupljeni na ovako – za privatnost korisnika – ogoljujuć način. S jedne strane, ovo je puno veće zadiranje u privatnost od onog lanjskog skandala s iPhoneom, kad se otkrilo da taj uređaj prati svaki pokret korisnika. Nema dvojbi – bilo ovo u svrhe analitike ili zaista neke vrste špijuniranja – korisnicima se nikako neće svidjeti da se bilježi i pamti i analizira išta što čine na svojem mobitelu. Mnogi su se stoga već počeli ograđivati od toga pa je Nokia odmah priopćila da ni u jednom svom uređaju nemaju softver tvrtke Carrier IQ. Isto su učinili i neki mobilni operateri, no ipak je glavnina proizvođača smartphonea, kao i operatera, zanijemjela na ovu priču.S druge strane, živimo u vremenima velikog rasta kolektivne paranoje zbog narušavanja privatnosti suvremenom tehnlogijom, no usprkos tome svojevoljno sudjelujemo u društvenim mrežama koje nas razotkrivaju do neslućenih razmjera. Uz Facebook, najeklatantniji primjer je rapidno rastući Foursquare, gdje vlastitom voljom svima otkrivamo gdje smo bili i gdje smo sada. Ako nam ne smeta to, ne bi nam istom logikom trebalo smetati ni analiziranje onoga što činimo na mobitelu – sigurno se operateri i proizvođači mobitela neće baviti otkrivanjem naših tajni onima od kojih ih možda skrivamo…

UPRAVO U TOME I JEST RAZLOG opravdane ili neopravdane paranoje – imamo li što sakriti? Digitalno doba u kojem živimo izbrisalo je naše donedavno poimanje privatnosti. Stvara se osjećaj da je gotovo nemoguće čuvati bilo kakvu tajnu. Internetski servisi poput Facebooka, Twittera, blogova, Foursquarea i YouTubea samo su neke od bezbrojnih platformi na kojima se privatnost olako gubi, a kad ih koristimo pomoću smartphonea, pokazalo se, nekakav Carrier IQ taj proces dodatno pospješuje. Bez obzira na to tko smo, o svakome od nas u današnje se vrijeme jednostavnim i jeftinim postupcima može doznati mnogo više nego što se moglo prije. Čini se malo vjerojatnim, čak i nemogućim, ali netko, negdje, jednoga dana zacijelo će pročitati neki naš privatni e-mail, pretražiti transkript chata, provjeriti koje smo sve stranice na webu posjetili… Nadzornim kamerama zacijelo ćemo biti snimljeni, praćeni, špijunirani dok kupujemo u trgovini, a putem čipa ugrađenog u automobil, navigacijski uređaj ili čak uređaj za automatsko plaćanje cestarine pratit će sve putanje našega kretanja. Bez naše dozvole promatrati nas može bilo tko, od policije do kriminalaca, od šefa do podređenog, od bivšeg partnera do aktualnog, od trgovačkih poduzeća do marketinških agencija. Tko god bio u pitanju, vidjet će nas na način na koji nikad nismo htjeli – metaforički ogoljene. Privatne digitalne mrvice koje ostavljamo posvuda, osobito ako imamo smartphone kojim rado pristupamo Internetu, olakšavaju posao svakomu tko želi rekonstruirati tko smo.

MA KOLIKO SE DOISTA ČINI suvišnim brinuti se o tome što supermarketi prate naše potrošačke navike putem kartica kojima se sitnim popustima nagrađuje lojalnost kupca ili o tome što naš životopis može proučiti svatko tko se internetskoj agenciji za zapošljavanje predstavi kao poslodavac ili, na kraju, o tome što mobilni operateri mogu odrediti gdje se nalazimo dokle god nam je uključen mobitel, prije ili poslije poželjet ćemo živjeti tako da očuvamo što više svoje privatnosti. Začeci nasilna narušavanja privatnosti su u pojavi takozvanog spywarea, softvera koji se bez naše želje udomljava na našim računalima i otamo kasnije šalje podatke iz naših e-mailova, ali i o našim bankovnim računima ili brojeve kreditnih kartica raznim “skupljačima” podataka. Softver tvrtke Carrier IQ utoliko i nije ništa drugo nego moderna verzija spywarea, koja leži u našem smartphoneu, uređaju koji sve više postaje ono što nam je nekad bilo računalo. Kolektori podataka u ovom su slučaju – mobilni operateri i proivođači smartphonea.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.