TEKUĆE BLAGO Znate li koja je razlika između ekstra djevičanskog i običnog maslinovog ulja?

Autor:

Pixabay

Maslinovo ulje već se tisućama godina koristi u prehrani, ali i u njezi kože i kose, osobito na Mediteranu gdje, vjerojatno, ne postoji domaćinstvo koje nema u kuhinji ili smočnici barem bocu maslinovog ulja, a žene još bočicu u kupaonici.

Njime skidaju šminku, tretiraju bore, hrane suhe vrhove kose, njeguju kožu, koriste ga protiv peruti, ali i za dobivanje zamamne brončane boje ljeti na plaži.

Ako u njega stave nekoliko zelenih oraha i naribanu mrkvu pa ostave određeno vrijeme na suncu, dobit će vrlo hranjivo ulje za sunčanje s blagim zaštitnim faktorom.

Popularnost maslinovog ulja kroz vjekove nije jenjavala, štoviše, ono je sve traženije i sve skuplje. Dobiva se hladnim prešanjem maslina, čija berba upravo počinje.

Domaće maslinovo ulje ne može se mjeriti s kupovnim, osobito ako je vaših ruku djelo i ako vam je kvaliteta na prvom mjestu.

Koja je razlika između ekstra djevičanskog maslinovog ulja i običnog?

Razlika je u načinu proizvodnje, a ne u sorti maslina iz kojih se dobiva. Prema EU standardima postoji osam kategorija maslinovog ulja, no samo se četiri kategorije mogu prodavati potrošačima, piše agriculture.ec.europa.eu. To su:

-ekstra djevičansko maslinovo ulje

-djevičansko maslinovo ulje

-maslinovo ulje sastavljeno od rafiniranih maslinovih ulja i djevičanskih maslinovih ulja

-ulje komine maslina

Ekstra djevičansko maslinovo ulje, ulje je najviše kvalitete. Ima voćnu aromu i organoleptički je savršeno. Razina kiselosti ne smije mu prelaziti 0,8 posto.

Dobiva se izravno iz ploda masline, hladnim prešanjem. Bogato je oleinskom kiselinom i hranjivim tvarima.

Djevičansko maslinovo ulje može imati pokoji nedostatak na organoleptičkom polju te mu kiselost može prelaziti dva posto. Dobiva se na isti način kao i ekstra djevičansko maslinovo ulje.

Obično maslinovo ulje dobiva se miješanjem rafiniranih maslinovih ulja i djevičanskih. Procesom pročišćavanja iz njega se uklanjaju nečistoće, ali i hranjive tvari te aroma i boja, sve ono što čini dobro maslinovo ulje. Rafiniranjem mu opada kvaliteta. Stupanj kiselosti mu je do jedan posto.

Postoji i ulje komine maslina koje se dobiva od komina paste – onoga što ostane nakon ekstrakcije ulja iz maslina. ulje koje se dobije iz te paste je sirovo ulje komine maslina. Kada se iz njega uklone nečistoće i kada mu se doda određeni postotak djevičanskog maslinovog ulja, dobije se rafinirano ulje komine maslina.

Dobrobiti maslinovog ulja

Obiluje antioksidansima poput polifenola i zdravim masnoćama, od kojih prednjači oleinska kiselina. Bogato je i omega-9 masnim kiselinama, vitaminom E i K.

Snižava upale u organizmu, snižava krvni tlak i razine lošeg kolesterola. Ima antikancerogeni učinak, čuva zdravlje srca i krvnih žila, dobro djeluje na probavu, čuva želudac te ima anti age učinak na kožu.

Ako još uvijek u svoju prehranu niste uvrstili maslinovo ulje, sada je pravo vrijeme za to. Odazovite se pozivu svojih prijatelja ili rođaka u berbu maslina, uživajte u prirodi, zraku, društvu i fizičkom radu, a za uloženi trud možda dobijete i pokoju bocu ovog tekućeg blaga iz prirode.

I za kraj, možda vi znate – mi ne znamo… Zašto je maslinovo ulje kada je plod od kojeg se dobiva maslina? Zar ne bi bilo prikladnije da ga zovemo maslinino ulje?

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.