Mikroelektronika je ključna za uspjeh svih područja poslovanja društva Bosch
- Društvo Bosch uložit će dodatnih 10 milijardi eura u poslovanje s čipovima do 2030.
- Predsjednik uprave dr. Stefan Hartung: „Mikroelektronika je budućnost.”
- Više od 50 posto ulaganja društva Bosch ide u istraživanje i razvoj tehnologije čipova.
- Samo do 2026. društvo Bosch uložit će tri milijarde eura u sklopu novog VPZEI-ja (važnog projekta od zajedničkog europskog interesa) za mikroelektroniku i komunikacijsku tehnologiju
- Novi razvojni centri za čipove u izgradnji su u Reutlingenu i Dresdenu.
Od automobila i električnih bicikala do kućanskih uređaja i nosive elektronike – poluvodiči su sastavni dio svih elektroničkih sustava. Oni su motor koji pokreće moderni svijet tehnologije. Društvo Bosch rano je prepoznalo njihov rastući značaj te je sada najavilo ulaganje dodatnih 10 milijardi eura od sada do 2030. s ciljem osnaživanja svojeg poslovanja s poluvodičima. „Mikroelektronika je budućnost”, rekao je dr. Stefan Hartung, predsjednik uprave društva Bosch, na konferenciji Bosch Tech Days 2022 u Dresdenu. “Ključna je za uspjeh svih područja poslovanja društva Bosch. Ona nam daje glavni ključ za mobilnost sutrašnjice, internet stvari i ono što mi u društvu Bosch zovemo „Tehnologijom za život”.”
Više od pola naših ulaganja potrošit će se na istraživanje i razvoj, a još jedan veliki dio namijenjen je za opremu i građevine radi pokretanja trenutačnog rasta kapaciteta. “Pripremamo se za nastavak rasta u potražnji za poluvodičima – također u korist naših klijenata”, rekao je Hartung. “Te minijaturne komponente shvaćamo kao unosan posao.” Od sada do 2025. društvo Bosch uložit će oko 400 milijuna eura u svoju tvornicu poluvodiča u Reutlingenu. Time će se pokriti i širenje proizvodnih kapaciteta i prenamjena postojećeg tvorničkog prostora u novi čisti prostor. Dodatna su ulaganja istodobno namijenjena za tvornicu poluvodičkih pločica u Dresdenu koja se otvorila prošle godine. U to ulaze kapitalni izdaci od 100 milijuna eura do kraja 2023. za proširenje postojećih proizvodnih kapaciteta.
Društvo Bosch izgradit će nove razvojne centre u Reutlingenu i Dresdenu
U planiranim ulaganjima društva u iznosu od 10 milijardi eura do 2030. također su uključeni kapitalni izdaci od tri milijarde eura do 2026. u sklopu novog VPZEI-ja (važni projekt od zajedničkog europskog interesa) u polju mikroelektronike i komunikacijske tehnologije. U okviru Europskog akta o čipovima Europska unija i njemačka savezna vlada pružaju dodatno financiranje za razvoj snažnog ekosustava za europsku industriju mikroelektronike. Cjelokupni je cilj udvostručiti europski udio u svjetskoj proizvodnji poluvodiča s 10 na 20 posto do kraja desetljeća. Najveći dio tog novog financiranja namijenjen je za istraživanje i inovacije. Kao dio tih nastojanja, društvo Bosch namjerava izgraditi dva nova razvojna centra – u Reutlingenu i Dresdenu – za ukupan iznos veći od 170 milijuna eura. Osim toga, društvo će potrošiti dodatnih 250 milijuna eura tijekom sljedeće godine na izradu dodatnih 3000 kvadratnih metara čistog prostora u svojoj tvornici poluvodičkih pločica u Dresdenu.
“Europa može i mora iskoristiti svoje vlastite snage u industriji poluvodiča”, izjavio je Hartung. “Više nego ikad cilj mora biti proizvodnja čipova za konkretne potrebe europske industrije. To podrazumijeva i čipove koji nisu najmanje nanoveličine.” Za elektroničke komponente koje se upotrebljavaju u industriji elektromobilnosti, na primjer, potrebne su veličine procesora između 40 i 200 nanometara. Tvornice čipova društva Bosch namijenjene su za proizvodnju upravo te veličine.
Znatno proširenje proizvodnje 300-milimetarskih čipova u Dresdenu
Ovo novo ulaganje u mikroelektroniku društvu Bosch također otvara nova područja za inovacije. “Vodeći položaj u inovaciji počinje s najmanjom elektroničkom komponentom: poluvodičkim čipovima”, rekao je Hartung. Nova područja inovacije društva Bosch uključuju sustave na čipu poput radarskih senzora koji se upotrebljavaju za skeniranje okoline automatiziranog vozila za 360 stupnjeva. Društvo Bosch sada će pokušati poboljšati takve komponente i učiniti ih manjima i pametnijima, kao i učiniti njihovu proizvodnju jeftinijom. Društvo Bosch također radi na daljnjoj izmjeni svojih mikroelektromehaničkih sustava (MEMS), posebice za industriju potrošačke robe. Jedna od stvari za čiji razvoj istraživači društva trenutačno upotrebljavaju tu tehnologiju novi je modul za projiciranje koji je toliko sitan da se može ugraditi u okvir pametnih naočala. “S ciljem utvrđivanja svojeg vodećeg tržišnog položaja u tehnologiji MEMS-a, također namjeravamo proizvoditi svoje senzore MEMS na 300- milimetarskim poluvodičkim pločicama”, izjavio je Hartung. “Proizvodnja bi trebala započeti 2026. Naša nova tvornica poluvodičkih pločica omogućuje nam povećanje proizvodnje, a to je prednost koju namjeravamo iskoristiti u potpunosti.”
Komentari