Emil Tedeschi, predsjednik Uprave Atlantic grupe komentirao je očekuje li se ponovno poskupljenje nakon što se odmrznu cijene dobara na koje je Vlada intervenirala.
“Kao neko tko je po svjetonazoru liberalniji, smatram da to mora iskontrolirati tržište. I dalje će i proizvođači i trgovci za određene proizvode sigurno privlačiti građane s niskim cijenama”, rekao je i dodao da tu nije potrebna dodatna regulativa od strane države.
Istaknuo je da je jako jako bitno da se oslobodi formiranje cijena: “Dolaze nam turisti i loše je i za kompanije koje su u tom sektoru, ali i za samu državu koja kroz PDV i kroz trošarine ubire značajni dio koji ulazi u proračun, da se odrekne toga jer ljudi će putovati i onda je malo čudno da Mađari i Slovenci ili Česi ili Talijani ili Austrijanci uzmu taj novac, a da to ne uzmu kompanije koje operiraju u Hrvatskoj ili država.”
Što se tiče domaćih građana, kazao je da bi Vlada morala biti itekako socijalno osjetljiva: “Oni najugroženiji koji ne mogu, umirovljenici, su sigurno dodatni predmet solidarnosti od strane društva.”
Tedeschi je za Dnevnik.hr komentirao i rast plaća koje Vlada najavljuje. Dodao je da je Atlantik grupa prošle i ove godine podigla prosječne plaće dvocifreno i više od postotka inflacije.
“Ja smatram da u tome treba i pozivam Vladu da bude što ambicioznija i ne govorim samo o najnižim plaćama nego govorim u velikoj većini plaća”, rekao je.
Tako je za primjer uzeo tražena zanimanja poput inženjera informatike ili strojarstva: “On spada u sferu u super bogatoga pa da se na njega primjenjuju najviše porezne stope, to jednostavno ne stoji. Nitko problema nema da se onih 0,2/3 posto, među koje spadam i ja, dodatno oporezuju.”
Vlada bi, rekao je, trebala imati sluha da za visoko obrazovane kadrove i stručne pozicije u društvu pronađe primjeren popust “kako bi na već sada visoku cijenu rada smanjenjem doprinosa ti zaposlenici dobili značajno više jer bez njih nema kvalitetnih kompanija, a onda nema ni sretnih društava.
Komentari