Osvajanje Prvenstva Europe u nogometu bilo je za Italiju tek početak sportskih uspjeha. Talijanski olimpijci iz Tokija su donijeli 40 medalja, više nego ikada. Do sada su Talijani držali rekord sa 36 osvojenih medalja, i to iz 1960. godine kad su Igre održane u Rimu. Naravno, ovih 40 medalja imaju dodatnu težinu ako znamo kroz što je Italija prošla u zadnjih godinu i pol zbog korona-krize.
„Ovo su bile najbolje i najveće Igre za Italiju“, rekao je Giovanni Malago, predsjednik talijanskog olimpijskog odbora. „Beskrajno sam ponosan na cijelu našu olimpijsku delegaciju, ali i našu nogometnu reprezentaciju, koji su donijeli toliko sreće nakon svega što smo kao država prošli u zadnje dvije godine zbog covida“
Talijanski su sportaši u Tokiju osvojili po deset zlatnih i srebrnih medalja, te 20 brončanih. Za usporedbu, Njemačka je osvojila 37, Francuska 33 a Španjolska 17 medalja. Posebno su senzacionalne zlatne medalje u atletici, čak pet. Na Igrama u Riju 2016. Talijani u atletici nisu osvojili nijednu medalju.
L'#ItaliaTeam più forte di sempre, a medaglia in tutti i giorni dell'evento a cinque cerchi! 🔥
Grazie ragazzi, siamo orgogliosi di voi! 💚🤍❤️#Tokyo2020 pic.twitter.com/Q97wIk6UPD
— CONI (@Coninews) August 8, 2021
„CONI (Talijanski olimpijski odbor) je cijelo vrijeme maksimalno podržavao u pripremama naše olimpijce“, naglašava glasnogovornik tamošnjeg Olimpijskog odbora Danilo di Tommaso. Dok su mnogi diljem svijeta, pa i u Hrvatskoj, za vrijeme lockdowna muku mučili s pronalaženjem uvjeta za trening, CONI je osigurao da 250 elitnih talijanskih sportaša trenira nesmetano, u najboljim mogućim uvjetima. „U vrijeme općih zatvaranja mi smo napravili iznimku za vrhunske sportaše. Na primjer, olimpijski prvak u skoku u vis Gianmarco Tamberi je u 18 mjeseci imao period od samo dva tjedna u kojem nije mogao trenirati“, kaže di Tommaso.
Zatvaranje dvorana, teretana i stadiona, kad je riječ o olimpijcima, za Talijane nije bila opcija. I to im se očito isplatilo. Nijedna se medalja ne može osvojiti slučajno, a pogotovo ne njih 40. A da Talijani rade dobar posao vidi se i iz podatka da je čak 384 njihovih sportaša imalo normu odnosno kvalifikaciju za Igre u Tokiju. Do sada im je rekord bio 367 sportaša u Ateni 2004. godine. „Da, ali u Ateni smo imali osam ekipa, za razliku od Tokija gdje smo bili s pet ekipa, ali i puno više individualnih sportaša“, dodaje di Tommaso.
Spomenutih 40 medalja došlo je iz 19 sportova, što jasno ukazuje na širinu kvalitete talijanskog sporta. Prema Giovanniju Malagu, prvom čovjeku CONI-ja ključ je u pametnim investicijama i organizaciji: „Organizirali smo puno različitih natjecanja po cijeloj državi i trudili se biti vidljivi prema kompanijama koje su nam vjerovale, i danas imamo talijanski sport na najvišoj razini“.
Another triumph 🇮🇹 4×100 men Patta-Jacobs-Desalu-Tortu (37''50). One cent of a second for the glory. Enjoy that last epic leg #4x100m #gold #Tokyo2020 #Olympics #Italy #medal #Athletics #winner pic.twitter.com/R4myZQb558
— Giulio Venneri (@gvenneri) August 6, 2021
Zanimljiv pogled na situaciju ima Antonio Polito, kolumnist u Corriere della Sera: „Nezaposlenost naših mladih je među najvećima u Europi. Mladi se ne mogu nadati napretku na poslu bez nekakvih veza, a ne vide se ni u politici. Stoga se sav talent i entuzijazam prenose u nekoliko područja poput sporta ili glazbe, a to su područja u kojima se uspjeh temelji na zaslugama“.
Na kraju, nikako ne treba zaobići ni jednu od ključnih stavki, a to je zarada koja naravno uvijek ide uz motivaciju. Talijani olimpijske prvake nagrađuju s čak 180 tisuća eura (!), najviše u Europi: 90 tisuća dobivaju srebrni a 60 tisuća eura brončani olimpijci. Za usporedbu, hrvatskim zlatnim olimpijcima na račun sjedne 27.600 eura, njemačkim 20 tisuća eura a srpskim 70 tisuća eura.
Komentari