Tko su indonežanski milijarderi, braća Robert i Michael Hartono, najbogatiji vlasnici nekog talijanskog kluba, drugoligaša Coma? Njihovo zajedničko bogatstvo iznosi 45 milijardi dolara
Nakon smrti Giannija Agnellija 2003. godine, njegov unuk John Elkann postao je glavni nasljednik velikog bogatstva jedne od najprestižnijih obitelji u Italiji, carstva zvanog Juventus. Premda više od desetljeća Elkannov rođak Andrea Agnelli obnaša dužnost Juventusovog predsjednika, Elkann je hijerarhijski ostao najmoćnija figura u klubu kao izvršni direktor korporacije EXOR koja ujedno u vlasništvu ima većinski dio klupskih dionica. S druge strane, otkad je 2018. godine američka investicijska kompanija Elliott Management preuzela vlasništvo nad Milanom, klub iz ove svjetske modne prijestolnice praktički se preporodio. Zahvaljujući pametnim ulaganjima, novim sponzorskim ugovorima i inteligentnom upravljačkom menadžmentu, AC Milan popravio je rezultate na terenu, ali i izvan njega, u izuzetno kratkom roku. Uspjesi na nogometnim terenima automatski su doveli do novih sponzorstava i poprilično pozitivne bilance uslijed koje je zaboravljeno dvogodišnje vlasništvo kineskog biznismena Yonghong Lija, a pod kojim je Milan zapao u dotad neviđene probleme. Nešto slično se 2016. godine dogodilo i s Interom, aktualnim prvakom Serie A, kada je njegovo većinsko vlasništvo otkupila privatna kineska kompanija Suning Holdings Group te nakon godina rezultatske i financijske stagnacije klub vratila u Ligu prvaka i u borbu za titule u svim natjecanjima.
Međutim, početkom travnja ugledni magazin Forbes objavio je listu desetorice najbogatijih vlasnika talijanskih nogometnih klubova, a nijedan od vlasnika triju najtrofejnijih klubova nije ni među prvom petoricom. Štoviše, vlasnici Milana zauzimaju šesto, vlasnici Juventusa deveto mjesto, a vlasnici Intera nisu ni uspjeli ući na listu. Prva dva mjesta, pomalo iznenađujuće, zauzimaju vlasnici drugoligaških klubova. Radi se o braći Hartono koja su vlasnici Coma te Silviju Berlusconiju, vlasniku nogometnog kluba Monza. Robert Budi Hartono (79) i Michael Budi Hartono (81) indonezijski su multimilijarderi koji, prema Forbesu, zajedno vrijede preko 45 milijardi dolara. Robert Hartono najbogatija je osoba u Indoneziji, „težak“ je 23,4 milijarde dolara i trenutno je na 63. mjestu najbogatijih osoba na svijetu, dok je njegov brat Michael „težak“ 22,5 milijarde dolara i smjestio se na 67. mjesto. Njihov pokojni otac Oei Wie Gwan otkupio je 1950. godine duhansku tvrtku u bankrotu te joj kasnije dao ime Djarum, a danas je to treći najveći proizvođač cigareta u svijetu. Braća također imaju većinsko vlasništvo nad Bank Central Asia, najvećom bankom u privatnom vlasništvu u Indoneziji. Michael Hartono inače je profesionalni igrač bridža koji se dugo godina zalagao za to da se upravo bridž uvrsti kao službeno natjecanje na Azijskim igrama, a u jednom je intervjuu izjavio: „Bridž je igra u kojoj treniraš kako donositi dobre odluke i kako riskirati.“ Godine 2018. osvojio je brončanu medalju u igranju bridža te tako postao najstarijom osobom iz Indonezije koja je osvojila neku medalju na tom natjecanju.
Braća Hartono najpoznatija su kao vlasnici duhanske tvrtke Djarum, trećeg najvećeg proizvođača cigareta na svijetu, koju je kupio njihov pokojni otac
Kada je 2019. godine kompanija Sent Entertainment preuzela vlasništvo nad Comom, klub se u tom trenutku natjecao u trećoj talijanskoj ligi, Seriji C. Tvrtka Sent Entertainment bila je u vlasništvu Roberta Hartona i Roberta Wijaya Suwanta, još jednog indonezijskog multimilijardera. Naknadno je kompanija Djarum preuzela kompletno vlasništvo kluba, a prošle sezone Como je u pretposljednjem kolu Serije C u susretu s Alessandrijom, direktnim konkurentom, osigurao prvo mjesto i automatski plasman u Seriju B što je označilo veliki uspjeh za sam klub. Como je inače klub koji se rijetko natjecao u prvoj talijanskoj ligi, a najuspješniji niz od pet godina uzastopnog igranja u najelitnijem talijanskom nogometnom natjecanju doživio je još u osamdesetim godinama prošloga stoljeća. Od početka 2000-ih Como je čak dvaput bankrotirao, učestalo je mijenjao vlasnike – od kojih je svakako najzanimljivija Puni Essien, supruga nogometaša Michaela Essiena, koja je za 206 tisuća funti vlasništvo otkupila 2017. godine i na njegovu se čelu nalazila puna četiri mjeseca – a u jednom je trenutku bio i izbačen iz profesionalne lige. No otkad su braća Hartono preuzela klub, Como se financijski oporavio te osigurao svoje mjesto u Seriji B gdje je ove sezone na sredini tablice i nije u opasnosti od ponovnog ispadanja u niži rang natjecanja.
Trenutačni predsjednik kluba je Dennis Wise, inače bivši igrač Chelseaja i engleski reprezentativac. Wise je u mladosti bio jedan od igrača nogometnog kluba Wimbledon, odnosno član ekipe „ludi gangsteri“ nazvane po izuzetno gruboj igri koju su prikazivali na nogometnim terenima. Osim Wisea, skupinu „ludih gangstera“ sačinjavali su Mick Harford, John Fashanu, Lawrie Sanchez te svakako najpoznatiji od svih Vinnie Jones. Upravo je za Wisea legendarni trener Sir Alex Ferguson izjavio da se radi o tipu koji bi mogao „izazvati tuču u praznoj prostoriji“. No izgleda da se Wise od nogometnog grubijana i nedoraslog trenera puno bolje snašao u administrativnim ulogama pa je u Como 2019. godine stigao prvo kao savjetnik, a u veljači prošle godine promoviran je u predsjednika najbogatijeg talijanskog kuba.
Od početka 2000-ih Como je čak dvaput bankrotirao. Otkad su braća Hartono preuzela klub, Como se financijski oporavio, na sredini je tablice Serije B
Financijski problemi s kojima se Serija A suočava već neko vrijeme i nedostatak klupskih uspjeha u najelitnijim europskim natjecanjima poput Lige prvaka i Europa lige, nisu spriječili braću Hartono u ulaganju u tamošnje nogometne klubove. Como kao grad smješten u srcu pokrajine Lombardija, između istoimenog jezera i alpskih planina, jedna je od glavnih turističkih atrakcija tog dijela Italije. No ono što je još važnije jest Mola TV, streaming servis koji je također u vlasništvu braće Hartono, a koji se u Italiji želi pozicionirati kao konkurent Skyu, DAZN-u i Amazonu. Mola TV ima partnerski ugovor s tvrtkom Helbiz Media, ekskluzivnim vlasnikom distribucijskih prava na prikazivanje nogometnih utakmica Serije B u inozemstvu, zahvaljujući kojem se četiri utakmice tjedno prikazuju i u Indoneziji. Upravo to javno prisustvo kako u Indoneziji tako i u drugim zemljama Europe i Južne Amerike, za cijeli klub, ali i ukupnu financijsku strukturu braće Hartono, značajan je zbog dodatnih ekonomskih prihoda koji se ostvaruju otkupom prava na prikazivanje te zakupom oglasnog prostora tijekom utakmica.
Na drugom mjestu Forbesove liste najbogatijih vlasnika talijanskih klubova nalazi se dobro poznati Silvio Berlusconi (85). Ovaj poprilično ekscentrični bivši talijanski premijer koji je bio prisiljen dati ostavku 2011. godine, a iza čijeg se imena i dan danas vuku mnoge nerazjašnjene što političke, što privatne afere, u razdoblju od 1986. pa sve do 2017. godine bio je vlasnik AC Milana. Tijekom njegove vladavine Milan je ostvario najveće rezultate u svojoj povijesti, kao što su osam naslova prvaka Serije A, pet naslova Lige prvaka, jedan naslov talijanskog kupa, sedam naslova talijanskog superkupa i pet naslova UEFA-ina superkupa. Međutim, nakon što je 2011. godine posljednji put osvojio titulu prvaka Serije A, Milan je zapao u financijske poteškoće iz kojih se nije uspio izvući i 2017. godine Berlusconi je nakon 31 godine vladavine za 613 milijuna funti prodao klub kineskoj investicijskoj kompaniji. Bez obzira na to što netko mislio o njemu kao političaru ili o njegovu privatnom životu, Berlusconi je nesumnjivo uspješni biznismen koji u svom vlasništvu ima tri nacionalne televizije, vodeću talijansku marketinšku i PR agenciju te medije koji redovito izdaju razne magazine i dnevne publikacije, a prema Forbesu trenutno je „težak“ 6,6 milijardi dolara. Nepunih 18 mjeseci nakon što je prodao Milan, Berlusconi je kupio stopostotno vlasništvo nad klubom Monza koji se 2018. godine natjecao u Seriji C, i to za procijenjenih tri milijuna funti. Prilikom preuzimanja vlasništva izjavio je da mu je cilj Monzu uvesti u Seriju A – natjecanje koje taj klub nikada u svojoj povijesti nije igrao. Premda se u tom trenutku to činilo gotovo nemogućim, Monza je ove sezone zaredala s izvrsnim rezultatima i trenutno je na trećem mjestu Serije B koje joj omogućava doigravanje za ulazak u Seriju A naredne sezone. Kako se ove sezone u Seriji B skupa natječu i Como i Monza, medijima nije dugo trebalo da njihove zajedničke okršaje prozovu „derbijem milijardera“.
Kako se ove sezone u Seriji B skupa natječu i Como i Monza, medijima nije dugo trebalo da njihove zajedničke okršaje prozovu ‘derbijem milijardera’
Pored braće Hartono i Silvija Berlusconija, još jedno ime na listi deset najbogatijih vlasnika talijanskih klubova zapinje za oko. Riječ je o Renzu Rossou (66), modnom dizajneru, kreatoru modnog branda Diesel i vlasniku nogometnog kluba Vicenza. Ovaj drugoligaški klub ove se sezone grčevito bori za opstanak, ali se svejedno radi o uspješnom nogometnom projektu budući da ga je Rosso nanovo oformio 2018. godine, nakon što je klub prije toga proglasio bankrot. Prema Forbesu, Rosso vrijedi 3,5 milijardi dolara i na osmom je mjestu najbogatijih vlasnika. Uz spomenute vlasnike Milana i Juventusa, listu najbogatijih upotpunjavaju vlasnici prvoligaških klubova Fiorentine (Rocco Commisso, 6,1 milijarda dolara), Bologne (Joey Saputo, 4,8 milijardi dolara), Rome (Dan Friedkin, 4,3 milijarde dolara), Sassuola (Marco Squinzi, Veronica Squinzi i Simona, 3,9 milijardi dolara) te Atalante (Antonio Percassi, 1,4 milijarde dolara).
Komentari