Talibani su naredbom zabranili afganistanskim ženama rad za Ujedinjene narode, objavila je ta organizacija. UN je rekao da su ih talibani usmeno obavijestili, ali još nije bilo pisane komunikacije o tom potezu. UN je rekao svom afganistanskom osoblju, muškarcima i ženama, da se ne javljaju na posao 48 sati, dok ne razjasne stvar na sastanku s talibanima.
Otkako su talibani preuzeli vlast u Afganistanu 2021. godine dolazi do sve većeg pritiska na slobodu žena.”Ovo je posljednji u uznemirujućem trendu koji potkopava sposobnost humanitarnih organizacija da dopru do onih kojima je najpotrebnija”, rekao je glasnogovornik UN-a, dodajući da ‘ne mogu djelovati i pružati pomoć koja spašava živote bez ženskog osoblja’. UN je talibanski poredak nazvao “neprihvatljivim i iskreno nezamislivim”.
Radnice igraju vitalnu ulogu u operacijama pružanja pomoći na terenu, posebice u identificiranju drugih žena u potrebi. UN radi na dopremanju humanitarne pomoći za 23 milijuna ljudi u Afganistanu, koji je u teškoj gospodarskoj i humanitarnoj krizi.
Strane radnice izuzete su od zabrane. Ali ako se provede, to bi bio najznačajniji test budućnosti UN-ovih operacija u Afganistanu i odnosa između organizacije i talibanske vlade. UN je priopćio da su u istočnoj pokrajini Nangarhar lokalne talibanske vlasti u utorak spriječile afganistanske žene da odu raditi u objekte UN-a.
Kao odgovor, glavni tajnik Antonio Guterres je tvitao: “Snažno osuđujem zabranu našim afganistanskim kolegicama da rade u afganistanskoj pokrajini Nangarhar. Ako se ova mjera ne poništi, to će neizbježno potkopati našu sposobnost da pružimo pomoć koja spašava živote ljudima kojima to treba.”
Ako se ne poništi naredba, znači da UN više nije izuzet od zabrane rada za žene koje rade za sve nevladine organizacije, osim onih u sektoru zdravstva. Očekuje se da će radnice u zdravstvu i dalje moći raditi, ali samo ako se prijavljuju izravno zdravstvenim ustanovama, a ne uredima.
Otkako su se talibani vratili na vlast, tinejdžericama i ženama zabranjen je pristup školama, fakultetima i sveučilištima. Žene moraju biti odjevene tako da su im otkrivene samo oči i moraju biti u pratnji muškog rođaka ako putuju duže od 72 km. Prošlog studenog ženama je zabranjen pristup parkovima, teretanama i bazenima, oduzimajući im najjednostavnije slobode, piše BBC.
Talibani su se također obračunali sa zagovornicima obrazovanja žena. Prošlog mjeseca, Matiullah Wesa, istaknuti afganistanski borac za obrazovanje žena, uhićen je iz nepoznatih razloga. U veljači je profesor Ismail Mashal, otvoreni kritičar zabrane obrazovanja žena od strane talibanske vlade, također uhićen u Kabulu dok je dijelio besplatne knjige.
Komentari