Nacional otkriva kako bi tajni sastanci predstavnika bivše SDP-ove vlade s predstavnicima nekadašnje sirijske oporbe mogli pomoći ministru vanjskih i europskih poslova Gordanu Grliću-Radmanu i ministru gospodarstva Anti Šušnjari u povratku Ininih naftnih polja u Siriji
“Ako je ikada bio trenutak da Ina vrati svoja naftna i plinska polja u Siriji, onda je to sad”, potvrdio je za Nacional izvor vrlo blizak Vladi premijera Andreja Plenkovića. Prema njegovim riječima, sve dok je na vlasti bio diktator Bašar al-Asad, američka administracija u Washingtonu slala je jasne signale da nijednoj naftnoj kompaniji koja je do 2011. godine radila u Siriji, pa tako ni Ini, neće dozvoliti pregovore oko povratka u zemlju i nastavka eksploatacije nafte i plina.
Al-Asad je od 2011. godine nasilno i brutalno, uz pomoć ruske vojske, suzbio pobunu oporbe, nakon čega su i SAD i Europska unija Siriji uvele oštre sankcije čime je zemlja bila ekonomski i politički izolirana. No sada se situacija promijenila, Asad je svrgnut i pod uvjetom da se nova oporbena vlast ne radikalizira, put za pregovore o povratku Ine na šest naftnih i plinskih polja u bloku Hayan i bloku Aphamia mogao bi biti otvoren, tvrdi Nacionalov izvor iz Vlade.
Nacionalu je također potvrđeno da su službeni predstavnici hrvatskih vlasti 2012. i 2016. godine primili članove Sirijske nacionalne koalicije, koja je već tada dala obećanja hrvatskoj strani da će učiniti sve da se Ina vrati u Siriju jednom kad Al-Asadov diktatorski režim bude svrgnut. No optimizam visokog Nacionalova izvora ne dijele neki naftni stručnjaci s kojima smo razgovarali, a koji su bili uključeni u projekt Ine u Siriji. Povratak, tvrde oni, neće biti ni lak ni brz, a s obzirom na sadašnju situaciju u Siriji i neizvjesnost oko formiranja stabilne vlade, taj je proces još uvijek pod velikim upitnikom. Uz to, treba uzeti u obzir i da su Inine bušotine na blokovima Hayan i Aphamia vrlo vjerojatno devastirane i da je potrebno uložiti velika sredstva kako bi se one vratile u funkciju. No bez obzira na prepreke, taj će zadatak nesumnjivo biti poseban izazov za Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja i njezinog ministra Antu Šušnjaru. Iako smo o mogućem povratku Ine u Siriju za komentar zamolili i ministra, iz tog ministarstva nikakav odgovor nije stigao….
Komentari