Međimurska tvrtka Vajda, Karlovačka mesna industrija – PPK i Mesna industrija braća Pivac iz Vrgorca zajedno su dobile više od deset posto od ukupnih sredstava koje su prošle godine bile namijenjene za Mjeru 14 za koju je isplaćeno 257 milijuna kuna, od kojih je 33,5 milijuna otišlo na račune tri tvrtke Pivac Grupe.
Ovakva raspodjela novca iz ove mjere razočarala je dio poljoprivrednika koji su uvjereni da je riječ o političkom pogodovanju ministrice Marije Vučković i vodećih ljudi na čelu Ministarstva poljoprivrede, među kojima je ključnu ulogu odigrao Zdravko Barać, ravnatelj Uprave za stočarstvo i kvalitetu hrane pri Ministarstvu poljoprivrede.
Naime, Ministarstvo poljoprivrede i Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju samo za 2021. godinu tvrtkama u sklopu Grupe Pivac isplatili su 33,5 milijuna kuna za Mjeru 14 u sklopu Fonda za ruralni razvoj, što predstavlja rast od 27,5 milijuna kuna u odnosu na 2020. godinu. Takva odluka još je skandaloznija jer novac iz ove mjere nije završio na računima kooperanata, koji smatraju da su oni kao posjednici životinja zapravo trebali dobiti sredstva iz euroopskih fondova.
O vezama Marije Vučković i braće Pivac već se dugo nagađa u medijima, a Nacional je već ranije pisao da su upravo braća Pivac zaslužna da je Marija Vučković još uvijek ministrica poljoprivrede i da je prilikom posljednje rekonstrukcije Vlade premijer Andrej Plenković nije zamijenio državnim tajnikom u Ministarstvu poljoprivrede Tugomirom Majdakom. Braća Pivac inače su dugogodišnji donatori HDZ-a pa stoga i ne čudi njihova bliskost s Marijom Vučković jer dolaze iz istoga kraja, Marija Vučković je iz Ploča, a braća Pivac iz nedalekog Vrgorca. No izvori koji su Nacional upozorili na, po njima, nepravednu raspodjelu sredstava iz Mjere 14 Fonda za ruralni razvoj upozoravaju da je baš zbog tih bliskih veza došlo do pogodovanja braći Pivac te da bi najveću štetu zbog tog pogodovanja na kraju mogli imati hrvatski poljoprivrednici jer bi se lako moglo dogoditi da zbog ovakve isplate sredstava iz Mjere 14 Hrvatsku penalizira Europska komisija.
Ono na što upozoravaju poljoprivrednici jesu i kriteriji po kojima su se ta sredstva isplatila tvrtkama Grupe Pivac jer oni tvrde da su sredstva za uzgojene svinje trebala biti isplaćena kooperantima, a ne tvrtkama u sastavu Grupe Pivac. Napominje se da je u ovom slučaju ključan termin posjednik svinja, a ne vlasnik svinja. Po odgovoru iz Ministarstva poljoprivrede kao posjednik životinje definira se svaka pravna ili fizička osoba koja je kao vlasnik, korisnik ili čuvar izravno odgovorna za zdravlje i dobrobit životinje.
U ovom slučaju to bi bili kooperanti tvrtki Grupe Pivac koji su za njih uzgajali svinje na farmama. Naime, Nacional je došao u posjed jednog od ugovora između međimurske tvrtke Vajda, koja djeluje u sastavu Grupe Pivac, i jednog od kooperanata. Iako se u tom ugovoru Vajda definira kao vlasnik svinja koji je te životinje predao na uzgoj kooperantima, ključan je članaka 6. u kojem stoji sljedeće:
“Kooperant osigurava odgovarajuće proizvodne objekte s opremom za uzgoj životinja i pripadajućim skladišnim prostorima, obavlja hranjenje životinja, skrbi o njihovom gojidbenom i zdravstvenom stanju te ugovora veterinarski nadzor s ovlaštenom veterinarskom ustanovom, te osigurava i druge neophodne usluge i sredstva: pitka voda, električnu energiju, grijanje, ventilaciju, stelju, dezinfekciju, deratizaciju, izgnojavanje i sl… provodi sve zoosanitarne mjere propisane pozitivnim propisima Republike Hrvatske.”
Komentari