„Dragi, ne mogu večeras… Boli me glava.“ Svim muškarcima je poznata ova rečenica. Čuli su je bar jednom. Rečenica od koje se muškarcima seksualni nagon spušta, a diže kosa na glavi. One su desetljećima bile kamen spoticanja u spavaćim sobama, povod bračnim razmiricama, frustracijama i jedan od ključnih uzroka zašto su muškarci ulijetali u tuđe krevete i zavodili druge žene. Danas je situacija drugačija. Danas se situacija okrenula doslovce naglavačke. Sve više žena se žali da njihovi partneri ne žele seks, da su umorni, razdražljivi i sve više njih se žali na „glavobolju“ kad treba krenuti u akciju. Istraživanja pokazuju kako 15 posto muškaraca u dobi između 18 i 59 godina priznaje pomanjkanje interesa za seks.
Pa što se to događa? Otkud taj obrat? Sve više žena jača ženska seksualna želja, a muškarci posustaju u seksualnoj želji i partnerskim/bračnim obvezama. Američki psihoterapeut Michael Gilbert u svojoj knjizi „Muškarac za jednokratnu upotrebu“ („The Disposable Male“) kaže: “Muškarci se osjećaju marginalizirano. Gotovo u trećini američkih kućanstava gdje oboje rade, žena zarađuje više od svog partnera, što utječe na njegovu seksualnost. Time se kod njega pojačava tjeskoba i stres, a dobro je poznato da je tanka linija između stresa i pomanjkanja libida.“ O tome kako stres utječe na visokopozicionirane muškarce položajima unutar kompanija i društvu pisao je i britanski znanstveni časopis „Maturitas“: „Stres je izvor gotovo svih poremećaja. Stres na poslu i trzavice u vezi usko su povezane te uzrokuju pomanjkanje seksualne želje kod muškarca. Ako muškarac ne zadrži razinu ostvarenja ciljeva i ako se njegovo samopouzdanje poljulja na poslu, izgubi povjerenje nadređenih i nije više dovoljno cijenjen, to se automatski odražava na stanje u seksualnom životu.“ Muškarci koji žive 0-24 sata pod stresom sve više se osjećaju bespomoćno, bezvrijedno te kao da gube kontrolu nad životom.
Doduše, fenomen je više izražen u vezama u kojima je muškarac izuzetno angažiran na poslu, ima vodeću poziciju u društvu, kompaniji, pripada razini visokog ili višeg menadžmenta. On je taj o kojem ovise projekti, budžeti ili ostvarivanje planova u narednom razdoblju. Ovo je problem koji se javlja posljednjih desetljeća i brzorastući je, čak i u Hrvatskoj. Nataša Barolin Belić, gestalt psihoterapeutkinja i seksualna terapeutkinja kaže:“U današnje vrijeme, najbrže rastuća seksualna smetnja za muškarce je smanjena seksualna želja i primjećujem u svojoj praksi da takvih klijenata imam sve više. Uzroci smanjenoj seksualnoj želji su, između ostalog, preopterećenost na poslu, poslovi s čvrstim rokovima, financijske i egzistencijalne brige te poslovni tempo koji iz mjeseca u mjesec traži ostvarenje sve većih poslovnih ciljeva. Klijenti koji mi dolaze sa smetnjama seksualne želje i/ili smetnjama erekcije pričaju o opterećenju na poslu i činjenici da kad dođu kući, u glavi su i dalje na poslu, vrte brojke i obveze koje su pred njima, primjećuju da im je koncentracija na privatni dio života sve manja što stvara i emocionalne probleme u njihovom brakovima i vezama. Oni su zbunjeni i nerijetko isprva ne povezuju svoje seksualne smetnje sa preopterećenošću na poslu već pokušavaju naći razlog u gubitku interesa za partnericu, za osjećaj da im je manje privlačna i da ga njena očekivanja opterećuju.“
Ovo je tabu suvremenog društva i suvremenog muškarca. To je tema koja se ne povjerava ni s najboljim prijateljima.
Hrvati vole o sebi misliti da su macho muškarci te da imaju seksualnog potencijala napretek. Priča o izostanku erekcije i erektilnoj disfunkciji strogo je zabranjena jer „to se ne događa meni…“ , uvijek nekom drugom.
Muškarci se nerado obraćaju za pomoć. Na odlazak seksualnom terapeutu odlučuju se vrlo hrabri i odvažni: “Znala sam imati klijente koji su mi došli nakon što su dvije godine imali probleme sa seksualnom željom i erekcijom“, otkriva Nataša Barolin Belić.
Menadžerske pozicije donose sa sobom povlastice, moć i ugled, a ono što je do jučer bilo nedostupno postaje dostupno. Muškarci koji su sposobni za stjecanje bogatstva i prestiža obdareni su velikim libidom. Ambicija ih svakodnevno „pumpa“ i tjera naprijed. Do jednog trenutka. No… s moći dolaze i životni rizici. A smanjenje seksualne želje je jedan je od njih. Osjećaj stigmatizacije i nemoći muškarca može dovesti do ludila. Priznanjem da od erekcije nema ni „e“, muškarcu predstavlja negiranje njega samog, jer mnogi svoju snagu poistovjećuju sa snagom svog libida.
Komentari