Glavni urednik Nacionala Berislav Jelinić u ponedjeljak je u Washingtonu u čuvenom National Press Clubu sudjelovao na 4. konferenciji i dodjeli nagrada neprofitne organizacije Transatlantic Leadership Network.
Glavna dvorana National Press Cluba slavna je upravo po broju utjecajnih svjetskih uzvanika koji su ondje držali svoje govore. Prvi je tu tradiciju još 1932. započeo tada izabrani američki predsjednik Franklin D. Roosevelt. Na ulazu u tu dvoranu stoji i posebno istaknuti tekst govora koji je o njenom značenju napisao Eric Sevareid, komentator CBS-a, koji ga je ondje pročitao 16. Studenoga 1977. u trenutku kada je odlazio u mirovinu. Na njegovu početku piše: “Ova soba stvarno je svetinja američkih novinara. To je Westminster Hall, to je Delfi, to je Mekka, zid plača za svakoga u ovoj zemlji tko ima bilo kakve veze s novinarstvom”.
Kao prošlogodišnjem dobitniku nagrade Freedom of the Media, Berislavu Jeliniću je ove godine pripala čast da uruči nagradu jednom od ovogodišnjih dobitnika francuskom novinaru Yann Philippinu iz Mediaparta koji je ujedno i jedan od novinara koji rade na projektima Europske istraživačke suradnje (EIC), europske novinarske mreže čiji je član i tjednik Nacional.
Osim što je dodijelio nagradu Yanu Philippinu, Berislav Jelinić je sudjelovao i na panel diskusiji pod nazivom “Tržište i mediji: Kako biti transparentan u netransparentnom svijetu”.
Prošle su se godine tjednik Nacional i glavni urednik Berislav Jelinić našli među ukupno šest dobitnika godišnjih nagrada Freedom of the Media koje dodjeljuje američka neprofitna organizacija Transatlantic Leadership Network iz Washingtona. Među više svojih međunarodnih aktivnosti ta je organizacija pokrenula i Inicijativu za slobodu medija.
Radi se o inicijativi potaknutoj zbog sve izraženijih opasnosti s kojima se novinari susreću širom svijeta obavljajući svoj posao, a svake godine u tom povodu organiziraju i međunarodne konferencije. Njeni inicijatori ovako su pojasnili svoje motive za njenu organizaciju:
“Diljem svijeta novinare u potrazi za istinom zatvaraju, tuku i ubijaju toliko često da to postaje alarmantno. Autoritarni silnici i oni koji ih podržavaju, koji novinare žele ušutkati optužuju ih da šire ‘lažne vijesti’, dok oni pokreću maliciozne dezinformacijske kampanje preko društvenih mreža kako bi potkopali povjerenje javnosti u novinarstvo utemeljeno na činjenicama. Radi se o fenomenu koji nije svojstven samo Zapadu. On prevladava u zemljama od istočne Europe i Rusije, do Bliskog istoka i Azije. Transatlantic Leadership Network vjeruje da se ovom opasnom razvoju događaja treba primjereno suprotstaviti.”
Yann Philippin radio je i na velikoj priči ‘Burning Skies’
Transatlantic Leadership Network organizira i dodjelu godišnjih nagrada u različitim područjima neovisnog i istraživačkog novinarstva, a jedan od ovogodišnjih dobitnika je i Yann Philippin, istraživački novinar i Mediapartov koordinator za Europsku istraživačku suradnju (EIC) čiji je član i Nacional. Philippin se Mediapartu pridružio 2015. godine te je specijaliziran za tekstove o poreznim prijevarama i korupciji.
Istraživao je cyber nadzor i druge špijunske operacije kao što su Predator Files, Qatargate i Abu Dhabi Secrets. Njegovo najnovije istraživanje usredotočeno je na pitanja okoliša i klime, a značajno je pridonio uspjehu u istraživačkim projektima Football Leaks i Malta Files koja su razotkrila masovne porezne utaje i financijske malverzacije nekih od najvećih svjetskih klubova.
U 2024. godini Philippin je radio na EIC-ovom istraživanju manipulativnog zelenog marketinga ili ‘greenwashinga’, odnosno kako najveći igrači na financijskom tržištu lažno plasiraju ”prljave” investicije kao ”zelene’. Ovo istraživanje je prije nešto više od mjesec dana dobilo i prestižnu svjetsku nagradu Climate Journalism Award 2024. Yann Philippin bio je i jedan od novinara koji su radili i na drugoj velikoj priči EIC-a pod nazivom ”Burning Skies”, o spaljivanju metana na baklji. Osim Philippina, nagrade Transatlantic Leadership Networka ove su godine osvojili Masih Alinejad za borbu za ženska prava, novinar Jimmy Lai iz Hong Konga, kojeg su zatvorile kineske vlasti, Stephen Kalin za izvještavanje s Bliskog istoka te bjeloruska novinarka Hana Liubakova koja već niz godina piše o korupciji u samom vrhu Lukašenkovog režima.
Masih Alijenad – žena čija kosa plaši Iran
Masih Alijenad održala je prilično energičan govor ispred gotovo dvije stotine uzvanika u Ballroomu National Press House.
Masih Alijenad je iransko američka novinarka, zagovornica prava žena, autorica poznatih memoara pod naslovom ‘Vjetar u mojoj kosi’. Prošle godine magazine Time proglasio ju je jednom od žena godine i izabrana je za predsjednicu World Liberty Congressa. Ona je jedna od najglasnijih oponenata Islamske Republike Irana. The New York Times opisao ju je kao ženu čija kosa plaši Iran. Kao novinarka angažirana u Iranu 2014. započela je kampanju protiv hidžaba pod nazivom Moja ukradena sloboda, što se pretvorilo u najveći civilni javni neposluh u povijesti Irana. Višestruko je nagrađivana, a u nekoliko navrata u SAD-u je na nju pokušan atentat.
Hanna Liubakova morala je napustiti Ukrajinu
Druga istaknuta dobitnica nagrade je Hanna Liubakova, novinarka iz Bjelorusije, koja je zbog svog novinarskog rada morala napustiti Ukrajinu. Danas surađuje s The Washington Postom, The Economistom i Deutsche Welleom. Sud u Minsku u odsutnosti ju je zbog novinarskog rada osudio na deset godina zatvora, a među optužbama kojima je terete nalazi se i ona da je pokušala osvojiti vlast u toj zemlji. Trenutno piše knjigu o Bjelorusiji. Jedan od dobitnika nagrade je i Jimmy Lai, poznati novinar iz Hong Konga koji je 1995. osnovao Apple Daily, te koji je otvoreno podržao prodemokratske prosvjednike u Hong Kongu. Nedugo nakon što se tijekom 2019. u Washingtonu sastao s tadašnjim američkim potpredsjednikom Mike Pompeom, tijekom 2020. je uhićen, pa više puta puštan i ponovo uhićivan. Danas se nalazi u zatvoru. Umjesto njega, nagradu je primio njegov sin Sebastian Lai.
Komentari