Vladajuća stranka HDZ donijela je u srijedu važnu odluku o formiranju koalicije s krajnje desnom nacionalističkom strankom, signalizirajući pomak udesno uoči europskih izbora koji su ‘pred vratima’, piše u svojoj analizi agencija AP.
Hrvatska demokratska zajednica (HDZ), na vlasti od 2016., postigla je dogovor s krajnje desnim Domovinskim pokretom nakon tjedana političke neizvjesnosti. Iako je HDZ ostao najpopularniji, nedostajala im je jasna većina da vladaju samostalno.
Dužnosnici vladajuće stranke sugerirali su da bi nova vlada, koju će treći mandat voditi premijer Andrej Plenković, mogla dobiti saborsku potvrdu već sljedeći tjedan. Podsjetimo, predsjednik Zoran Milanović sazvao je prvu sjednicu Sabora za četvrtak, 16. svibnja.
Radikalni nacionalisti i socijal-konzervativci
Domovinski pokret (DP) relativna je novost u hrvatskoj politici. Primarno je čine radikalni nacionalisti i socijal-konzervativci koji su se prethodno odvojili od HDZ-a desnog centra, navodi AP.
Predvođena gradonačelnikom Vukovara, grada teško oštećenog tijekom hrvatskog rata za neovisnost od bivše Jugoslavije 1991., stranka zauzima čvrst stav o polarizirajućim pitanjima kao što su pravo na pobačaj i istospolne zajednice.
Nadalje, hrvatska vlada sad isključuje sudjelovanje stranke koja se zalaže za manjinske Srbe, jer se DP usprotivio njihovom uključivanju, što je izazvalo zabrinutost zbog mogućeg porasta etničkih napetosti u toj zemlji, prenosi Euronews.
Brojne optužbe za korupciju i loše upravljanje
Od osamostaljenja Hrvatske, HDZ je dominantna snaga, uglavnom jašući na kontu svog ratnog vođe i prvog predsjednika države Franje Tuđmana. Posljednjih je godina HDZ-ova vladavina obilježena brojnim optužbama za korupciju i loše upravljanje.
Plenković ide i na predstojeće europske izbore. On je na vrhu liste svoje stranke za Europski parlament, što je izazvalo glasine o njegovoj želji da se vrati u Bruxelles, gdje je bio zastupnik u Europskom parlamentu između 2013. i 2016. godine. Hrvatska se pridružila EU-u 2013., a prošle je godine ušla u schengenski prostor i eurozonu.
Komentari