Svjetski dan srca, koji obilježavamo 29. rujna, globalna je inicijativa s ciljem podizanja svijesti o bolestima srca, posebice o moždanom udaru, koji su vodeći uzroci smrti u svijetu.
U Hrvatskoj je lani od kardiovaskularnih bolesti umrlo 20.000 osoba. Od toga 43 posto žena i 34 posto muškaraca. Kardiovaskularne bolesti uzrok su 23 posto svih prijevremenih smrti osoba mlađih od 65 godina.
Srce neprestano radi, a kada stane i mi stajemo. Zato je vrlo bitno usvojiti zdrave navike i čuvati najbolje što možemo organ koji znači život.
Kvalitetna prehrana, redovna tjelesna aktivnost, prestanak pušenja, izbjegavanje stresa, a kada ga se već ne može izbjeći, ovladavanje njime zdrave su navike koje bi trebalo usvojiti kako bismo smanjili rizik od kardiovaskularnih bolesti.
Povodom Svjetskog dana donosimo vam nekoliko načina na koje možete pomoći svome srcu da još dugo besprijekorno kuca.
Prestanite pušiti
Pušenje uzrokuje upale i povećava rizik od ateroskleroze. Do ovog stanja dolazi kada se masne naslage nakupljaju u arterijama i sužavaju ih. Prestati pušiti najbolje je što možete učiniti kako biste smanjili rizik od srčanih bolesti.
Poboljšajte prehranu
Želite li poboljšati prehranu, u pripremanju obroka vodite se načelima mediteranske prehrane ili DASH dijete koja je stvorena u svrhu snižavanja visokog krvnog tlaka i kolesterola, a kako bi se smanjio rizik od kardiovaskularnih bolesti.
DASH dijeta se u mnogome poklapa s mediteranskom prehranom, no dopušta više mliječnih proizvoda i mesa.
Mediteranska prehrana podrazumijeva:
– minimalni unos crvenog mesa
-puno povrća, voća, cjelovitih žitarica i mahunarki
-zdrave masnoće – maslinovo ulje, avokado, sjemenke i orašaste plodove
-umjereni unos jaja, peradi i mliječnih proizvoda
-umjereni unos ribe
-izbjegavati prerađenu hranu i gazirane napitke
Kontrolirajte krvni tlak
Vodite računa o krvnom tlaku, redovito ga kontrolirajte. Visoki krvni tlak ili hipertenzija nerijetko nema simptoma, a može uzrokovati moždani udar, bolesti srca, bolesti bubrega i iznenadnu srčanu smrt.
Zato je važno kontrolirati krvni tlak – barem jednog godišnje ga provjeriti i u slučaju hipertenzije (a bilo bi dobro i inače) mijenjati nezdrave navike te po potrebi uzimati terapiju koju je propisao liječnik.
Iako nerijetko nema simptoma, zbog čega hipertenziju nazivamo tihim ubojicom, neki od mogućih simptoma povišenog krvnog tlaka su: pritisak u glavi, bol u glavi, smušenost, mučnina, uznemirenost, crvenilo u licu, zujanje u ušima, lupanje srca, krvarenje iz nosa.
Spriječite infekcije
Pokazalo se da bakterijske i virusne infekcije povećavaju rizik od srčanih bolesti. Među ostalim je i zato važno smanjiti rizik od infekcija, a to ćete postići ako:
– održavate dentalnu higijenu – redovito perete zube i posjećujete stomatologa
– prakticirate siguran seks
– držite socijalnu distancu ako ste vi ili netko drugi bolesni
– vodite računa o higijeni prilikom pripreme i konzumacije hrane
– redovito perete ruke sapunom i vodom
– koristite sredstvo za dezinfekciju ruku ako nemate pristup sapunu i vodi
Spavajte
Većina odraslih treba između sedam i devet sati sna noću. Tijekom dubokog sna otkucaji srca se usporavaju se, a tijelo se opušta i regenerira.
Dovoljno kvalitetnog sna važno je za zdravlje srca i opću dobrobit psihe i tijela. Loš san, s druge strane, povezan je s visokim krvnim tlakom i pretilosti. I jedno i drugo povećavaju rizik od kardiovaskularnih bolesti.
Usvajanjem ovih pet navika puno ćete doborga napraviti za svoje srce.
Komentari