Svjetski dan borbe protiv dijabetesa se obilježava 14. studenog u više od 170 država svijeta kao odgovor na porast broja oboljelih i prijetnju nekontroliranog širenja bolesti.
Diabetes mellitus ili šećerna bolest je stanje povišene količine glukoze (šećera) u krvi. Nastupa kada tijelo ne proizvodi dovoljno hormona inzulina ili taj inzulin više nije djelotvoran. Inzulin je „ključ“ koji omogućava šećeru da uđe u ćeliju. Bez inzulina, ćelije tijela ne dobivaju iz hrane dovoljno glukoze koja im je potrebna za svakodnevni život. Taj šećer se zadržava u krvi, pa nastaje hiperglikemija.
Simptomi šećerne bolesti su pretjerana žeđ i znojenje, učestalo mokrenje, zamor i drhtavica, zamagljenost pred očima, vrtoglavica i zbunjenost, posjekotine ili ranice koje veoma sporo zarastaju.
Oboljeli od dijabetesa treba izbjegavati prženu i masnu hranu te slatkiše, jesti više svježeg voća, vježbati ili šetati 30 minuta svaki dan, održavati tjelesnu težinu u granicama normale, javiti se svake godine očnom liječniku radi kontrole, svaki dan prati i pregledavati stopala radi eventualnih promjena i nikad ne hodati bosi, te ne konzumirati duhan i alkohol.
Prevencija šećerne bolesti podrazumijeva reguliranje tjelesne težine i njeno svođenje na optimalne vrijednosti što ima značajan utjecaj na smanjenje rizika obolijevanja od dijabetesa i pravovremeno upućuje na potencijalno povećanje rizika.
Komentari