Svjetski dan prevencije suicida tradicionalno se obilježava 10. rujna, sa ciljem širenja svijesti i informiranja javnosti o tom problemu jer se procjenjuje da se u svijetu godišnje ubije oko 700.000 ljudi, a po podacima MUP-a u Hrvatskoj su se lani ubile 572 osobe.
Predsjednik Udruge “Životna linija” i predsjednik Hrvatskog saveza udruga za mentalno zdravlje Tin Pongrac izjavio je za Hinu da stanje u vezi s brojem samoubojstava u Hrvatskoj zabrinjava.
Obilježavanje Svjetskog dana prevencije suicida smatra važnom prigodom za širenje svijesti o veličini tog problema i o povećanoj potrebi pomaganja, osobito zbog psihičkih posljedica pandemije.
Samoubojstva su jedan od vodećih uzroka smrti od ozljeda u Hrvatskoj, navodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo.
Prema statističkom pregledu MUP-a za 2021., broj samoubojstava povećao se s 566 u 2020. na 572 u 2021. godini, što je porast u trendu koji opada od 1999.
Pritom, 125 samoubojstava počinile su žene, a 447 muškarci, što je trostruko više.
Najviše samoubojstava bilo je na području zagrebačke Policijske uprave, 116, a najmanje na području dubrovačko-neretvanske Policijske uprave, njih osam.
Najviše samoubojstava počinjeno je u dobnoj skupini iznad 65 godina, 225, što je gotovo 40 posto ukupnog broja počinjenih samoubojstava.
Među populacijom u dobi do 18 godina bilo je sedam samoubojstava i više od 60 pokušaja samoubojstva.
Pongrac je istaknuo kako je potrebno donijeti operativni plan za prevenciju suicida i depresije na nacionalnoj razini jer su uz pomoć takvih planova mnoge države EU-a znatno smanjile stopu suicida. Hrvatska u tom pogledu zaostaje, dodao je.
Pongrac se zauzima za osnutak nacionalnog centra za prevenciju suicida i depresije koji bi bio zadužen za izravno pomaganje i nadzor nad primjenom plana.
Rad na prevenciji i liječenju depresije istaknuo je kao učinkovit način za pružanje pomoći jer je čak 60-ak posto suicida povezano s nekim oblikom depresije.
Udruga “Životna linija” i Hrvatski savez udruga za mentalno zdravlje smatraju da je najbolji način prevencije i liječenja depresije kombinacija lijekova i psihoterapije, koja bi trebala biti dostupnija hrvatskim građanima, istaknuo je Pongrac.
Ocijenio je da bismo kao društvo trebali biti suosjećajniji i ukloniti stigmatizaciju iz područja mentalnog zdravlja.
Osobama u suicidalnoj krizi preporučuje se telefon Centra za krizna stanja i prevenciju suicida 01/2376470, na kojemu se anonimno pomoć može dobiti svaki dan od 0 do 24 sata.
Komentari